موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس شورای اسلامی

a/138046 :کد

خانه ملت؛

نظر نمایندگان درباره ردِ کلیات بودجه

  دوشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ — ۲۰:۰۴
تعداد بازدید : ۱۷۶   
 تحلیل ایران -نظر نمایندگان درباره ردِ کلیات بودجه

نمایندگان مردم تاکید کردند: رد کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ سیاسی نیست و نمایندگان به دنبال رفع ابهامات و شفافیت بیشتر بودجه هستند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خانه ملت، آقاي روحاني، رئيس جمهور، لايحه بودجه سال 97 را 19 آذر ماه سال جاري تقديم مجلس کرد. اين لايحه بر اساس آيين نامه داخلي مجلس در کميسيون‌هاي تخصصي و تلفيق بودجه بررسي شد. اين لايحه 27 دي ماه در کميسيون تلفيق بودجه، نهايي و جلسه بررسي کليات آن ديروز (يکشنبه 8 بهمن) در صحن علني مجلس برگزار شد.

* رد کليات لايحه بودجه سال 97 در صحن علني
بر اساس مفاد آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي 10 موافق و 10 مخالف کليات لايحه بودجه سال 97 به همراه سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه و نماينده دولت در صحن علني به ايراد نظرهاي خود پرداختند. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پس از ايراد نظرهاي مذکور، نخستين بار با کليات لايحه بودجه مخالفت کردند لذا کليات لايحه بودجه سال 97 در صحن علني مجلس رد شد.آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي به طور مشخص و شفاف اين موضوع را تصريح کرده است؛ لذا بر اساس ماده و تبصره 186 آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، «در صورت عدم تصويب کليات لايحه بودجه فقط براي يک بار موضوع به کميسيون تلفيق ارجاع مي‌شود تا حداکثر ظرف مدت هفتاد و دو ساعت گزارش اصلاحي خود را به مجلس ارائه نمايد».

* لاريجاني: کميسيون تلفيق 72 ساعت زمان براي اصلاح و رفع ايرادات لايحه بودجه 97 دارد
علي لاريجاني پس از رد شدن کليات لايحه بودجه سال 97 کل کشور، گفت: اين لايحه براي بررسي بيشتر و رفع ايرادات مطرح به کميسيون تلفيق ارجاع داده مي‌شود و اين کميسيون 72 ساعت زمان دارد که اصلاحات را انجام دهد و لايحه را مجدد به صحن علني ارائه کند.به گفته رئيس مجلس شوراي اسلامي کميسيون تلفيق بيش از زمان مطرح شده، فرصت ندارد و تنها يک بار اين اتفاق مي تواند رخ دهد، بنابراين از کميسيون تلفيق درخواست مي‌شود که از امشب بررسي لايحه را در دستور کار قرار دهد.آقاي لاريجاني همچنين يادآور شد: مسائل مطرح نمايندگان چند بخش است لذا پس از ارائه نظر کميسيون تلفيق، گزارش در سايت قرار داده مي‌شود تا نمايندگان بتوانند پيشنهادهاي خود را مجدد مطرح کنند و پس از آن، روز شنبه بررسي لايحه در صحن علني آغاز مي شود.

* مطهري: کميسيون تلفيق بودجه بايد گزارش جديد به هيأت رئيسه ارائه کند
نمايندگان مجلس نيز ددر توضيح رد کليات لايحه بودجه سال 97 کل کشور نظرهايي را مطرح کردند.
علي مطهري معتقد است بخش هايي از گزارش کميسيون تلفيق درباره بودجه سال 97 بايد تغيير يابد که ازجانب نمايندگان انتقاداتي به آن وارد شده و بخش‌هايي که کميسيون احساس مي‌کند بايد تغيير يابد، اين اقدام انجام مي‌شود.نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد دارد که نمايندگان 12 ساعت فرصت دارند تا پيشنهادهاي خود را درباره گزارش جديد کميسيون تلفيق بودجه سال 97 ارائه کنند، بنابراين تلفيق بودجه بايد گزارش جديد به هيأت رئيسه ارائه دهد.

* نعمتي: رد کليات لايحه بودجه 97 سياسي نبود
بهروز نعمتي نيز اظهار داشت: چند ايراد اساسي در لايحه بودجه سال 97 وجود داشت که نمايندگان به آن حساس بودند؛ همانند موضوع اوراق قرضه و اوراق مالي که جزو دغدغه هاي نمايندگان بود که بايد در کميسيون تلفيق اين موضوع اصلاح شود.سخنگوي هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه ايراد دوم بحث هدفمندي يارانه ها بود که همانند کلاف سردرگم است، افزود: دقيقا مشخص نيست که دولت در بخش هدفمندي يارانه‌ها چه اقدامي مي‌خواهد انجام دهد و بايد اين موضوع مورد بازبيني قرار گيرد اما تاکيد داريم که رد کليات سياسي نبود.

* تاجگردون: بخشي از نمايندگان در خصوص هدفمندي يارانه‌ها ابهاماتي دارند
غلامرضا تاجگردون ابهام نمايندگان درباره هدفمندي و نوع مصرف و روش برداشت از صندوق توسعه ملي را در رد کليات لايحه بودجه سال 97 موثر دانست.رئيس کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 1397 کل کشور در مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: برخي از نمايندگان همچنين درخصوص نوع مصرف و روش برداشت‌هايي که قرار است از صندوق توسعه ملي صورت بگيرد، حرف داشتند که بايد به صورت سريع تر و روان تر اين موضوع روشن شود.

* يوسف‌نژاد: رد کليات بودجه فرصتي براي بازنگري در لايحه بودجه97 است
علي‌اصغر يوسف‌نژاد نيز با بيان اينکه رد کليات لايحه بودجه حق نمايندگان در صحن علني است، گفت: لايحه بودجه سال 97 از شفافيت بيشتري نسبت به سال‌هاي گذشته برخوردار بود، اين لايحه در مَد نظر همه قرار گرفت؛ به نوعي که همه به راحتي آن را مورد نقد قرار دادند و اظهار نظرهاي خوبي هم در مورد لايحه مذکور انجام گرفته است.سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه با تاکيد بر استقبال از نظرها و پيشنهادهاي نمايندگان مجلس در خصوص لايحه بودجه سال 97، افزود: رد کليات بودجه سال 97 در صحن علني را نوعي فرصت تلقي مي کنيم لذا براي بازنگري، بررسي مجدد لايحه، رسيدگي به نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت لايحه آمادگي لازم داريم.

* يوسفيان ملا: روند بررسي بودجه97 بعد از رد گزارش کميسيون تلفيق در صحن علني
عزت الله يوسفيان ملا با اشاره به رد گزارش کميسيون تلفيق از لايحه بودجه سال 97 در صحن علني اظهار داشت: اين نخستين بار نبود که گزارش کميسيون تلفيق بودجه در صحن علني رد شده است.
رئيس کميسيون تدوين آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: اين رد شدن با رد شدني که تا شش ماه نمي‌توان آن را مطرح کرد، نيست، اين رد شدن براي اصلاحات جزئي است؛ بعد از بررسي مجدد در کميسيون تلفيق، بعد از 72 ساعت به صحن علني برمي گردد.

* رنجبرزاده: نگراني نماينده‌ها از بخش هزينه‌ها و توزيع اعتبارات دليل رد کليات بودجه در صحن
اکبر رنجبرزاده نيز معتقد است: نکاتي که 10 مخالف کليات لايحه بودجه و تعدادي از نمايندگان در تذکرات و اخطارهاي خود در خصوص مسائل بودجه مطرح کردند به صورت پيشنهاد همراه با ساير نکات مورد نظر برخي از نمايندگان به کميسيون تلفيق بودجه ارائه شود تا در فرصت قانوني 72 ساعته لحاظ کنند.عضو هيأت رئيسه مجلس دليل رد کليات لايحه بودجه سال 97 را نگراني نماينده‌ها از بخش هزينه‌ها و توزيع اعتبارات دانست و گفت: لايحه بودجه پيشنهادي دولت در کميسيون تلفيق حدود 20 تا 30 درصد با تغيير همراه شد، تغييراتي که بيشتر با اهداف منطقه‌اي صورت پذيرفت. لذا نگراني ساير نمايندگان از اين موضوع هم به رد کليات لايحه بودجه سال 97 در صحن علني دامن زد.

* محجوب: دولتمردان نبايد جايگاه نظارتي مجلس را به چالش مي‌کشيدند
عليرضا محجوب در توضيح رد کليات لايحه بودجه سال 97، گفت: واکنش مسئولان دولتي در مورد گزارش نظارتي مجلس (تفريغ) و اينکه تبيين اين جايگاه بايد عملياتي باشد يکي از اين عوامل بود، هرچند بنده از مخالفان عملياتي شدن بودجه هستم، چرا که اين نظم مالي را نمي‌بينم، ضمن اينکه اگر در اين مورد سختگيرانه رفتار شود برخورد با گزارش از اين هم تندتر خواهد بود.عضو کميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به ساير عواملي که به رأي مخالف صحن منتهي شد، تاکيد کرد: جاي تعجب دارد که مسئولان دولتي به گزارش ديوان محاسبات واکنش نشان داده‌اند، چراکه ذکر نشدن منبع در اين گزارش به معناي متهم کردن کسي يا گرفتن حقي نيست، همچنين دولت بايد به جاي مصاحبه اعتراضي و رويارويي‌هاي کلان، گزارش تکميلي خود را به ديوان محاسبات مي‌فرستاد تا موارد مورد نظر در گزارش درج و اصلاح شود.

* فولادگر: موافقان و مخالفان کليات عضو گروه‌هاي مختلف سياسي بودند
حميدرضا فولادگر نيز اعتقاد دارد: به نظر مي رسد که ايرادات نمايندگان روي بودجه اعم از مواردي که در لايحه مطرح شده و يا موضوعاتي که در کميسيون تلفيق بودجه لحاظ شده است، در رد کليات لايحه تأثيرگذار بود.رئيس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس، گفت: موافقان و مخالفان کليات لايحه بودجه از گروه‌هاي سياسي خاصي نبودند که ترکيب آراء بيانگر اين است، بيشتر ايرادات اساسي به لايحه در صحبت هاي مخالفان کليات لايحه به ساختار، منابع، موضوع هدفمندي، منابع صندوق توسعه، کاهش پروژه هاي عمراني و محتواي بودجه بود.

* رضايي کوچي: گزارش بودجه در کميسيون تلفيق تغيير قابل توجهي پيدا نمي‌کند
محمدرضا رضايي کوچي اما معتقد است: مجلس اختيار دارد و مي تواند گزارشي را رد يا تأييد کند، اما تصور مي کنم از آنجا که اعضاي کميسيون تلفيق مشخص هستند و تغييري در ترکيب رخ نمي دهد، تصور نمي کنم که تغيير قابل ملاحظه و توجهي در گزارش کميسيون تلفيق از لايحه بودجه اعمال شود.رئيس کميسيون عمران مجلس تأکيد کرد: در هر حال لازم است که در اصلاح گزارش کميسيون تلفيق به اين موضوع توجه شود که حقوق هيأت هاي علمي و استادان دانشگاه و قضات مورد توجه قرار گيرد، نبايد جامعه را دسته بندي کنيم.حال بايد منتظر ماند تا کميسيون تلفيق بودجه در 72 ساعت قانوني باقيمانده به اصلاحات و درج پيشنهادهاي نمايندگان در لايحه بودجه سال 97 بپردازد تا روز شنبه 14 بهمن، لايحه مجدد در صحن علني مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :