موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/138245 :کد

ترامپ و اشتباه محاسباتی در رفتارسنجی ایرانیان

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ — ۰۸:۵۷
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -ترامپ و اشتباه محاسباتی در رفتارسنجی ایرانیان

مقامات کاخ سفید در حالی از هر فرصتی برای اختلاف افکنی در ایران به منظور دستیابی به اهداف خود بهره می برند که بیش از هر کشوری بر شهروندان ایرانی ستم روا داشته و آشکارترین حقوق کشور ما را نقض کرده اند.

 به گزارش تحلیل ایران،در طی یکسالی که از عمر دولت «دونالد ترامپ» رییس جمهوری زیاده خواه ایالات متحده می گذرد، عملکرد تاجرمآبانه وی و همقطاران او نه تنها بر مردم ایران و آمریکا بلکه بر جهان آشکار شده است. همگان بر این نکته واقفند ترامپ تا جایی به هنجارها و قوانین بین المللی احترام می گذارد و از حقوق شهروندی حمایت می کند که برای دولت او سودبخشی به همراه داشته باشد. 

 

در حالی که از روز مراسم تحلیف ترامپ تا به امروز سراسر خاک ایالات متحده صحنه تجمعات و تظاهرات اعتراضی به سیاست های او بوده اما وی در نقش ناجی شهروندان ایرانی ظاهر می شود به امید آن که ایران را از درون تضعیف نماید. رفتار متناقض رییس جمهوری آمریکا در برخورد با ایرانیان، بیش از پیش از سیاست های فریبکارانه او پرده بر می دارد.ترامپ و دیگر دولتمردان آمریکا در چند ماه گذشته با بهانه های مختلف حمایت خود را از مردم ایران اعلام کرده اند که آخرین مورد آن در روزهای گذشته به موضوع برخورد با افراد بدون حجاب بر می گردد که ترامپ در جریان نخستین گزارش سالانه کنگره به آن اشاره و تاکید کرد که «آمریکا در مبارزه با آزادی در کنار مردم ایران است»؛ سخنانی که چندی پیش در ارتباط با ناآرامی های داخلی ایران نیز از زبان ترامپ و برخی از اعضای تیم او جاری شده بود.


تناقض بین گفتار و رفتار ترامپ در قبال حمایت از مردم ایران به قدری آشکار بود که سیاستمداران آمریکایی عملکرد کاخ سفید را مورد تمسخر قرار دادند. «سامانتا پاور» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل در حساب توئیتری خود با اشاره به این تناقضات با طعنه خطاب به کاخ سفید نوشت که «ما در کنار مردم ایران هستیم آنقدر که آنها را به آمریکا راه نمی ‌دهیم!» طعنه وی به طرح مهاجرتی ترامپ و ممنوعیت سفر اتباع ایرانی به خاک ایالات متحده اشاره دارد.

** ترامپ؛ سخن و عمل متناقض
به رغم دشمنی چهار دهه ای آمریکا با جمهوری اسلامی ایران در دوره زمامداری ترامپ شاهد افزایش چشمگیر تصمیمات ضد ایرانی و ضد بشری کاخ سفید بوده ایم که چنین رفتارهایی بارها از سوی ترامپ و دولتمردان آمریکا تکرار شده است. چند روز از ورود ترامپ به کاخ سفید نگذشته بود که وی دستور منع صدور روادید را برای شهروندان شماری از کشورهای عمدتا مسلمان از جمله ایران صادر کرد.دوستی آمریکا با کشورهای متخاصم و بدخواه ایران و همچنین استفاده رییس جمهوری ایالات متحده از واژه جعلی برای «خلیج فارس»، ضدیت وی را با مردم ایران نمایان تر ساخت. طبیعی است که ملت ایران با برخورداری از تاریخی کهن، هرگز گزافه گویی رییس جمهوری تازه کار آمریکا را تحمل نخواهند کرد.


نمونه دیگر از رفتار متخاصمانه ترامپ با ایران را می توان در جریان زلزله غرب کشور مشاهده کرد که وزارت خزانه داری آمریکا مانع از ارسال کمک های بشردوستانه به مردم مصیبت دیده کرمانشاه شد. علاوه بر آن، در مدتی که ترامپ روی کار آمده دائما به دامنه تحریم های ایران افزوده تا بلکه مردم را از نظام ناامید و به سمت غرب متمایل گرداند؛ نکته ای که در سخنان ترامپ و تیلرسون برجسته است. خرداد ماه امسال «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه ایالات متحده در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آن کشور حضور یافت و پرده از رفتارهای مداخله جویانه و غیرقانونی کشور خود برداشت. تیلرسون در بخشی از سخنان خود که به موضوع ایران اختصاص داشت، اظهار کرد «سیاست ایالات متحده در قبال ایران، تلاش در جهت حمایت از عناصری در داخل ایران است که باعث انتقال مسالمت آمیز قدرت در آن کشور شود. آن عناصر همان طور که به یقین می دانیم آنجا هستند.»


چنین سخنانی بارها از زبان ترامپ نیز جاری شده که مداخله جویی در امور داخلی ایران و همچنین ناقض قوانین و هنجارهای بین المللی تلقی می شود. البته این مداخله جویی ریشه ای تاریخی دارد و نمونه ای از آن را می توان در کودتای 28 مرداد 1332 و کنار گذاشته شدن «محمد مصدق» نخست وزیر منتخب مردم ایران دید. در دولت کنونی آمریکا نیز به صورت آشکار، دو اصل «حق تعیین سرنوشت» و «عدم مداخله» مندرج در منشور ملل متحد و اسناد معتبر بین المللی رعایت نمی شود؛ اصولی که از دیرباز در کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی گنجانده شده و مورد توجه ویژه ای قرار گرفته اند. متاسفانه بازیگرانی چون آمریکا فقط در سطح شعار به آن پایبندند و درعمل هیچ حد و مرزی را برای رفتارهای نامتعارف خود تعریف نکرده اند.


اصل عدم مداخله به معنای خودداری از دخالت در امور داخلی یا خارجی کشورهای دیگر به عنوان اصل بنیادین حقوق و روابط بین الملل با اصول دیگری همچون اصل عدم توسل به زور، اصل صلح آمیز اختلاف های بین المللی، اصل برابری حاکمیت، اصل تعیین حق سرنوشت، اصل همکاری بین المللی و غیره ارتباط تنگاتنگی دارد. مبنای حقوقی این اصل را می توان در منشور سازمان ملل متحد سال ١٩٤٥، اعلامیه مجمع عمومی ملل متحد سال ١٩٧٠، اعلامیه هلسینکی ١٩٧٥ و اعلامیه مجمع عمومی ملل متحد سال ١٩٨٢مشاهده کرد. در مجموع، دخالت مقامات آمریکایی در امور داخلی ایران نه تنها از لحاظ عرف و حقوق بین الملل پذیرفته شده نیست بلکه توطئه ای نخ نما است که مردم ایران را نشانه رفته است. ترامپ بی اعتنا به اعتراضات داخلی در آمریکا، خود را حامی و ناجی مردم ایران معرفی می کند در حالی که اقدامات ضد ایرانی وی بی سابقه بوده و ایرانیان بیش از گذشته به رویکرد آمریکا بدبین و به سیاست های تهاجمی این کشور معترض اند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :