موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی دفاع مقدس

a/137525 :کد

چرا همه راه ها در بررسی جنگ، به سیاست ختم می شود؟

محمد درودیان

  دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ — ۰۹:۴۱
تعداد بازدید : ۳۸۵   
 تحلیل ایران -چرا همه راه ها در بررسی جنگ، به سیاست ختم می شود؟

نگرش سیاسی به مسئله جنگ، قبل از وقوع آن، موجب غافلگیری راهبردی شد و در تداوم آن نیز، همچنان نگرش به مسئله جنگ در خردِ دفاعی جامعه ایران از دریچه سیاست نگریسته می شود

   فرض بر این است که رویکرد و روش‌های کنونی در مطالعه جنگ ایران و عراق، شامل رویکردهای فرهنگی- معنوی با تأکید بر خاطرات و بررسی‌های تاریخی- عملیاتی است و ضمن تأکید بر نقش سازمانی ارتش و سپاه در جنگ، به بررسی های انتقادی نیز می‌پردازد.

تأکیدات بر نقد تصمیم گیریها و اقدامات در برابر وقوع، ادامه و پایان دادن به جنگ ایران و عراق است.

 اما این موضوع جنگ را به امر دیگری تقلیل می دهد که با نظر به نتایج حاصله می توان در باره آن قضاوت کرد. در ادامه به چند نمونه اشاره خواهد شد:

1-    رویکرد فرهنگی- معنوی با خاطره گویی و روایت سلوک فردی در جنگ، بهانه ای برای آشکار سازی و روایت سبک زندگی در جنگ و با هدف الگو سازی برای هنجار سازی اجتماعی است.

2-    بررسی های تاریخی- عملیاتی ناظر بر تبیین نقش و عملکرد سازمانی ارتش و سپاه در جنگ و با توجه به هویت سازمانی و پایگاه اجتماعی صورت می گیرد و در این میان مسئله جنگ بعنوان یک مسئله استراتژیک، نادیده گرفته شده است.

3-    در رویکرد انتقادی که از سوی اپوزیسیون سیاسی شکل گرفت و هم اکنون به جامعه منتقل و گسترش یافته است، نقد تصمیم گیری ها در مراحل جنگ، بیش از آنکه بر سطح راهبردی در جنگ تمرکز داشته و نتیجه بخش باشد، بیشتر با هدف سیاسی و در مناقشات جاری مورد استفاده قرار می گیرد.

   به این اعتبار، پرسش این است که؛ مسئله جنگ بعنوان یک امر استراتژیک، که در نسبت با موجودیّت و هویت یک جامعه با سِرشت و سرنوشت آن نسبت دارد، کجا بررسی می شود؟ آیا میراث جنگ برای سیاست است یا حفظ موجودیت و هویت جامعه در شرایط مشابه در آینده؟

   در پاسخ به پرسشی که در عنوان یادداشت طرح شده است، بر این باور هستم که نگرش سیاسی به مسئله جنگ، قبل از وقوع آن، موجب غافلگیری راهبردی شد و در تداوم آن نیز، همچنان نگرش به مسئله جنگ در خردِ دفاعی جامعه ایران از دریچه سیاست نگریسته می شود و به همین دلیل امکان تکرار شرایط مشابه تاریخی، در صورت وقوع جنگ، وجود دارد.

                               

  محمد درودیان
  نویسنده،مورخ و پژوهشگر و نظریه‌پرداز دفاع مقدس
  آدرس ایمیل : m.doroodian@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ: http://www.m-doroodian.ir
دفاع مقدس     فرهنگی و اجتماعی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :