موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/137198 :کد

بدون محدودیت سقف؛

امضای قرارداد فاینانس ایران و روسیه

  ﺳﻪشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۶ — ۲۱:۱۹
تعداد بازدید : ۲۵۴   
 تحلیل ایران -امضای قرارداد فاینانس ایران و روسیه

قرارداد تأمین مالی بین المللی میان ۴ بانک ایرانی و اگزیم بانک روسیه امروز در مسکو امضاء شد.

به گزارش تحلیل ایران از روابط عمومي بانک مرکزي، به دنبال امضاي يادداشت تفاهم بانک مرکزي ايران و موسسه دولتي بيمه صادراتي روسيه (اکسيار) درمهر امسال ، قرارداد چهار بانک ايراني سپه، توسعه صادرات ايران، پارسيان و پاسارگاد از يک سو و اگزيم بانک روسيه از سوي ديگر بدون محدوديت سقف امضاء شد. اين قرارداد امکان دريافت تسهيلات بانکي از کشور روسيه براي اجراي پروژه هاي عمراني و توليدي در کشور را فراهم مي سازد. 

 

بر اساس اين قرارداد، طرح هاي بخش دولتي و خصوصي که مجوزهاي لازم را در کشور دريافت کرده اند و اولويت آنها به تأييد دستگاه هاي اجرايي ذيربط رسيده باشد، مي توانند از طريق 4 بانک ايراني ، تسهيلات اگزيم بانک روسيه را دريافت کنند و صادر کنندگان روسي نيز مي توانند با استفاده از اين تسهيلات نسبت به صادرات تجهيزات و خدمات فني و مهندسي به کشور اقدام کنند. امضاي اين قرارداد، در راستاي اجراي تکاليف مقرر در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و قوانين بودجه سنواتي و در نتيجه تلاش هاي اخير دولت، وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانک مرکزي براي فراهم کردن خطوط اعتباري فاينانس از کشورهاي مختلف صورت گرفته است تا امکان تنوع بخشي به خطوط اعتباري موجود براي اجراي پروژه هاي عمراني و توليدي کشور فراهم آيد.


در اين راستا، پس از انعقاد قرارداد با کشورهاي هند، چين، کره جنوبي، دانمارک و اتريش در ماه‌هاي اخير، روسيه ششمين کشوري است که قرارداد فاينانس با آن منعقد شده است و بدين ترتيب، طيف خطوط اعتباري موجود براي پروژه هاي عمراني و توليدي کشور به تدريج افزايش يافته و متنوع مي شود. در نتيجه اين امر، امکان تأمين مالي پروژه ها از طريق طوط اعتباري کشورهاي مختلف براي دستگاه هاي اجرايي و بخش خصوصي وجود خواهد داشت.در به ثمر نشستن اين قرارداد تلاش هاي وزارت امور خارجه و سفارت جمهوري اسلامي ايران در مسکو قابل توجه و حائز اهميت است.ضمن آنکه مذاکرات سيستم بانکي و دولت براي فراهم کردن امکان تأمين مالي از کشورهاي ديگر، کماکان ادامه دارد و اخبار آن اطلاع رساني خواهد شود.

                               

فاینانس     قرارداد     ایران     روسیه     امضا    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :