موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/137415 :کد

کلانتری در حاشیه نشست هیأت دولت؛

ارائه طرح تعطیلی یک‌ماهه مدارس در زمستان

  چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ — ۱۸:۵۸
تعداد بازدید : ۳۴۴   
 تحلیل ایران -ارائه طرح تعطیلی یک‌ماهه مدارس در زمستان

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به آلودگی هوا در زمستان گفت: طرحی را ارائه کرده‌ایم تا کلاس‌های درس دانش آموزان در استان‌های سردسیر و تهران یک‌ماه زودتر آغاز شود و یک‌ماه در زمستان تعطیلی داشته باشیم.

 به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارس، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست امروز(چهارشنبه 13 دی‌ماه) در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 67 آلودگی هوای تهران در فصول سرد ناشی از کامیون و اتوبوس‌های درون شهری است و تنها 3 درصد مربوط به اتومبیل‌ها است.

 

وی با بیان اینکه بیشتر آلودگی هوا، حاصل گازوییل است اظهار داشت: طرحی را ارائه کرده‌ایم تا کلاس‌های درس دانش آموزان در استان‌های شمالی و سردسیر و تهران یک‌ماه زودتر آغاز شود و در مقابل، یک‌ماه در زمستان تعطیلی داشته باشیم.کلانتری با اشاره به اجرای طرح جلوگیری از تردد کامیون‌های فرسوده در جاده‌های بین شهری از سوی وزارت راه، خاطر نشان کرد: با اجرای صحیح این طرح، تمام کامیون‌های فرسوده که از جاده‌ها خارج شدند وارد شهرها شدند و با توجه به اینکه استانداردهای سوخت کشور پایین‌تر از استانداردهای بین‌المللی است و از سمت دیگر نیز این خودروهای فرسوده وارد شهرها شده‌اند و در شب مجوز تردد دارند، هنگام آغاز روز با آلودگی هوا مواجه هستیم.

 

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: حدود 3400 دستگاه اتوبوس متعلق به شرکت واحد شهرداری در تهران تردد می‌کنند، شهرداری می‌گوید که منابع لازم برای جایگزینی این تعداد اتوبوس را ندارد و با خارج کردن این میزان خودرو نیز در تردد مردم در خیابان‌ها مشکلاتی به وجود می‌آید.

کلانتری خاطرنشان کرد: بر اساس هماهنگی‌هایی که با استانداران انجام شده، قرار است از این به بعد استانداران به محض اعلام شرایط هوای ساکن از سوی هواشناسی از تردد کامیون‌ها در سطح شهر جلوگیری کنند.وی بیان داشت: موتورسیکلت‌ها 10 درصد میزان آلودگی هوا و 20 درصد نیز به دلیل سایر عوامل آلوده‌کننده هوا در فصل سرمای تهران  است.اجرای طرح زوج و فرد برای حل مشکل ترافیک است و ارتباطی به آلودگی ندارد، آلودگی هوای سرد با هوای گرم دلایل متفاوتی دارد. زمانی که هوا سرد است عمده آلودگی به ذرات زیر 2.5 میکرون که از سوختن گازوئیل به وجود می‌آید مربوط است اما در هوای گرم گازوئیل نقش کمتری در ایجاد آلودگی هوا دارد.

 

کلانتری افزود: خودروهای سواری در فصول بهار و تابستان اثرات بیشتری در آلودگی هوا دارند. اگر بتوانیم با اعمال طرحی طی 15 روز پایانی آذر و دی ماه جلوی تردد کامیون‌های فرسوده در تهران و کلانشهرها را بگیریم و در کنار این اقدام نیز دولت تصمیمات فوری درباره اتوبوس‌های فرسوده شهری بگیرد، قطعا در سال‌های آینده با شرایط بهتری در فصول سرد مواجه خواهیم بود.رئیس سازمان محیط زیست گفت: در کمیسیون زیربنایی دولت درباره آلودگی هوا پشنهاد کردیم که مدارس در نیمه شمالی کشور و مناطق سردسیر از جمله تهران یک ماه زودتر آغاز شود و در عوض یکماه نیز مثلا از 15 آذر تا 15 دیماه در زمستان تعطیل شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :