موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی پزشکی

a/135026 :کد

وزیر بهداشت :

هیچ عقل سلیمی ادغام آموزش پزشکی در وزارت علوم را نمی‌پذیرد

  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ — ۱۱:۵۲
تعداد بازدید : ۲۳۷   
 تحلیل ایران -هیچ عقل سلیمی ادغام آموزش پزشکی در وزارت علوم را نمی‌پذیرد

وزیر بهداشت گفت: درباره ادغام آموزش پزشکی در وزارت علوم حرف‌های نسنجیده‌ای مطرح میشود و هیچ عقل سلیمی ادغام دوباره آموزش پزشکی در وزارت علوم را نمی پذیرد.

به گزارش تحلیل ایران،دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در جمع معاونان آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: حدود ربع قرن است که آموزش پزشکی از آموزش عالی جدا شده و جدا از اینکه در آن زمان این اتفاق درست بوده یا غلط تا الان به همان شکل پیش رفته است.وی ادامه داد: در حال حاضر در اسناد بالا دستی این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است و به حدی برای آن هزینه شده است که دیگر هیچ عقل سلیمی ادغام دوباره آموزش علوم پزشکی در وزارت علوم را نمی پذیرد.


لزوم تخصیص 20 هزار تخت بیمارستانی به آموزش و پژوهش


وزیر بهداشت گفت: اگر 20 هزار تخت بیمارستانی برای آموزش و پژوهش تخصیص پیدا کند، کارهای بسیار درخشانی در حوزه آموزش علوم پزشکی می‌توان انجام داد. دکتر هاشمی همچنین در حاشیه همایش معاونین آموزشی دانشگاه علوم پزشکی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آموزش باعث پیشرفت بشر و همه جوامع می‌شود و هیچ انسانی نمی تواند از آموزش غافل باشد. در حوزه پزشکی تلاش‌های زیادی از گذشته‌های دور در زمینه آموزش انجام شده است بطوری که امروزه هیچ نیازی به اعزام بیمار به خارج از کشور نداریم.


وی با بیان اینکه اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی که امروز برگزار شد، تلاش مضاعفی برای اینکه در مرزهای دانش حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های ماموریت محور شده‌اند و این موجب وفاق بیشتر در حوزه آموزش علوم پزشکی است.وی گفت: امیدواریم محصولات ما که همان آموزش نیروی انسانی متخصص است رفاه مردم را بیشتر کند و موجب عزت‌مندی ایران شود.وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: با وجود اینکه سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی از نظام آموزش عالی چهار درصد است، اما این دانشگاه ها بیش از 30 درصد علم کشور را تولید می‌کنند و در این زمینه باید قدردان زحمات تلاشگران این حوزه باشیم.وی با بیان اینکه سرمایه‌های خوبی در حوزه آموزش علوم پزشکی در کشور داریم تاکید کرد: اگر به آموزش توجه شود، موجب سعادت ملت است.


دکتر هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بحث‌های مطرح شده در رابطه با ادغام آموزش علوم پزشکی در وزارت علوم گفت: بحث زیادی وجود ندارد و بعضی افراد بیکارند و این حرف‌ها را می‌زنند. این بحث‌ها انحرافی هستند چرا که سیاست‌های کلی آموزش عالی و نظام سلامت تعریف شده‌اند و افرادی که این بحث‌ها را مطرح می‌کنند مشکلاتی در حوزه فعالیت خود دارند که می‌خواهند ذهن‌ها را از آن مشکلات منحرف کنند.


وی تاکید کرد: رسانه‌ها نیز نباید با پرداختن به بحث‌های حاشیه‌ای اصل موضوع که خدمت رسانی به مردم است را گم کنند.وزیر بهداشت در خصوص تفکیک بیمارستان‌های آموزشی از درمان گفت: متاسفانه به دلیل اینکه در سال‌های اخیر و حدود 30 سال گذشته به زیرساخت‌ها توجه نشده است و علی رغم افزایش جمعیت،  افزایش طول عمر و پیشرفت علم بیمارستان‌ها توسعه پیدا نکرده‌اند، بنابراین مراکز آموزشی به درمانی تبدیل شده‌اند و زحمت زیادی برای دانشگاهیان وجود دارد تا این وضعیت را اصلاح کنند.


وی تاکید کرد: ضرورت دارد دولت، مجلس و بخش خصوصی در این حوزه کمک کنند و مراکز زیادی را به این حوزه اختصاص دهیم.دکتر هاشمی اظهار کرد: اگر 20 هزار تخت بیمارستانی برای آموزش و فعالیت‌های پژوهشی تخصیص داده شود، کارهای بسیار درخشان‌تری در حوزه آموزش علوم پزشکی می‌توان انجام داد و این کار نیاز به توجه، زمان و سیاستگذاری در دولت و مجلس دارد.وی در ادامه با بیان اینکه اگر در خصوص بودجه حرف بزنیم عده ای اعتراض می‌کنند که ما همواره دنبال پول هستیم، گفت: واقعیت این است که اگر علم و آگاهی برای ما مهم است باید این موضوع را در عمل نیز نشان دهیم و همپای کشورهای پیشرفته عمل کنیم و ببینیم دنیا چه بخشی از بودجه عمومی و درآمد ناخالص را به حوزه آموزش و پژوهش اختصاص می‌دهد و ما حداقل یک صدم آن را در این حوزه اختصاص دهیم.


وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در صورتی که سرمایه گذاری در حوزه آموزش در اولویت‌های مجلس و دولت باشد، رشد استعدادها و ماندگاری آن‌ها بیشتر خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :