موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/139360 :کد

بر اساس گزارش؛

مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال ۹۶

  چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ — ۱۱:۴۳
تعداد بازدید : ۳۱۳   
 تحلیل ایران -مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال ۹۶

انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت و اعتراضات دی‌ماه از سوی فعالان سیاسی به عنوان مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال ۹۶ انتخاب شد.

به گزارش تحلیل ایران  برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی مجدد حسن روحانی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پیروزی اصلاح‌طلبان در تهران و کلان‌شهرها، رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت و آغاز به کار دولت دوازدهم، تحرکات احمدی‌نژاد، اعتراضات دی‌ماه و استیضاح وزرای راه، کشاورزی و تعاون و البته رای اعتماد مجدد به این سه وزیر از مهم‌ترین اتفاقات سیاست داخلی ایران در سال 96 بود.

 

سال 96 سال انتخابات بود و حتی ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایام تعطیلات نوروز و حتی سال تحویل انجام شد و نوروز نتوانست انتخابات را تعطیل کند. در اواخر فرورودین هم ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد و پس از تایید صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات، رقابت‌های انتخاباتی و تبلیغات رسما آغاز و نقطه اوج آن مناظره‌های انتخاباتی بود. با کناره‌گیری قالیباف و جهانگیری از انتخابات، رییسی و میرسلیم نامزد جریان اصولگرا و روحانی و هاشمی‌طبا از جناح اصلاح‌طلب و اعتدالی تا روز آخر باقی ماندند هر چند هاشمی‌طبا گفت که به روحانی رای می دهد و در پایان روحانی با رای اعتماد مجدد مردم، رییس‌جهور باقی ماند.

 

پس از آن، روحانی وزرای خود را به مجلس معرفی کرد. روند انتخاب این وزرا با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بود. برخی اصلاح‌طلبان معتقد بودند که باید سهم کافی به آنها در کابینه داده شود و برخی بر این اعتقاد بودند که روحانی تعهدی به اصلاح‌طلبان ندارد. روحانی 17 وزیر را به مجلس معرفی کرد که جز حبیب‌الله بی‌طرف همه وزرا از مجلس رای اعتماد گرفتند. غلامی هم چند هفته بعد به عنوان وزیر علوم معرفی شد که مجلس به او هم اعتماد کرد. این چنین نیمه اول سال به پایان رسید.

 

در ادامه احمدی‌نژاد که همراه بقایی در انتخابات ردصلاحیت شده بودند، تحرکات خود را آغاز کردند. رییس دولت نهم و دهم بدون آنکه پاسخگوی عملکرد هشت ساله خود باشد، شهر به شهر می‌چرخید و از روند اداره کشورانتقاد می کرد. با آغاز جلسات دادگاه‌ بقایی، تحرکات احمدی‌نژاد و تقابل او با دستگاه قضا هم شدت گرفت و حتی به بست‌نشینی درحرم عبدالعظیم حسنی منجر شد. کار احمدی‌نژاد به نامه نوشتن به رهبری هم رسید. او خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی شد. البته اقدامات احمدی‌نژاد نه از سوی مردم توجهی شد و نه مسئولان و جریان‌های سیاسی. در روزهای پایانی سال هم بقایی برای با حکم دادگاه، برای 15 سال راهی زندان اوین شد.

 

دی‌ماه آغاز روزهای پرتنش و ناآرام برای 90 شهر کشور بود. مشکلاتی که موسسات مالی برای مردم ایجاد کرده بودند و همجنین مشکلات اقتصادی و برنامه دولت در بودجه 97 مبنی بر حذف یارانه بگیران یا افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی، موجب بروز ناآرامی در شهرهای زیادی شد. اولین اعتراضات در مشهد و علیه دولت آغاز شد ولی به سرعت به 90 شهر کشور سرایت کرد و به صحنه اعتراض علیه نظام تبدیل شد. البته با جدا شدن صف مردم از اغتشاش‌گران، اعتراضات پنج روزه به پایان رسید. دستگاه‌های امنیتی و انتظامی تلاش زیادی کردند که با معترضان برخورد خشنی نشود. مردم با دیدن اقدامات خشونت‌آمیز اغتشاش‌گران، به اعتراض خود پایان دادند به این امید که نظام صدای اعتراض آنها را شنیده باشد.

 

درگیری ‌های خیابان پاسداران میان دراویش و نیروی انتظامی و حمله به سفارت ایران در لندن توسط طرفدارن آیت‌الله شیرازی نیز از ناآرامی‌های زمستان 96 بود. در اسفندماه نیز جلسه استیضاح سه وزیر دولت روحانی یعنی آخوندی، حجتی و ربیعی در مجلس برگزار شد که هر سه وزیر توانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :