موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/137763 :کد

شورای امنیت سازمان ملل ؛

تبلور برجام در منع گسترش سلاح های هسته ای

  جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ — ۱۲:۰۱
تعداد بازدید : ۲۹۸   
 تحلیل ایران -تبلور برجام در منع گسترش سلاح های هسته ای

شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی موضوع منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را به بحث گذاشتند که برجام درخشید و اکثریت اعضا، این توافق را موفقیت دیپلماسی و خدمتی برای منع گسترش سلاح های هسته ای دانستند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا، شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز پنج شنبه خود به ابتکار قزاقستان که ریاست دوره ای این شورا را در ژانویه 2018 بر عهده دارد، موضوع منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را در دستور کار خود قرار داد و برای اهمیت بخشیدن به این مساله، رئیس جمهوری این کشور هم در این نشست حضور یافت و ریاست جلسه را برعهده گرفت.


از موضوعات مهمی که در این نشست مورد بحث اکثریت اعضا و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد قرار گرفت، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود.نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان گفت:برجام موفقیت دیپلماسی چندجانبه را نشان داده و نمونه ای ست که باید به عنوان الگو استفاده شود.وی با تاکید بر این که این موفقیت از طریق اعتماد سازی به دست آمده است اظهار امیدواری کرد برای ادامه اجرای برجام تلاش شود. *آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم با برشمردن برخی مشکلات در امنیت بین الملل، از تهدید شدن برجام اظهار نگرانی کرد.

 

*سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم که در این نشست حضور یافته بود، گفت ما از برقراری منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه استقبال می کنیم.وی با یادآوری این که شورای امنیت از برجام حمایت کرده و قطعنامه حمایتی آن صادر شده است، افزود ایران تا کنون به برجام متعهد بوده و جامعه بین المللی معتقد است که برجام در خدمت تلاش های منع گسترش سلاح های هسته ای عمل کرده است. وزیر خارجه روسیه در عین حال به تصمیم دولت دونالد ترامپ درباره برجام هم واکنش نشان داد و تاکید کرد ما نمی توانیم اجازه دهیم منفعت های سیاسی برخی کشورها، برجام را تهدید کند.


*آندره دودا رئیس جمهوری لهستان هم از جمله سران این اجلاس بود که راهبردهای مبتنی بر زور را به جای راهبردهای مبتنی بر قانون راهگشا ندانست و بر اتخاذ راهبردهای سیاسی تاکید کرد.
وی افزود ان. پی. تی تنها ابزار موجود در دست دنیا برای مقابله با گسترش سلاح های هسته ای و کشتار جمعی است و با وجود نگرانی هایی که در مورد اثربخشی ان پی تی وجود دارد، ما باور داریم که این معاهده تنها ابزار موجود در دنیا برای مقابله با گسترش سلاح های هسته ای و کشتار جمعی است.رئیس جمهوری لهستان خواستار برطرف شدن مشکلات موجود در ان پی تی شد و ادامه داد: وارد و خارج شدن از این تعهد، ساده و بدون هیچ محدودیتی اتفاق می افتد. هیچ ساختاری برای برخورد با تخلفات وجود ندارد و بازرسی از سایت های هسته ای فقط در صورتی اتفاق می افتد که کشورهای عضو داوطلب شوند.


دودا گفت تمامی این موارد عملکرد ان پی تی را سوال برانگیز می کنند.وی همچنین اظهار کرد نه تنها تجاوز، بلکه هر اقدامی به سمت تجاوز باید به عنوان تخلف از قوانین بین الملی دیده شود،‌ زیرا چنین اقداماتی اعتماد و ثبات جامعه بین المللی را به خطر می اندازد. رئیس جمهوری لهستان به استفاده از سلاح های شیمیایی در جهان هم اشاره کرد و با یادآوری حمله شیمایی عراق به ایران و همچنین استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه،‌ گفت این اقدامات بدون هیچ عواقبی برای استفاده کنندگان اتفاق افتادند. دودا از جامعه بین المللی خواست اقدامات محکم تری در این باره انجام دهند.


*فرانسوا دلاتره نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد هم در این نشست تعهد کامل خود را به ساختارهای منع گسترش سلاح های هسته ای، شیمیایی و کشتار جمعی اعلام کرد و درباره برجام گفت خواهان اجرای دقیق برجام و قطعنامه 2231 هستیم. این دو متن عامل ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی هستند.وی البته مساله دیگری را که بارها از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران رد شده است هم مطرح کرد و افزود ما امیدواریم در موضوع برنامه موشک های بالستیک ایران آمادگی برای مذاکره و همکاری دیپلماتیک را ببینیم.


*مارک فیلد مسئول بخش آسیا و پاسفیک وزارتخارجه انگلیس هم به این جلسه آمده بود که برجام را حاصل دیپلماسی طاقت‌فرسا و مشترک توصیف کرد و گفت ما همه با هم برجام را به وجود آوردیم.وی با تاکید بر این که انگلستان در حمایت از برجام ثابت‌قدم است، گفت به خاطر بیاوریم که پیش از برجام ایران می توانست در عرض چند ماه به غنی سازی سطح خطرناک برسد.

 

*آناتولیو اندونگ امبا نماینده گینه استوایی در سازمان ملل نیز از کشورهای دارنده تسلیحات هسته ای خواست تا از نوسازی آن بپرهیزند.


*نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که معروف به مخالف برجام است این بار لحنی متفاوت را برگزید و گفت: ایالات متحده در حالی که به پایبندی به تعهداتش ذیل برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می‌دهد که جامعه بین‌الملل هم باید از ایران بخواهد به تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 پایبند باشد.وی افزود باید به اقدامات ایران پاسخ داد و این اقدامات به معنای لغو توافق هسته ای نیست


*وو هایتائو سفیر چین در سازمان ملل که پیش از این هم کشورش موضع خود را در حمایت از برجام اعلام کرده بود، اظهار کرد:برجام دستاورد دیپلماسی چندجانبه و الگویی برای حل مسالمت‌آمیز مسائل است. همه باید با به خاطر داشتن منافع بلندمدت، به اجرای جامع و موثر این توافق ادامه دهند.وی افزود کشورهای جهان باید ذهنیت دوران جنگ سرد را کنار بگذارند. سازمان ملل متحد و شورای امنیت باید در جلوگیری از جنگ و حفظ صلح نقش زیادی ایفا کنند.نماینده چین تسلیحات کشتار جمعی را مشکلی مشترک برای جهان دانست و اضافه کرد تحولات مثبتی در شبه جزیره کره مشاهده شده است.


*تکدا آلمو نماینده اتیوپی در سازمان ملل متحد دیگر سخنران این نشست شورای امنیت بود که گفت: برجام ، دستاوردی مهم در عرصه چند جانبه گرایی است و مسائل نامربوط نباید به آن لطمه بزند. امیدواریم که این توافق مهم برای صلح و امنیت بین‌الملل، حفظ شود.وی افزود باید از برجام درس گرفته و بحران در شبه جزیره کره حل شود.


*برنارد تانو بوچای نماینده دائم ساحل عاج در سازمان ملل متحد هم در بیانیه خود به برجام اشاره کرد و گفت: توافقنامه هسته ای ایران مطابق با قطعنامه 2231 ، بهترین تضمین برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در منطقه است.


*اولوف اسکوگ نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد با تاسی کردن از اتحادیه اروپا درباره برجام اظهار کرد: برجام نمونه ای مهم از توان دیپلماسی است. وی افزود هدف برجام تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای است و باعث تقویت ساختار عدم اشاعه می شود. همانطور که فدریکا موگرینی گفت اتحادیه اروپا به اجرای کامل این توافقنامه پایبند است.


*ساچا یورنتی نماینده دائم بولیوی در سازمان ملل متحد برجام را نمونه موفق اعتماد ساز در زمینه عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی دانست و خاطرنشان کرد: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران که در شورای امنیت تصویب شد، نشان دهنده عزم طرف ها برای دستیابی به توافقنامه مشترک است


*شیخ صباح خالد الصباح وزیر خارجه کویت دیگر عضو شورای امنیت بود که بدون اشاره به برجام، دارندگان سلاح هسته ای در منطقه را مورد خطاب قرار داد و گفت: تمامی اقدامات بین المللی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در این منطقه شکست خورده اند.وی ادامه داد ما از کشورهای دارای سلاح های هسته ای می خواهیم به جامعه بین المللی احترام گذاشته و سلاح های هسته ای خود را از بین ببرند.وزیر خارجه کویت تاکید کرد برای ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه باید با چالش های آن مقابله کرد و باید تشخیص داد که ناامیدی بین کشورهای منطقه، خصوصا بین اعراب، بالاست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :