موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/137289 :کد

ذوق زدگی دشمن از اتفاقات اخیر

تحلیل ایران

  یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ — ۰۹:۱۱
تعداد بازدید : ۷۰۵   
 تحلیل ایران -ذوق زدگی دشمن از اتفاقات اخیر

مقامات آمریکایی در یکی دو روز گذشته در اظهاراتی مداخله جویانه نسبت به تجمعات اخیر در برخی شهرهای ایران واکنش نشان داده اند.

به گزارش تحلیل ایران، این وقایع با ذوق زدگی خاصی از سوی مقامات آمریکایی دنبال می شود.اظهار نظرها و موضع گیری های کاخ سفید، وزارت امور خارجه و برخی نمایندگان کنگره آمریکا نشان می دهد که امیدهای زیادی به این وقایع برای سوءاستفاده علیه ایران بسته اند.


گذشته از اینکه ریشه این تجمعات از کجاست، چه سمت و سویی دارد و چه کسانی آن را ساماندهی می کنند، این اتفاقات می تواند محملی برای پیگیری سیاست سنتی ایالات متحده آمریکا برای تغییر حکومت در ایران تلقی شود که بعد از راهیابی دونالد ترامپ به قدرت، در راستای منافع رژیم صهیونیستی و به پشتوانه دلارهای عربستان سعودی با شدت و جدیت بیشتری دنبال می شود. آمریکا در دو سال اخیر برای ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف بیشترین تلاش خود را کرده است. گذشته از بدعهدی های مکرر در حوزه توافق هسته ای، دولت ترامپ با وضع تحریم های متعدد در حال راه اندازی کارزار ضدایرانی دیگری است.کاخ سفید در آخرین نمونه در روزهای اخیر تایید کرد که با رژیم صهیونیستی درباره تشکیل کارگروه‌هایی برای مقابله با ایران به توافق رسیده است.


بر پایه این توافق محرمانه، آمریکا و رژیم صهیونیستی چهار کارگروه اقدام علیه ایران تشکیل دادند که ظاهرا وظیفه یکی از گروه‌ها اقدام مخفیانه علیه برنامه هسته‌ای است.این در حالی است که رقبا و دشمنان جمهوری اسلامی تلاش می کنند از این آب گل آلود ماهی بگیرند به طوری که گزارش ها حاکی است رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات و انگلیس منبع اصلی تایید هشتگ های تشویق به تظاهرات در ایران هستند. در حالیکه ترامپ در سخنرانی حدود دو ماه پیش خود مردم ایران را «ملت تروریست» خطاب کرده بود، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده از «تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان ایران حمایت می‌کند.»در این بیانیه مداخله‌جویانه ضمن تکرار اتهامات بی‌پایه، از تمامی ملت‌ها خواسته «علناً از مردم ایران» حمایت کنند.سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم با انتشار بیانیه ای از همه کشورها خواسته 'علنا از مردم ایران و درخواستشان برای حقوق اولیه و پایان فساد حمایت کنند.'


پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم در توییتی نوشته که واشنگتن باید از تظاهر‌کنندگان در ایران حمایت کند. برد شرمن عضو دموکرات مجلس نمایندگان از کالیفرنیا هم تظاهرات در ایران را خبری مثبت خواند و در توئیت خود نوشت: برخی اخبار مثبت در خاورمیانه: ... ایرانیان شجاع به خیابان ها می آیند.تام کاتن سناتور جمهوریخواه نیز که می توان فهرستی بلند از اقدامات ضدایرانی وی در سال های اخیر تهیه کرد، روز پنجشنبه بیانیه کوتاهی در مورد اعتراض‌های مشهد منتشر کرد و خواستار «حمایت از مردم ایران شد».به عقیده کارشناسان، این واکنشها نشانه ای روشن و آشکار از تلاش امریکا برای ایجاد ناآرامی در کشور، به انحراف کشاندن تجعمات مردمی و هدف قراردادن امنیت، آرامش و وحدت مردم ایران است.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :