موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دیپلماسی

a/138726 :کد

دیپلماسی فرهنگی ایران و فرانسه

تحلیل ایران

  یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ — ۲۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -دیپلماسی فرهنگی ایران و فرانسه

این حرکت در ادامه روابط حسنه‌ای است که با بازدید رئیس جمهور ایران حسن روحانی در اوایل سال ۲۰۱۶ از فرانسه ایجاد شد.

روزبه آرش به ترجمه از گرت هریس نوشت:در شاهکاری از نوع دیپلماسی فرهنگی، موزه لوور نمایشگاهی بزرگ در ماه آینده در موزه ملی ایران در تهران برگزار خواهد کرد و 50 اثر از مجموعه دلاکرویس موزه لوور پاریس در تاریخ 5 مارس تا 3 ژوئن در نمایشگاهی با عنوان لوور در تهران برگزار خواهد شد. موزه لوور در بیانیه خود آورده است: «لوور در تهران اولین نمایشگاه با این حجم است که از سوی یک موزه بزرگ غربی در تهران برگزار می شود تا دیپلماسی برجسته فرهنگی و سیاسی بین دو کشور را فعال کند.» این نمایشگاه شامل آثار باستانی یونان، روم و ایران است که نموداری از توسعه موزه پاریس از سال 1793 تا کنون است. اسپانسر این نمایشگاه یکی از شرکت های تابعه شرکت نفت و گاز توتال است.
 

این حرکت در ادامه روابط حسنه ای است که با بازدید رئیس جمهور ایران حسن روحانی در اوایل سال 2016 از فرانسه ایجاد شد. در این بازدید تفاهم نامه ای بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران (موزه ها و میراث فرهنگی در ایران بر عهده نهادی دولتی است) و مقامات موزه لوور امضا شد. توافقات برای همکاری تا سال 2019 انجام شد. برخی از این برنامه ها شامل طرح مبادلات نمایشگاهی، نشریات، بازدیدهای علمی و جلسات آموزشی و همچنین حفاری های باستانی است. لنز لوور، بخشی از این موزه در شمال فرانسه، میزبان نمایشگاهی به نام امپراطوری رز است: شاهکارهای هنر ایران از قرن 19. این نمایشکاه مربوط به زمان قاجار است و آثار آن دوران را بررسی می کند.

 

ایجاد این روابط حسنه میان ایران و فرانسه نشان از چرخش قابل توجهی از سال 2011 تا کنون است. در آن زمان دولت ایران رابطه خود را با موزه لوور قطع کرد. حمید بقائی، معاون سابق رئیس جمهور ایران، موزه لوور را متهم کرد که روی قول خود برای ارسال بخشی از گنجینه آثار ایران به تهران پایبند نبوده است. مقامات رسمی لوور به روزنامه ایندیپندنت گفتند که آنها هرگز توافقنامه ای امضا نکرده اند. حالا اولین موزه بزرگ لوور در تهران برگزار شده و بعد از تهران لوور می خواهد در ابوظبی نمایشگاهی را برگزار کند. 150مورد کار هنری از سوی ابوظبی انتخاب شده است که داستان هایی تاریخی از این کشور را بیان می کند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :