موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/136528 :کد

نقوی‌حسینی:

مقامات عربستانی از مدار عقلانیت خارج نشوند

  یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ — ۰۹:۲۵
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -مقامات عربستانی از مدار عقلانیت خارج نشوند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلستاکید کرد مقامات عربستانی از مدار عقلانیت خارج نشوند.

به گزارش تحلیل ایران،سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه عربستان گفت: مقامات عربستانی به جای چنین لفاظی هایی از تجربه صدام درس گرفته و به یاد بیاورند که صدام با تحریک آمریکا و صهیونیست‌ها و پشتیبانی مالی و پولی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان، به ایران تجاوز نظامی کرد و هشت سال دو ملت را درگیر جنگ نمود ولی در نهایت عاقبتش طور دیگری رقم خورد.وی افزود: ما انتظار نداریم صدام دیگری در منطقه به وجود آید. مسیری که عربستان می رود همان مسیری است که صدام یک بار رفته است. او خود را سردار قادسیه و رهبر کشورهای اسلامی می دانست که حتی اغلب کشورهای عربی نه تنها از او حمایت می کردند که نیروی انسانی برای جنگ با ایران می فرستادند اما سوال این است که عاقبت صدام چه شد؟

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: توصیه ما به مقامات عربستانی این است که عقلانیت به خرج داده، از مدار عقلانیت خارج نشود و مسائل را با مذاکره و گفت‌وگو حل کند. ما دو کشور همسایه هستیم که باید مناقشات را با توجه به اصول حسن همجواری و گفت‌وگو حل کنیم.

 

نقوی حسینی در عین حال گفت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ توانمندی دفاعی در حدی است که هر گونه تهدیدی را می تواند در نطفه خفه کند، پس در این رابطه عربستان که هیچ، اربابان بزرگتر از آن یعنی آمریکا و صهیونیست‌ها نیز نمی توانند در مقابل ایران کاری کنند.وی ادامه داد: البته این مسیری نیست که جمهوری اسلامی ایران خواهان آن باشند. لذا انتظار می رود عربستان با عقلانیت بیشتر پای میز مذاکره نشسته و مناقشات را با گفت‌وگو حل کند.نقوی حسینی درباره دنباله روی و همراهی برخی کشورهای عربی با عربستان گفت: همه کشورهای عربی دنباله رو عربستان نیستند. برخی از آنها همچون قطر نظری بر عکس عربستان داشته که با واکنش‌های تندی نیز مواجه شده‌اند. آن کشورهایی که حمایت می کنند نیز تحت تاثیر مسائل مالی عربستان قرار گرفته‌اند چون این کشور شبکه مالی گسترده‌ای داشته و دلارهای نفتی را خرج می کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :