موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/135236 :کد

رویترز؛

ثبات نسبی قیمت نفت به سبب معامله گران بازار نفت

  دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ — ۱۸:۵۰
تعداد بازدید : ۲۹۱   
 تحلیل ایران -ثبات نسبی قیمت نفت به سبب معامله گران بازار نفت

روز دوشنبه قیمت نفت نسبتا ثابت ماند. این در حالی است که در اواخر روز جمعه، قیمت نفت افزایش یافته بود و به بشکه ای ۶۲.۷۶ دلار رسید.

به گزارش تحلیل ایران،دلیل ثبات نسبی قیمت نفت عدم علاقه ی معامله گران بازار نفت به قراردادن خود در موقعیت های قراردادی جدیدی بوده است که قبل از نشست ۳۰ ام نوامبر اعضای اوپک تاثیر قابل توجهی بر قیمت نفت بگذارد. 

 
تابناک به نقل از رویترز نوشت: امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز جمعه ۱۶ سنت کاهش یافت (۰.۳ درصد) و این نفت در بازار بشکه ای ۶۲.۵۶ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۴ سنت افزایش (۰.۱ درصد)، بشکه ای ۵۶.۵۹ دلار صورت گرفت.معامله گران بازار نفت گفته اند که به دلیل نامعلوم بودن وضعیت بازار قبل از نشست ۳۰ ام نوامبر اوپک از قراردادن خود در موقعیت های قراردادی جدید که تاثیر قابل توجهی بر قیمت نفت بگذارد خودداری کرده اند. 
 
لازم به ذکر است که سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال گذشته توافق کردند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. تصمیم این کشورها موجب شده که قیمت نفت برنت از ماه ژوئن سال جاری به میزان ۴۰ درصد افزایش داشته باشد. علیرغم کاهشی که اخیرا در ذخایر نفت خام اتفاق افتاده، انتظار می رود که اعضای اوپک قرارداد کاهش تولید را تمدید کنند زیرا به اعتقاد آنان میزان این ذخایر هنوز بسیار بالا است. این در حالی است که معلوم نیست که برخی از شرکت کنندگان جلسه ی ۳۰ ام نوامبر بخواهند که میزان تولید نفت خود را کاهش دهند. 
 
در این خصوص، بانک مرگان استنلی آمریکا گفته است '' نشست اوپک منشا تغییرات زیادی در پایان سال جاری میلادی در بازار نفت خواهد بود. انتظار بازار نفت این است که قرارداد کاهش تولید، آنطور که اوپک در ابتدای پاییز امسال گفته بود، تمدید شود. این در حالی است که این خطر وجود دارد که اوپک تصمیم در خصوص تمدید قرارداد کاهش تولید را به تعویق بیندازد''. به اذعان این بانک نقش محوری تصمیم در خصوص تمدید این قرارداد به '' تمایل اعضایی که عضو اوپک نیستند (عمدتا روسیه)'' بستگی دارد.  
 
همچنین، باید خاطر نشان کرد که یکی از دلایل بیشتر نشدن قیمت نفت پس از کاهش تولید این محصول توسط اوپک، افزایش میزان عرضه ی این محصول توسط آمریکا بوده است. لازم به ذکر است که در هفته ی منتهی به ۱۷ ام نوامبر، تعداد دکل های نفتی نسبت به هفته ی گذشته تغییر نکرده است. در حال حاضر تعداد دکل های نفتی آمریکا ۷۳۸ عدد است. این در حالی است که تعداد دکل های نفتی آمریکا در سال گذشته تنها ۴۵۲ عدد بود. همچنین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه ی گذشته عنوان کرده بود که در هفته ی منتهی به ۱۰ ام نوامبر، موجودی نفت خام آمریکا برای دومین هفته ی متوالی افزایش یافته (۱.۹ میلیون بشکه) و به مجموع ۴۵۹ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، به گفته ی این اداره، تولید نفت خام این کشور با افزایشی ۱۵ درصدی نسبت به اواسط سال گذشته،  به مجموع ۹.۶۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.
                               

نفت     قیمت     بازار     اوپک     قرارداد    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :