موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/135361 :کد

هشدار آمریکا به پاکستان در پی آزادی بنیانگذار «لشکر طیبه»

  یکشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۶ — ۱۰:۰۹
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -هشدار آمریکا به پاکستان در پی آزادی بنیانگذار «لشکر طیبه»

کاخ سفید به دولت پاکستان هشدار داده که اگر حافظ سعید، بنیانگذار لشکر طیبه و رهبر گروه جماعه الدعوه را مجددا بازداشت و محاکمه نکند، با پیامدهایی مواجه خواهد شد.

به گزارش تحلیل ایران،آمریکا و هند این تبعه پاکستانی را به دست داشتن در حملات مرگبار بمبئی درسال ۲۰۰۸ میلادی متهم کرده‌اند.آمریکا برای اطلاعاتی که به دستگیری حافظ سعید منجر شود، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.سعید که نامش در فهرست تروریستی سازمان ملل متحد هم هست، اتهامات را بی اساس می‌داند.او تاکید دارد که جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و در اعمال خشونت‌آمیز توسط گروه‌هایی مانند لشکر طیبه نقشی ایفا نکرده است.


دادگاهی در لاهور پنج‌شنبه به آزادی حافظ سعید حکم داد. رأی قاضی با استقبال طرفداران سعید مواجه شده است ولی هند و آمریکا آن حکم محکوم کرده و دولت پاکستان را مسئول دانسته‌اند.کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای حافظ سعید را یک "تروریست بدنام" خواند که در قتل صدها نفر از جمله تعدادی از شهروندان آمریکا نقش داشته است.کاخ سفید رفع حصر خانگی از حافظ سعید را قویا محکوم و دولت پاکستان را به ناکامی در تحت پیگرد قانونی قرار دادن سعید متهم کرد؛ موضوعی که «پیامی عمیقا نگران کننده درباره تعهد پاکستان به مبارزه با تروریسم بین المللی می‌فرستد و کذب بودن ادعاهای پاکستان مبنی بر این که در خاک خود به تروریست‌ها پناهگاه نمی‌دهد را نشان می دهد.»


دولت آمریکا هشدار داد: اگر پاکستان برای بازداشت قانونی سعید و طرح اتهام علیه وی به خاطر جرائمی که مرتکب شده است، اقدام نکند، این انفعال می‌تواند برای روابط دوجانبه واشنگتن و اسلام آباد و اعتبار پاکستان در جهان پیامدهایی داشته باشد.در پی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت پاکستان در ماه ژانویه امسال حافظ سعید را به حبس خانگی انداخت؛ اقدامی که برخی ناظران آن را پیام دوستی‌ به دونالد ترامپ ارزیابی کردند. ولی روابط آمریکا و پاکستان اخیرا سرد و پر تنش شده است. رسانه‌های پاکستان اواخر ماه اکتبر گزارش دادند که آمریکا هلیکوپترهایی را که برای نظارت بر نوار مرزی پاکستان و افغانستان به پاکستان داده بود، پس گرفته ‌است.


ترامپ در ماه اوت امسال در جریان اعلام استراتژی جدید خود در قبال افغانستان، به شدت از پاکستان انتقاد کرد و گفت: پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد.

                               

لشکر طیبه     آمریکا     پاکستان     هند        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :