موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فلسطین

a/138916 :کد

گوآتمالا ماه مه سفارتش را به قدس منتقل می‌کند

  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ — ۰۹:۲۳
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -گوآتمالا ماه مه سفارتش را به قدس منتقل می‌کند

رئیس جمهوری گوآتمالا در جریان کنفرانسی در واشنگتن گفت، گوآتمالا در مه سال جاری میلادی سفارتش را از تل‌آویو به قدس منتقل می‌کند.

به گزارش تحلیل ایران،این صحبت‌ها از سوی جیمی مورالس، رئیس جمهوری گوآتمالا دو روز پس از آن مطرح شد که سفارت آمریکا اقدامی مشابه را انجام داد.مورالس در سخنرانی در کنفرانس سالانه سیاست گذاری کمیته امور اسرائیلی آمریکایی در واشنگتن گفت: من مایلم از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بابت این اقدام تشکر کنم. تصمیم "شجاعانه" او ما را نیز برای انجام کاری "درست" تشویق کرد.

 

گوآتمالا یکی از معدود کشورهایی است که از تصمیم ترامپ در انتقال سفارتش از تل‌آویو به قدس و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل حمایت کرده است و نخستین کشوری است که در کنار آمریکا تاریخی را برای انتقال سفارتش تعیین کرد. اقدامت ترامپ سیاست‌های دیرینه آمریکا را به کلی معکوس کرده و باعث خشم جهان عرب و متحدان غربی شده است.تا پیش از ۱۹۸۰، گوآتمالا و چند کشور دیگر سفارتخانه‌هایشان در قدس بود اما اسرائیل در ژوئن ۱۹۸۰ با تصویب قانونی، به صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل منجر شد که در راستای آن از گوآتمالا و سایر کشورها خواسته شد تا سفارت‌هایشان را به تل‌آویو منتقل کنند و آن را تسریع بخشند.

 

مورالس گفت که تصمیمش در بازگرداندن سفارت کشورش به قدس شاهد بر تداوم حمایت و همبستگی این کشور با مردم اسرائیل است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :