موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/139365 :کد

روحانی و رواداری حق شاد زیستن مردم

تحلیل ایران

  چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ — ۱۳:۰۴
تعداد بازدید : ۳۲۷   
 تحلیل ایران -روحانی و رواداری حق شاد زیستن مردم

رییس جمهوری، احترام به حق شاد زیستن مردم را پیش نیازی برای ایجاد همیاری در حیات سیاسی و اجتماعی و نیز رشد و اعتلای کشور دانست.

به گزارش تحلیل ایران، آخرین نشست هیات دولت در سال 96 و سخنان دکتر «حسن روحانی» در جمع خبرنگاران، امسال نیز رنگ و بوی بهاری داشت.


رییس جمهوری با تشریح کارنامه یک ساله دولت در زمینه های اشتغالزایی، رشد اقتصادی، کنترل تورم، توسعه تجارت و شبکه حمل و نقل و اقدامات صورت گرفته در بخش های کشاورزی، تولید منابع انرژی، حوزه محیط زیست و ... از حقوق شهروندان در زمینه بیان خواسته ها سخن گفت و تصریح کرد حق شادی مردم نیز باید همچون حق انتقاد و اعتراض آنان به رسمیت شناخته شود.
رییس جمهوری شادی و نشاط مردم را لازمه همیاری آنان در زندگی سیاسی و اجتماعی و نیز رشد و اعتلای کشور خواند و نوروز را برساخته از تلفیق هویت ملی و دینی، نشانه ذوق و نیز هوشمندی تاریخی ایرانیان دانست. در زمینه ضرورت های گسترش نشاط در جامعه ایرانی چند نکته لازم به یادآوری است؛

1- جوامع مختلف در دشوارترین شرایط، حتی پس از فرونشستن گرد و غبار جنگ و ویرانی، نیاز به ترمیم زخم های برجای مانده، بازیابی امید و رسیدن به سطحی از نشاط را نمایان ساخته اند. نگاهی گذرا به حالات و رفتار شهروندان در روزهای پایانی سال گویای این واقعیت است که فرارسیدن نوروز بهانه ای را به دست داده تا افراد در موقعیت های گوناگون و به رغم مشکلاتی که هر یک با آن دست به گریبانند، نشاطی بهاری را در حالات خود و تعامل با یکدیگر جست وجو کنند.


بهار دربردارنده دو مفهوم تحول و رویش است؛ مفاهیمی که اینک بیش از هر زمانی به شکل نیاز جامعه امروز خودنمایی می کند و در بطن مطالبات شهروندان به چشم می آید. تحول خواسته ای است که به گفته رییس جمهوری در حوزه های گوناگون به ویژه سیاسی و اقتصادی سیری فزاینده دارد و گوشه ای از آن در حوادث دی ماه امسال بروز یافت. زایش نسل ها و نیازهای نو، این تحول خواهی را بارزتر ساخته و تحقق آن را در گروی رویش راه هایی تازه به سمت سامان مشکلات موجود قرار داده است.

2- دگرگونی دیدگاه و رویکردهای متصلب یا تنگ نظرانه در قبال حق انتخاب مردم در زمینه های گوناگون از جمله ضروری ترین مطالبات موجود به شمار می آید. واکاوی آیین های سوگواری و الگوهای رفتار اجتماعی در مناسبت های مذهبی که در فرهنگ عمومی نهادینه شده ویژگی خودجوشی و خودپویایی این رفتار را نمایان می سازد. به همین ترتیب، نشاط و شادی شهروندان نیز به دور از نگاه و برخوردهای سخت گیرانه در عرصه عمومی راه خود را به سوی تعادل و تقارن با هنجارها می یابد.به عبارتی دیگر مردمی که به هنگام نیاز، مشارکت جویی خود را در مسائل گوناگون سیاسی و مدنی به اثبات رسانده اند و در دشواری ها و کوران حوادث رفتاری همدلانه و نوع دوستانه در پیش گرفته اند، برای شاد زیستنو انتخاب راه آن حقی طبیعی، مدنی و انکارناپذیر دارند. بر اساس برخی نظرسنجی و شاخص ها، سطح خشم در میان ایرانیان فراتر از معیارهای جهانی است و فرونشاندن آن نسخه ای اساسی تر از توسعه نشاط در جامعه نخواهد یافت.

3- علاوه بر دگرگونی انگاره و دیدگاه ها و گسترش حقوق و آزادی های شهروندی، یکی از اصلی ترین زمینه های ایجاد شادی پایدار در جامعه رفع مشکلات متعدد به ویژه در حوزه های مدنی و اقتصادی است. در همین زمینه روحانی از ایجاد همیاری میان مردم و مسوولان سخن گفته که بخش مهمی از آن به وظایف مسوولان برای رسیدگی به چالش های متعدد باز می گردد.رییس جمهوری، سال 97 را سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی خوانده که در واقع همان نیازهای اساسی جامعه برای رهایی از آفت ناامیدی و خمودگی است. دستیابی به این اهداف اما در گروی شکل گیری اراده ای استوار در میان مردم و حمایت همه جانبه از مسوولان است تا شاید این بهار نویدبخش تحولاتی امیدوارکننده و نشاط آورتر برای آینده جامعه و کشور باشد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :