موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/139186 :کد

سازمان ملل: رخدادهای میانمار نشانه‌های نسل‌کشی را دارد

  ﺳﻪشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ — ۱۱:۳۲
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -سازمان ملل: رخدادهای میانمار نشانه‌های نسل‌کشی را دارد

یک مقام ارشد حقوق بشری سازمان ملل هشدار داد که سرکوب اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار اکنون حامل "نشانه‌های نسل‌کشی" بوده و تاکید کرد که دولت این کشور باید درباره این رخداد پاسخگو باشد.

به گزارش تحلیل ایران،این در حالی است که از زمان دور جدید سرکوب‌گری مقام‌های میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینجا در استان راخین طی شش ماه پیش تاکنون نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از اعضای این اقلیت آواره شده‌اند.با این حال مقام‌های میانمار اتهام‌های آمریکا و سازمان ملل علیه خود مبنی بر اینکه مرتکب پاکسازی قومی شده‌اند را رد کرده و تاکید دارند اقداماتشان تنها پاسخی به حملات شبه‌نظامیان یک گروه روهینجایی به نام ارتش رستگاری روهینجای آراکان در اواخر اوت بوده است.با این حال یانگی لی، گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل برای میانمار عنوان کرد که این توجیهات دولت میانمار به حد کافی مستدل نیستند.

 

او به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: من هرچه بیشتر متقاعد می‌شوم که جرائم رخ داده حاوی نشانه‌های نسل‌کشی بوده و به شدیدترین وجه ممکن تقاضای پاسخگویی را دارم.یانگی لی که یک استاد دانشگاه کره‌ جنوبی است، با وجود انتصاب از سوی سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه میانمار سفرش به این کشور از سوی حکومت آن ممنوع شده است.

یانگی لی همچنین نسبت به "گزارش‌های معتبر" از بابت وقوع کشتارهای کورکورانه گسترده از جمله با زنده سوزاندن مردم در میانمار اظهار نگرانی کرد.

 

او گفت که صرفاً "برآوردهای محافظه‌کارانه" نشان می‌دهد که  ۶۷۰۰ تن از اعضای روهینجایی و دست‌کم ۷۳۰ کودک زیر پنج سال در ماه نخست خشونت‌ها کشته شده‌اند.او همچنین تقاضای زید رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای اینکه یک کمیته تحقیقات بین‌المللی جدید تشکیل شده تا کیفرخواست‌های جنایی را از بابت خشونت‌های رخ داده در میانمار تنظیم کند تکرار کرد.وی اظهار کرد: این تحقیقات مورد حمایت سازمان ملل باید از مقری در کاکس بازار بنگلادش به اجرا درآمده و به مدت سه سال برای "جمع‌آوری، تثبیت، ترسیم نقشه، تحلیل و حفظ مدارک سوءاستفاده‌ها و نقض‌های حقوق بشری" کار کند.

 

او ادامه داد که این تلاش برای پاسخگو دانستن باید هدفش مجازات کسانی باشد که دستورها را صادر کرده و اقدام به اجرای نقض‌های حقوق بشری علیه مردم و کلیت گروه‌های مذهبی و قومی کرده‌اند.وی افزود: رهبران دولت که در مداخله برای متوقف کردن این اقدامات یا محکوم کردن آنها کاری انجام نداده‌اند باید پاسخگو دانسته شوند.وی افزود: دست داشتن در این اقدامات یک مساله بسیار جدی است.او گفت که هنوز ذره‌ای امید دارد مبنی بر اینکه آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی میانمار قدم جلو گذاشته و یک بار برای همیشه بگوید که این وضعیت را متوقف کنید.

واکنش میانمار

با این حال هتین لین، سفیر میانمار در سازمان ملل در شورای حقوق بشر مدعی شد که سوچی به حقوق بشر "پایبند" بوده است!وی گفت: این غیرمعقول است که بگوییم رهبران ما که حقوق بشر را مبنای ماموریتشان قرار داده‌اند به این ادعاها درمورد نقض‌های فاحش حقوق بشر بی تفاوت بوده‌اند.او تاکید کرد: دولت میانمار آماده اقدام کردن در هرجایی که مدارک روشنی وجود داشته باشد، است!

 

او همچنین یانگی لی را به خاطر طرح ادعاهای کلی و اطلاعات بررسی نشده محکوم کرده و گفت که به وضوح لازم است که کس دیگری به جای او تعیین شود.لی همچنین خواهان یک "بررسی فراگیر" درباره اقدامات اتخاذ شده از سوی سازمان ملل چه قبل، چه در جریان و چه بعد از دور جدید سرکوبگری‌ها علیه اعضای روهینجا در میانمار شد.وی افزود: این خشونت‌ها و مصائب نه فقط یک پاسخگویی را می‌طلبد بلکه می‌طلبد که سازمان ملل هم دست به خوداندیشی زده و از خود بپرسد آیا ما می‌توانستیم جلوی این را بگیریم؟

 

لی همچنین نسبت به "تخریب گسترده با بلدوزر" علیه روستاهای سابقاً متعلق به اقلیت روهینجا و اجرای پروژه‌های عظیم توسعه مجدد در برخی از این مناطق از سوی مقام‌های میانمار هشدار داد.

او به یک قانون سال ۲۰۱۳ اشاره کرد که به صورت خودکار به دولت میانمار کنترل همه اراضی به آتش کشیده شده یا رها شده را می‌دهد.

 

ممانعت از ورود بازرسان سازمان ملل

 

در عین حال مرزوقی داروسمان، رئیس یک هیات حقیقت‌یاب مورد حمایت سازمان ملل در ارتباط با خشونت‌های میانمار به خبرنگاران گفت: این حوادث مربوط به تصاحب اراضی به شکلی نسبتاً فراگیر اجرا شده است.او به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: از ماه اوت تاکنون دست‌کم ۳۱۹ روستا به آتش کشیده شدند.او اظهار کرد: ما یکسری تصاویر ماهواره‌ای و عکس‌های ناراحت کننده دیده‌ایم که نشان می‌دهند روستاهای روهینجا با بلدوزرها با خاک یکسان شده‌اند.

 

داروسمان در عین حال گفت: میانمار از اجازه دسترسی بازرسان سازمان ملل به این کشور خودداری کرده و جلوی تحقیقات مستقیم و بی طرفانه را درباره خشونت‌ها در این کشور گرفته است.

 

بازگشت مسلمانان به میانمار

 

داروسمان همچنین از مسلمانان روهینجا خواست بدون دریافت تضمین‌های کافی برای حمایت‌های حقوق بشری از خود به میانمار برنگردند.داروسمان درباره اقدامات اخیر خود بعد از انجام ۶۰۰ مصاحبه با قربانیان و شاهدان درباره سوءاستفاده‌های حقوق بشری در میانمار به شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو گفت: مردم همچنان در حال فرار هستند. تعداد ورودی‌های جدید به کمپ‌های آوارگان در بنگلادش همچنان با میانگینی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در هر هفته ادامه دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: مقام‌های میانمار تمایلشان را برای بازپس گرفتن این آوارگان اعلام کرده‌اند. با این حال آنها در عین طرح این خواسته همچنان به تخریب‌های اراضی آنها با بلدوزر ادامه می‌دهند به نحوی که کاملا سرحدات و مرزبندی‌های اصلی خانه‌ها و اراضی کسانی که فرار کرده‌اند از بین رفته و غیرقابل بازیابی شود. خیلی سخت است که کسانی که بخواهند برگردند بتوانند دوباره زندگی سابق خودشان را بازسازی کنند.

 

او در عین حال گفت: مقام‌های نظامی و غیرنظامی میانمار عملا کلیت اعضای قوم روهینجا را به عنوان "مهاجران غیرقانونی بنگالی" و "تروریست‌های افراط گر" برچسب می‌زند.داروسمان تاکید کرد: این اهمیت حیاتی دارد که مردم آواره شده بدون تضمین‌های کافی برای حمایت‌های حقوق بشری بازنگردند در غیر این صورت ما مجدداً در حال زمینه سازی برای تکرار تجارب گذشته هستیم نه تلاش برای یافتن راه‌حل.

 

او همچنین از مقام‌های میانمار خواست تا دست از تکذیب مداوم گزارش‌های مربوط به نقض جدی حقوق بشر در این کشور از جمله در استان‌های راخین، کاچین و شان بردارند.وی تاکید کرد: وقایعی که ما در راخین، کاچین و شان به طور دقیق بررسی می‌کنیم درواقع محصول یک الگوی نظام‌مند و پرسابقه سوءاستفاده‌ها و نقض‌های حقوق بشری در میانمار است.

                               

سازمان ملل     میانمار                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :