موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/13761 :کد

0

دولت آمریکا دفتر هماهنگی اجرای برجام تاسیس می‌کند

  پنجشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۰:۱۰
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -دولت آمریکا دفتر هماهنگی اجرای برجام تاسیس می‌کند

دولت اوباما دفتر ویژه‌ای برای هماهنگی اجرای توافق هسته ای با ایران (برجام) تشکیل می دهد که سفیر پیشین آمریکا در لهستان مسئول آن خواهد بود.

دولت اوباما دفتر ویژه‌ای برای هماهنگی اجرای توافق هسته ای با ایران (برجام) تشکیل می دهد که سفیر پیشین آمریکا در لهستان مسئول آن خواهد بود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از المانیتور، دولت اوباما دفتر ویژه‌ای  برای هماهنگی اجرای توافق هسته ای با ایران (برجام) تشکیل می دهد که سفیر پیشین آمریکا در لهستان مسئول آن خواهد بود.

پیش از این اخباری منشتر شده بود که رئیس جمهور آمریکا به دنبال آن است که مقام ارشد دولتی این کشور موسوم به «سزار» را مسئول نظارت بر توافق هسته‌ای با ایران کند.

موول یکی از دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی است که در پرونده‌های مهمی حضور داشته است، وی سابقه مشاور ارشد ویلیام برنز برای هماهنگی امور مربوط به ایران را در کارنامه دیپلماتیک دارد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا تا هفدهم سپتامبر،(26 شهریور) انتخاب استفان مال را به سمت رئیس دفتر هماهنگی اجرای برجام اعلام خواهد کرد.

کنگره تا هفدهم سپتامبر مهلت داشت تا قطعنامه مخالفت با برجام را  برای رئیس جمهور ارسال کند. سناتورهای دموکرات تاکنون دو بار این اقدام را ناکام گذاشته‌اند و به نظر می رسد با پایان یافتن مهلت 60 روزه کنگره برای بازنگری برجام ، این توافق برای اجرا آماده شود.

این دیپلمات آمریکایی از اظهار نظر درباره این خبر به المانیتور خودداری کرده است. همچنین انتظار می رود کاخ سفیدنامزدی تام شانون ، مشاور وزارت امور خارجه برای جایگزینی وندی شرمن ، معاون وزیر در امور سیاسی را اعلام کند، شرمن در مذاکرات هسته ای با ایران نقشی کلیدی را بر عهده داشت.

مال قرار است مدیریت گروهی هفت نفره را بر عهده گیرد و  دفتر وی در وزارت خارجه  آمریکا مستقر می شود و وظیفه هماهنگی اجرای برجام را بین دستگاه های دولتی از جمله کاخ سفید ، وزارت خارجه ، وزارت خزانه داری ، وزارت انرژی و غیره بر عهده خواهد داشت.

دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 نیز در حال سازماندهی خود برای اجرای برجام هستند. بر اساس برجام یک کمیسیون مشترک شامل نمایندگانی از هر کدام از کشورهای 1+5 و اتحادیه اروپا و نیز ایران تشکیل می شود و به صورت منظم برای هماهنگی اجرای برجام و حل و فصل اختلافات احتمالی نشست برگزار می کند.

یک مقام روس به المانیتور گفت:  در حال بررسی هستیم و هنوز تصمیم نگرفته ایم چه فردی نماینده ما در کمیسیون مشترک باشد. با این حال وی گفت که روسیه احتمالا در سطح کارشناسی در کمیسیون حضور می یابد.

فرانسه به احتمال زیاد با مدیر سیاسی خود و مذاکره کننده ارشد خود نیکلاس ریویر در کمیسیون شرکت می کند. مقامات ایرانی هم به المانیتور گفتند هنوز  در این باره تصمیم نگرفته اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :