موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جانوران

a/13952 :کد

0

هیچ‌گونه مجوز شکار برای شکارچیان خارجی صادر نشده است

  پنجشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۶
تعداد بازدید : ۴۸۸   
 تحلیل ایران -هیچ‌گونه مجوز شکار برای شکارچیان خارجی صادر نشده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ز سال ۹۳ تا کنون به غیر از پایان سال ۹۲ براساس تعهداتی که دولت قبل ایجاد کرده بود، بحث شکار کاملا کنترل شده است و هیچ مجوز شکار چارپا صادر نکردیم و شکار خارجی نداشتیم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ز سال ۹۳ تا کنون به غیر از پایان سال ۹۲ براساس تعهداتی که دولت قبل ایجاد کرده بود، بحث شکار کاملا کنترل شده است و هیچ مجوز شکار چارپا صادر نکردیم و شکار خارجی نداشتیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، معصومه ابتکار عصر امروز در جمع خبرنگاران استان همدان با اشاره به رشد فعالیت رسانه‌های مستقل و محلی در فضایی که دولت اعتدال فراهم کرده است، اظهار داشت: طرح آزادانه موضوعات و مسائل در فضای باز سبب ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی و محیط زیست می‌شود.

وی افزود: با نقد باز و منصفانه، علمی و منطقی مسائل، دولت می‌تواند به نقاط ضعف و تخلفات پی ببرد و در این راستا رسانه‌ها باید در انتقال جریان آزاد باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به استقبال قابل تحسین سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست همدان در بدو ورود به استان بیان کرد: دو شکارچی سابق همدان در اقدامی نمادین به جای قربانی گوسفند در حین استقبال سلاح‌های شکاری خود را قربانی کردند و این امر نشان می‌دهد که تشکل‌های محیط زیست برای حفظ محیط زیست و ارتقای آن ورود جدی پیدا کردند.

وی گفت: شکارهای بی‌رویه به جمعیت‌ حیات وحش کشور و استان آسیب زیادی وارد می‌کند و معدوم کردن اسلحه شکاری حرکت ارزشمندی را برای حفظ محیط زیست در همدان رقم زد.

ابتکار افزود: همدان از نظر زیستگاه‌های طبیعی استانی ارزشمند است البته درصد مناطق حفاظت شده همدان نسبت به سایر استان‌ها کمتر است و برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد و ارتقای سطح مناطق حفاظت شده برنامه‌ریزی کنیم.

وی عنوان کرد: باید با احیای تالاب‌ها این ذخایر ارزشمند را به طبیعت بازگردانیم و در صورتی که گردشگری طبیعی در استان همدان رونق پیدا کند در افزایش ارزش زیست محیطی نیز مؤثر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به گزارش انسداد 1000 حلقه چاه غیرمجاز در همدان اظهار داشت: تنش جدی آب در همدان وجود دارد و سفره‌های زیرزمینی افت شدیدی داشته است اما در زمینه بهره‌مندی از تسهیلات آبیاری مکانیزه جزء پیش‎روترین استان‌های کشور است و 45 درصد اراضی استان به صورت مکانیزه آبیاری می‌شود تا از برداشت بی‎رویه آب جلوگیری شود.

وی با تأکید بر اینکه هر فعالیت توسعه‌ای اعم گردشگری، کشاورزی و صنعتی باید در چارجوب ملاحظات زیست محیطی انجام شود، افزود: کشور از نظر محیط زیستی دچار آسیب شده است و اکنون در زمینه فرسایش خاک، افت سفره‌های زیرزمینی، آلودگی آب و خاک رتبه خوبی ندارد.

ابتکار تصریح کرد: تمام طرح‌های بزرگ از جمله گردشگری نیز مشمول پیوست زیست محیطی است و در ارزیابی و مطالعات طرح‌ها باید ضوابط زیست محیطی رعایت شود.

وی با بیان اینکه حفظ و ارتقای شاخص‌های زیست محیطی لازمه اجرای طرح‌های گردشگری است، گفت: استان همدان نیز ظرفیت‌های گردشگری میراثی و طبیعی بسیاری دارد و باید در کنار آنها حفظ محیط زیست نیز لحاظ شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره صدور مجوز شکار به افراد خاص و خارجی بیان کرد: از سال 93 تا کنون به غیر از پایان سال 92 براساس تعهداتی که دولت قبل ایجاد کرده بود، بحث شکار کاملا کنترل شده است و هیچ مجوز شکار چارپا صادر نکردیم و شکار خارجی نداشتیم.

وی افزود: پروانه شکار خارجی از سال 93 تاکنون صادر نکردیم و براساس تعداد و جمعیت حیات وحش امکان صدور پروانه شکار وجود دارد و کسانی که توان این را دارند که مناطقی حفاظت کنند و قروق اختصاصی داشته باشند که قانون آن به زودی به تصویب می‌رسد براساس تعداد و جمعیت حیات وحش امکان صدور پروانه شکار فراهم می‌شود که البته فعلا برنامه‌ای نداریم.

ابتکار عنوان کرد: گراز حیوانی زیان کار است و همواره شکایت‌هایی کشاورزان و دامداران از حمله گراز می‌رسد در این راستا این حیوان مجوز شکار دارد و درباره پرندگان نیز برای جوامع محلی در صورتی که از نظر تعداد مشکل نداشته باشند، پروانه صید پرندگان به صورت محدود صادر شده است.

وی درباره منطقه شکار ممنوع کوهستان الوند نیز افزود: در صورتی که این منطقه شکار ممنوع از نظر ارزش تنوع زیستی شاخص لازم را داشته باشد در بحث ارتقا به منطقه حفاظت شده بعد از بررسی، کار و اقدام می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دولت یازدهم در زمینه حفاظت از محیط زیست ورود جدی دارد، اظهار داشت: در بحث زمین خواری همه دستگاه‌های دولت جدی وارد شدند و در این راستا منطقه حفاظت شده منجیل در لواسانات و میانه کاله در مازندران که تصرف شده بود با کمک قوه قضاییه آزاد شد و به محیط زیست بازگشت.

وی با اشاره ورودی جدی دولت در عرصه مقابله با آلودگی هوا بیان کرد: سال گذشته شهرهای بزرگ کشور کیفیت هوای بهتری را تجربه کردند و وضعیت هوا بهتر شد که این امر ناشی از ارتقای سوخت گاز، بنزین و گازوئیل و حذف بنزین‌های پتروشیمی بود.

ابتکار ارتقای استاندارد خودرو به یورو4 و افزایش مصرف گاز طبیعی و از رده خارج کردن 350 هزار خودرو فرسوده را از جمله مهمترین اقدامات دولت یازدهم در مقابله با آلودگی هوا برشمرد و افزود: در مجموع سیاست واحدی توسط دولت تدبیر و امید برای ارتقای محیط زیست اجرا کرده است.

وی با اشاره به ضرورت احیای تالاب‌ها گفت: دولت یازدهم احیای تالاب‌هایی که سال‌ها به خاطر قطع جریان آب خشک شده بودند را در دستور کار قرار داد که در این زمینه تالاب‌ گاوخونی بعد از 10 سال، آب به خودش دید و برای چند ماه احیا شد و همچنین تالاب هورالعظیم آبگیری شد و با رفع موانعی که در تالاب هامون به وجود آمده بود برای 7 ماه سال گذشته و امسال دارای آب شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد: برای مقابله با پدیده گرد و غبار برنامه ملی و استانی پیش‌بینی شده است و استان‌هایی که کانون تولید گرد و غبار با منشأ داخلی دارند باید برنامه مقابله را تدوین کنند در این راستا سند گردوغبار استان همدان به منظور شناسایی کانون‌ها و روش‌های مقابله در حال تدوین است.

وی با اشاره به عبور جاده و خط آهن از مناطق حفاظت شده گفت: در برخی از موارد مسیر عبوری برای حفاظت از محیط زیست تغییر داده شده است و مسیرهای جایگزینی پیش‎بینی شده تا گذر حیات وحش قطع نشود اما در این میان عبور راه‌آهن بهتر از جاده است چرا که در جاده تردد بیشتر و حادثه برای حیات وحش نیز بیشتر می‌شود.

ابتکار درباره تحقق وعده دولت یازدهم در اعمال سختی ‌کار به محیط‎بانان تصریح کرد: این طرح مراحل خود را طی کرده و در دولت تصویب و پرداخت سختی کار به محیط بانان آغاز شده است و در استان همدان به مدت 2 ماه است که 3 هزار امتیاز سختی کار در حال پرداخت است.

وی بیان کرد: غار علیصدر یک اثر بی‌نظیر طبیعی است و باید از آن حفاظت بیشتری شود و با رعایت مسائل زیست محیطی و ارتقای سطح حفاظت باید اقدام جدی و بررسی دقیقی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت در مسائل سیاسی عنوان کرد: از اوایل انقلاب فعالیت سیاسی داشته‌ام و چون اعضای دولت یازدهم به جریان اعتدال اعتقاد دارند در کنار فعالیت اجرایی خود از هویت سیاسی برای دفاع از دولت تدبیر و امید اقدام می‌کنند.

وی افزود: نباید از مسئولیت اجرائی برای سیاسی بازی و سیاسی کاری استفاده کرد و مسائل سلیقه‌ای را در تصمیمات وارد کرد بلکه باید تصمیمات عالمانه و کارشناسانه باشد و باید برنامه‎های محیط زیست اجرائی شود.

ابتکار افزود: در حیطه اجرائی از همه نیروهای توانمند و البته همراه و همفکر با برنامه‌های دولت استفاده می‌شود و در به کار گیری نیروها نگاه و تعصب سیاسی نداریم و بنده از کلیات دولت برای پیشبرد برنامه‌های دولت اعتدال دفاع می‌کنم.


منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :