موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/138883 :کد

انتخابات ایتالیا با پیشتازی جناح راست میانه آغاز شد

  یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ — ۱۰:۳۲
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -انتخابات ایتالیا با پیشتازی جناح راست میانه آغاز شد

به دنبال کمپین انتخاباتی در ایتالیا که آکنده از خشم و عصبانیت نسبت به اقتصاد بی رونق، نرخ بالای بیکاری و مهاجرت بود، مردم این کشور امروز (یکشنبه) به پای صندوق‌های رای انتخابات پارلمانی رفته‌اند.

به گزارش تحلیل ایران،نظرسنجی‌های صورت گرفته پیش‌بینی کرده‌اند که سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر سابق ایتالیا و متحدان راست افراطی‌اش به عنوان بزرگترین ائتلاف در پارلمان ظاهر خواهند شد اما اکثریت مطلق را نخواهند داشت.انتظار می‌رود حزب "جنبش پنج ستاره" نیز بزرگترین حزب مستقل باشد که از نارضایتی‌ها نسبت به فساد نهادینه شده و فقر رو به رشد تغذیه می‌کند، در حالی که حزب حاکم چپ میانه دموکراتیک ظاهرا در جایگاه سوم قرار خواهد گرفت.

 

لورنزو پرگلیاسکو، یکی از بنیانگذاران پایگاه نظرسنجی یوترند گفت: در روزهای پایانی کمپین انتخاباتی جریانی برای جنبش پنج ستاره شکل گرفت اما به سختی می‌توان گفت که آیا حزب یا ائتلافی می‌تواند ۴۰ درصد رای لازم برای تشکیل دولت را به دست آورد یا خیر.ایتالیا که به شدت بدهکار است سومین اقتصاد بزرگ در منطقه ۱۹ عضوی یورو محسوب می‌شود؛ اگرچه سرمایه‌گذاران در آستانه این انتخابات خوش‌بین بوده‌اند اما بن‌بست سیاسی طولانی مدت ممکن است مجددا تهدید بی‌ثباتی بازار را به وجود آورد.

 

پایگاه‌های رای‌گیری از ساعت ۷ صبح به وقت ایتالیا (۶ صبح به وقت گرینوویچ) باز شده و تا ساعت ۲۳ به وقت ایتالیا (۲۲ به وقت گرینوویچ) باز خواهد ماند و انتظار می‌رود نظرسنجی‌های پس از انتخابات فورا منتشر شوند. این انتخابات تحت قانون انتخاباتی جدید پیچیده‌ای برگزار می‌شود که براساس آن نتایج نهایی انتخابات تا اواخر روز دوشنبه مشخص نخواهد شد.گرچه رهبران تمامی احزاب شرکت‌کننده در انتخابات احتمال شکل‌گیری هرگونه ائتلاف پس از انتخابات با رقیب را رد کرده‌اند اما ایتالیا تاریخ طویلی از دستیابی به راه حلی برای خروج از بن‌بست سیاسی دارد. اما اگر طبق انتظارات هیچ طرفی نتواند پیروز قطعی انتخابات امروز باشد، چندین هفته طول خواهد کشید تا ایتالیا به توافقی برای تشکیل دولت دست یابد.

 

سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا نمی‌تواند تا پس از تشکیل پارلمان جدید که قرار است ۲۳ مارس شکل گیرد، مذاکرات رسمی ائتلافی را آغاز کند و نخست‌وزیر آتی ایتالیا باید رای اعتماد هر دو مجلس را پیش از بر عهده گرفتن سمتش به دست آورد.

                               

ایتالیا     نظر سنجی     انتخابات            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :