موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/13529 :کد

0

دیدار صدراعظم اتریش با مرکل

  چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۲:۵۱
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -دیدار صدراعظم اتریش با مرکل

صدراعظم اتریش برای دیدار با همتای آلمانی خود و گفت‌وگو با وی درباره بحران پناهجویان در اتحادیه اروپا به برلین رفت.

صدراعظم اتریش برای دیدار با همتای آلمانی خود و گفت‌وگو با وی درباره بحران پناهجویان در اتحادیه اروپا به برلین رفت.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، ورنر فایمن، صدراعظم اتریش برای دیداری کوتاه وارد برلین شد تا با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار و گفت‌وگو کند. موضوع کانونی این دیدار بحران پناهجویان در اروپاست.

 

بحران پناهجویان در اروپا سران شماری از کشورهای اتحادیه اروپا را به تکاپو واداشته است. آلمان و اتریش که در رابطه با پذیرش پناهجویان نقش فعال‌تری داشته‌اند، تلاش می‌کنند نشستی اضطراری در سطح رهبران اتحادیه اروپا برای حل این بحران برگزار شود.

 

تنها در روز دوشنبه حدود ۲۰ هزار پناهجوی جدید از مجارستان وارد اتریش شدند. روز سه‌شنبه نیز تا حوالی نیمروز حدود پنج هزار تن دیگر به این جمع افزوده شدند. بیشتر تازه‌واردان تلاش می‌کنند خود را به آلمان برسانند ولی کنترل مرزی آلمان کار آنان را دشوار و با تاخیر روبرو کرده است. به گزارش رسانه‌ها، در اقامتگاه‌های موقتی که برای پناهجویان دایر شده دیگر جای خالی وجود ندارد و ظرفیت آن‌ها تکمیل است.

 

اما پرسشی که مطرح است این است که چگونه می‌توان بر این بحران چیره شد؟ آلمان و اتریش به تنهایی قادر به حل این معضل نیستند. این نکته‌ای است که مرکل و فایمن، صدراعظم‌های دو کشور بر سر آن توافق دارند. مرکل پس از دیدار با همتای اتریشی خود در برلین گفت: این مشکل را فقط می‌توان در سطح کل اروپا حل کرد و این مسئولیتی است که متوجه کل اتحادیه اروپاست.

 

دو سیاستمدار از برلین پیامی اضطراری برای دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا فرستادند و از او خواستند که هفته آینده نشست ویژه سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را فراخواند تا راه‌حل‌هایی برای بحران پناهجویان جستجو شود.

 

آنگلا مرکل معتقد است که در این زمینه به تلاش‌های همه کشورهای عضو اتحادیه نیاز مبرمی وجود دارد. به گفته او، در این رابطه باید با ترکیه هم گفت‌وگوهای بهتری انجام گیرد. افزون بر آن باید مراکز اولیه پذیرش پناهجویان در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا سریعتر ایجاد گردد تا از آنجا بتوان کار تقسیم پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه را سامان داد. البته وزیران کشورهای عضو اتحادیه نخست باید در زمینه سهمیه‌های مربوط به پذیرش پناهجویان به توافق برسند.

 

ورنر فایمن نیز مانند آنگلا مرکل خواهان راه‌حلی فوری برای این بحران است. او از سیاست امتناع کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان در شرق این قاره به شدت انتقاد کرد. به گفته فایمن، اتحادیه اروپا اگر چه جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده، ولی هنوز قادر نیست نیروهای خود را مشترکا بسیج کند.

 

فایمن پس از دیدار با مرکل در برلین تصریح کرد که کشورهایی که به ارزش‌های اروپایی متعهدند و می‌خواهند به انسان‌هایی کمک کنند که خواهان صلح‌اند و از ترس جنگ گریخته‌اند، اکنون دچار مشکلات سازماندهی شده‌اند.

 

صدراعظم اتریش بار دیگر تاکید کرد که آلمان، سوئد و اتریش به تنهایی نمی‌توانند پرچم انسانیت و حق برخورداری از پناهندگی را روی دست بلند کنند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :