موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/136644 :کد

به نقل از Russia Today؛

مذاکرات ایران و چین در رابطه با حذف دلار در مبادلات دو جانبه

  چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ — ۱۸:۰۳
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -مذاکرات ایران و چین در رابطه با حذف دلار در مبادلات دو جانبه

بر اساس گزارش یکی از روزنامه های اقتصادی در ایران، دولت های جمهوری اسلامی ایران و چین مصمم به جستجوی راه هایی برای خودداری از استفاده از دلار در معاملات تجاری میان خود هستند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از Russia Today، در نشست میان مسوولان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و چن یوان، یکی از مشاوران ارشد سیاسی دولت چین، در رابطه با موضوع حذف دلار ( در روابط تجاری دو جانبه) بحث و تبادل نظر شده است.

 

لازم به ذکر است که مقامات جمهوری اسلامی ایران در پی آن هستند که دلار را از مبادلات تجاری خود حذف کرده و اقدام به امضای قراردادهای مبادله ی ارز (ملی) با چند کشور مشخص کنند.در این خصوص، به گفته ی ولی الله سیف رییس بانک مرکزی، قرارداد پولی دو جانبه به ریال و یوآن بین ایران و چین می تواند نقش چشمگیری در افزایش حجم معاملات تجاری میان این دو کشور داشته و در این رابطه بانک مرکزی ایران یک سری مذاکرات با رییس بانک مرکزی جمهوری خلق چین انجام داده است. افزون بر این، چن يوآن در این خصوص بیان کرده است که ایران و چین باید روابط بانکی خود را توسعه دهند. وی همچنین بر ناعادلانه بودن ساختار مالی بین المللی ای که در حال حاضر شاهد آن هستیم و در دست تعدادی محدود از کشورهای توسعه یافته قرار دارد تاکید کرده است. به گفته ی چن یو آن، کشور های دیگر هم اگر این ساختار ناعادلانه را حذف کنند وضع بهتری خواهند داشت.

 

به گفته ی این مشاور دولت چین، '' می توانیم از تجربیات کشورهای اروپایی در مورد ایجاد واحد پولی یورو به عنوان واحد پولی مشترکی که صرفا توسط یک کشور کنترل نمی شود استفاده کنیم. اگرچه، تا آن زمان، باید از حداکثر ظرفیت موجود برای گسترش روابط بانکی (بین دو کشور) استفاده کنیم''. وی افزوده است که اقدامات از این دست نیازمند زمان و تلاش توسط چندین کشور است.

                               

دلار     ایران     چین     حذف     بانک مرکزی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :