موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/138781 :کد

آغاز اجرای آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق همراه با کارشکنی تروریست‌ها

  ﺳﻪشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ — ۱۳:۴۴
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -آغاز اجرای آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق همراه با کارشکنی تروریست‌ها

آنطور که روسیه اعلام کرده بود، آتش‌بس در غوطه شرقی روزانه به مدت پنج ساعت از امروز سه‌شنبه وارد فاز اجرایی شد. این درحالی است که تروریست‌هاغیرنظامیانی راکه مایل به خروج از این منطقه هستند،هدف می‌گیرند.

به گزارش تحلیل ایران،هدف از این آتش‌بس اجازه دادن به مردم برای ترک منطقه‌ غوطه شرقی است. این منطقه‌ای است که اخیرا صحنه درگیری‌های شدید بوده است. غوطه شرقی تحت کنترل شورشیان مسلح است.سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه گفته بود،‌ آتش‌بس از سه‌شنبه آغاز و گذرگاه انسانی برای خروج غیرنظامیان باز می‌شود.شویگو تاکید کرد: پیشنهاد روسیه همراه با گشودن گذرگاه انسانی به سمت اردوگاه الرکبان در التنف سوریه است.

 

سازمان ملل نیز بعد از اینکه روسیه اعلام کرد،‌ آتش‌بس روزانه‌ای را به مدت پنج ساعت در غوطه شرقی اجرا می‌کند آمادگی خود را برای انتقال کمک‌ها به این منطقه و ورود به غوطه شرقی اعلام کرد.در حالی که آتش‌بس مورد نظر روسیه در غوطه شرق دمشق اجرایی شده اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ مورد نقض آتش‌بس را ثبت کرده که سه مورد مربوط به ترکیه بوده است.تلویزیون سوریه نیز اعلام کرد، گروه‌های تروریستی غیرنظامیانی که در حال خروج از غوطه‌شرقی از طریق گذرگاه الوافدین هستند، هدف می‌گیرند.

 

طبق گزارش تلویزیون سوریه، یک مرکز پزشکی و تمامی امکانات مورد نیاز در گذرگاه الوافدین برای استقبال از کسانی که از غوطه شرقی دمشق خارج می‌شوند تعبیه شده است.همچنین مرکز روسی آشتی ملی در سوریه که مقر آن پایگاه حمیمیم است در بیانیه‌ای از تشدید وضعیت غوطه شرقی خبر داد که همچنان با وجود تصویب قطعنامه مذکور این اوضاع ادامه دارد.در این بیانیه آمده است، گروه‌های مسلح از جمله «جیش الاسلام»، «جبهة النصره» و «احرار الشام» که تحت یک فرماندهی عمل می‌کنند، به نقض قطعنامه آتش‌بس در سوریه ادامه می‌دهند. افراد مسلح صدها تن از جمله زنان و کودکان را گروگان گرفته‌اند و به سرکوبی اهالی ادامه می‌دهند تا مانع خروج ساکنان از این منطقه شوند.

 

طبق این بیانیه، مرکز روسی آشتی ملی با همکاری مقامات سوریه تصمیم گرفت تدابیر لازم برای تضمین خروج غیرنظامیان، بیماران و زخمی‌ها از غوطه شرقی را به اجرا درآورد.به گزارش این مرکز، آتش‌بس انسانی از امروز به صورت روزانه از ساعت ۹ صبح تا دو بعد از ظهر در منطقه «دوما» و «عربین» اجرا می‌شود و نیروهای دولت سوریه در این مدت زمان هدف قرار دادن تروریست‌ها را متوقف خواهند کرد.بنا بر بیانیه مذکور، یک گذرگاه انسانی که به اردوگاه الوافدین در ریف دمشق منتهی می‌شود با کمک هلال احمر سوریه برای خروج غیرنظامیان آماده و همچنین تعدادی اتوبوس، اورژانس، مراکز غذا و ارائه خدمات پزشکی نیز برای این منظور فراهم شده است.

 

مرکز روسی آشتی ملی از رهبران گروه‌های مسلح خواست مین‌ها را از مسیرهای منتهی به این گذرگاه انسانی پاکسازی کرده و اجازه دهند ساکنان غوطه شرقی را ترک کنند.پیشتر هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا رویکرد نظام سوریه را در مبارزه با تروریست‌ها زیر سوال برد و مدعی شده بود،‌ نظام سوریه با حملات هوایی و موشکی و توپخانه‌ای و حمله زمینی صدها هزار غیرنظامی را می‌ترساند. استفاده نظام سوریه از گاز کلر به عنوان سلاح تنها به افزایش رنج و مشکلات غیرنظامیان منجر می‌شود.وی گفت: روسیه برای توقف این عملیات نظامی و مجبور کردن نظام سوریه به احترام به آتش‌بس نفوذ لازم را دارد. ما خواهان پایان فوری عملیات و اجازه دادن به تیم امدادرسانی برای معالجه زخمی شدگان و ارسال کمک‌های بشردوستانه هستیم.شورای امنیت اخیرا قطعنامه‌ای را درباره آتش‌بس یک ماهه در سوریه تصویب کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :