موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/137976 :کد

مهم ترين سند مالي يک ساله کشور؛

ارزیابی بودجه؛ از لایحه دولت تا مصوبه کمیسیون تلفیق

  شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ — ۱۹:۵۷
تعداد بازدید : ۲۵۵   
 تحلیل ایران -ارزیابی بودجه؛ از لایحه دولت تا مصوبه کمیسیون تلفیق

مجلس از فردا صبح، گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ را بررسی و درباره لایحه بودجه تصمیم نهایی را می‌گیرد.

به گزارش تحلیل ایران، گزارشي که قرار است نمايندگان در دو نوبت کاري چکش کاري هاي لازم را بر مهم ترين سند مالي دخل و خرج يک ساله کشور انجام دهند.

 

لايحه پيشنهادي 1194 هزار ميليارد توماني بودجه 977 کل کشور، نوزدهم آذر ماه ازجانب رئيس جمهور تقديم مجلس شد. لايحه اي که دولت معتقد است عملکردي است و توجه خاصي به ايجاد اشتغال شده است.پس از آنکه نمايندگان در مدت ده روزه تعيين شده، پيشنهادهاي خود را به کميسيون هاي تخصصي ارائه کردند، با تشکيل کميسيون تلفيق بودجه که متشکل از تمام اعضاي کميسيون برنامه و بودجه و سه نفر از هر يک از کميسيون هاي تخصصي است، لايحه بودجه، در حدود 40 جلسه کاري طي سه هفته و با حضور برخي از مقامات دستگاه هاي اجرايي کشور به بحث و بررسي گذاشته شد و در نهايت به تصويب اعضاي اين کميسيون رسيد.


در بررسي اجمالي بندهاي اين لايحه که براي مردم دربرگيري دارد مي توان به افزايش حقوق گروه هاي مختلف حقوق بگير اشاره کرد.آنچه با هماهنگي دولت و کميسيون تلفيق در اين باره صورت گرفت، دولت موظف شد در سال آينده حقوق و مزاياي مستمر گروه هاي حقوق بگير را به گونه اي افزايش دهد که متوسط رشد حقوق و مزاياي مستمر کارکناني که در سال جاري کمتر از 5 ميليون تومان است، به صورت پلکاني نزولي، از 5 تا 20 درصد باشد.بدين ترتيب، حقوق کارکناني که بيش از 5 ميليلون تومان دريافت کنند، افزايش نخواهد يافت. متناسب سازي حقوق بازنشستگان نيز از ديگر بندهاي لايحه بودحه پيشنهادي دولت و نيز مصوبه کميسيون تلفيق مجلس بود.دولت پيشنهاد يکهزار ميليارد تومان براي متناسب سازي حقوق بازنشستگان داده بود که کميسيون تلفيق آن را به دو هزار ميليارد تومان افزايش داد. همچنين 350 ميليارد تومان براي بازنشستگان آموزش و پرورش در نظر گرفته شد.

و اما تکليف قيمت حامل هاي انرژي از جمله بنزين و گازوئيل براي سال آينده
دولت در لايحه پيشنهادي خود، در خواست درآمد 174000 ميليارد توماني از محل افزايش قيمت حامل هاي انرژي براي ايجاد اشتغال کرده بود. کميسيون تلفيق با افزايش قيمت حامل هاي انرژي مخالفت کرد و مقرر شد دولت 13 هزار ميليارد تومان از ساير محل ها، براي اشتغال در سال آينده کسب درآمد کند.بدين ترتيب طبق آنچه در مصوبه کميسيون تلفيق آمده است، در سال آينده قيمت حامل هاي انرژي از قبيل بنزين و گازئيل افزايش نمي يابد. البته اين موضوع بايد به تصويب نهايي مجلس برسد. اما در مورد هدفمندي يارانه ها، دولت پيشنهاد کسب درآمد 377 هزار ميليارد توماني داشت که مورد موافقت کميسيون تلفيق قرار گرفت.


در اين حال دولت همانند سال هاي گذشته مکلف به حذف يارانه دهک هاي بالا و پردرآمدهاست.افزايش وام ازدواج به 15 ميليون تومان براي هريک از زوجين، تخصيص 50000 ميليارد تومان براي پرداخت سود تسهيلات تا سقف 100 ميليون تومان با محوريت توليد و کشاورزي، ثابت ماندن انواع تعرفه ها ازجمله تعرفه هاي پزشکي، ثابت ماندن قيمت آب، برق و گاز، در نظر گرفتن قيمت ارز به مبلغ 3500 تومان و قيمت هر بشکه نفت خام 55 دلار از ديگر محور هاي لايحه دولت و نيز مصوبات کميسيون تلفيق براي سال آينده است. همچنين مقر شد 500 هزار واحد مسکن مهر در اختيار مددجويان کميته امداد امام خميني و سازمان بهزيستي قرار گيرد.در موضوع ماليات ها نيز، نرخ ماليات ها در سال 977 افزايش نخواهد يافت و پايه هاي مالياتي جديد، شناسايي و ايجاد مي شود.


همچنين به منظور تشويق توليدکنندگان و تسويه مطالبات بانک ها و مؤسسات مالي و اعتباري، چنانچه مشتريان بدهي معوق خود را از تاريخ سررسيد تا پايان شهريور 97 تسويه کنند، بانک ها و موسسات مالي مکلفند اصل و سود خود را طبق قرارداد اوليه و بدون احتساب جريمه دريافت و تسويه نمايند. در آخرين تصميمات کميسيون تلفيق همچنين مقرر شد از محل منابع صندوق توسعه ملي، 1500 ميليون دلار براي مقابه با ريزگردها، 100 ميليون دلار براي بازسازي مناطق سيل و زلزله زده، 100 ميليون دلار براي خريد واکسن و دارو، 350 ميليون دلار براي تسهيلات استان سيستان و بلوچستان،200 ميليون دلار براي آبرساني روستاها، 250 ميليون دلار براي آبرساني تحت فشار و 200 ميليون دلار براي آبخيزداري، در سال 97 تخصيص يابد.

کميسيون تلفيق بودجه در مجموع 4 و 2 دهم درصد بودجه عمومي و يک و 3 دهم درصد، سرجمع منابع بودجه کل کشور را نسبت به آنچه دولت در لايحه پيشنهاد داده بود، افزايش داد. بدين ترتيب در جمع بندي، کميسيون تلفيق، بودجه کل کشور را از 1194 هزار ميليارد تومان به 12100 هزار ميليارد تومان افزايش داد.بايد ديد نمايندگان در بررسي نهايي بودجه در صحن علني مجلس، با ارائه پيشنهادها و تبصره هاي الحاقي خود، تا چه اندازه تغيير در آن ايجاد خواهند کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :