موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/13754 :کد

0

ایران برای هشتمین سال پیاپی با خشکسالی روبرو است

  چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۳:۲۵
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -ایران برای هشتمین سال پیاپی با خشکسالی روبرو است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران: متوسط میزان بارندگی از ۲۵۰ میلی متر در ۱۵ سال اخیر به ۲۳۰ میلی متر و در هشت سال اخیر به ۲۰۲ میلی متر رسید یعنی ۲۰ درصد منابع آب را از دست داده ایم.

به گزارش تحلیل ایران، محمد حاج رسولیها که برای بررسی حریم تالاب و حریم دریای خزر به انزلی سفر کرده بود چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران اظهار کرد : از طرفی 130 میلیارد متر مکعب منابع تجدید پذیر اعم از سطحی و زیرزمینی اکنون به 104 میلیارد متر مکعب رسیده است.
مشاور وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بعنوان راهکار دو بحث تعادل بخشی یعنی مراقبت از منابع آب زیرزمینی بعنوان مخزن استرات‍ژیک و همچنین مدیریت حوزه ای در بخش مدیریت منابع آب کشور را برای پیاده سازی در برنامه ششم دنبال می کنیم.
وی افزود: خوشبختانه الان در کشور مدیریت سه حوزه آبریز سفیدرود، کرخه و زاینده رود و تعیین حقابه پایین دست و مدیریت حوزه را پی گیری می کنیم.
وی تصریح کرد : مدیریت حوزه با حضور استانداران و ذینفعان به صورت یکپارچه انجام می شود تا حق ابه پایین دست ،سهم هر استان ،نحوه برداشت و مدیریت این حوزه های آبی را کنترل کنیم .
حاج رسولیها در ادامه حریم تالاب انزلی و دریای خزر را دو دغدغه مهم مردم و مسئولان عنوان و خاطرنشان کرد :طرح جدید تعیین حریم دریای خزر را برای ارائه به هیات وزیران در حال آماده سازی داریم .
وی تصریح کرد : در خصوص حریم دریا بحثهای کارشناسی انجام گرفت تا با اجماع نظر تمامی دستگاههای ذینفع برای برنامه ششم طرحی تهیه کنیم که هم فضای مناسب برای سواحل و هم دغدغه های مردم را تامین کند.
حاج رسولیها با بیان این که در مورد تالاب انزلی نیز همین معضل را داشتیم افزود: نکاتی را خصوصا در رابطه با جاده کنار گذر که در بستر تالاب واقع است مورد بررسی قرار دادیم .
وی تصریح کرد: پس از مطابقت دادن طرح جامع شهر انزلی با نقشه حد بستر و حریم تالاب انزلی پیشنهاد کردیم کنارگذر انزلی بعنوان حد شمالی تالاب انزلی تعیین وحریم 150 متری نیز از جاده کنارگذر محاسبه شود .
وی اظهار کرد : قرار شد سازمان محیط زیست نیز در فرصت تعیین شده نظراتشان در مورد کاربری های تالاب را بررسی و اعلام کنند .
مشاور وزیر نیرو افزود: بحث تعیین حریم کیفی نیز لحاظ و مورد تائید سازمان راه و شهرسازی قرار گرفت .
به گفته وی، در صورت موافقت سازمان محیط زیست با کاربری های طرح هادی روستایی، استقرار کاربری ها مطابق با طرح هادی از سوی وزارت نیرو بلامانع خواهد بود.
حاج رسولیها متذکر شد: طرحهای پیشنهادی برای اجرایی شدن باید توسط وزیر نیرو در هیات وزیران مطرح و مصوبه هیات وزیران را اخذ کند.
به گزارش ایرنا، مشاور وزیر نیرو عصر امروز همراه با شماری از مسئولان استانداری گیلان، فرماندار ونماینده انزلی مدیرکل بنیاد مسکن ،مدیرعامل آب منطقه ای ، مدیرکل حفاظت محیط زیست وجمع دیگری از مدیران ذیربط استان و شهرستان بازدیدی از محدوده تالاب وسواحل خزر در محدوده انزلی انجام دادند و پس از آن به بحث و بررسی در مورد حریم پیشنهادی جدید پرداختند.

منبع:ایرنا

                               

خشکسالی     ایران     دریا     سواحل     نیرو    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :