موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/139537 :کد

نفت؛

افزایش قیمت نفت علیرغم افزایش تولید روسیه

  ﺳﻪشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ — ۲۰:۴۹
تعداد بازدید : ۱۶۱   
 تحلیل ایران -افزایش قیمت نفت علیرغم افزایش تولید روسیه

روز سه شنبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز دوشنبه افزایش یافت و به ۶۳.۲۰ دلار رسید.

به گزارش تحلیل ایران،از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری می توان به کاهش احتمالی میزان تولید نفت آمریکا علیرغم افزایش میزان تولید نفت توسط روسیه و همچنین کاهش قیمت نفت خام عربستان اشاره کرد. 

 

تابناک نوشت: امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز دوشنبه با افزایشی ۲۰ سنتی (۰.۳ درصد) ۶۷.۸۴ دلار در بازار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۸ سنت (۰.۳ درصد) افزایش بشکه ای ۶۳.۲۰ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که دیروز قیمت نفت برنت ۲ درصد کاهش یافته بود. 

 

بر اساس گزارش های منتشر شده، میزان تولید نفت در روسیه به بالاترین حد خود از ۱۱ ماه گذشته تا کنون رسیده است. در این خصوص، آمارهای رسمی حاکی از آن است که این کشور در ماه مارچ سال جاری روزانه ۱۰.۹۷ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرده است. این در حالی است که روسیه در ماه فوریه روزانه ۱۰.۹۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده بود. همچنین، انتظار می رود که در ماه می سال جاری نفت خام عریستان سعودی که به بازار نفت آسیا عرضه می شود با کاهش قیمت مواجه گردد.علیرغم افزایش تولید نفت روسیه و کاهش قیمت نفت عربستان، کاهش احتمالی میزان تولید نفت آمریکا باعث شده است که بر قیمت نفت در روز جاری افزوده شود.

 

در این رابطه، گزارش های موسسه ی بیکر هیوز که در روز پنجشنبه ی گذشته منتشر شد نشان می دهد که در هفته ی منتهی به ۲۹ مارچ آمریکا با کاهش دادن ۷ دکل نفتی مجموع دکل های نفتی فعال خود را به ۷۹۷ عدد رسانده است. این برای نخستین بار از سه هفته ی گذشته تا کنون بوده است که دکل های نفتی فعال در آمریکا کاهش یافته است. با کاهش تعداد دکل های نفتی فعال در آمریکا انتظار می رود که تا أواسط سال جاری میلادی میزان تولید نفت این کشور به طور تدربجی کاهش داشته باشد. افزون بر این، تحلیلگران بازار نفت معتقدند که امشب با انتشار گزارش رسمی در خصوص موجودی نفت خام آمریکا و میزان تولید نفت توسط اداره اطلاعات انر‌ژی این کشور، بازار قادر خواهد بود که دیدگاه بهتری نسبت به قیمت احتمالی نفت در ماه های آینده به دست آورد. 

 

در پایان باید خاطر نشان گردد که ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک و همپیمانان آن در ماه های اخیر باعث شده است که میزان کلی تقاضای نفت افزایش یافته و در نتیجه قیمت این محصول افزایش یابد. در این خصوص، سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کرده بودند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند.در تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۱۷، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. علاوه بر این، در روز ۳۰ ام نوامبر سال ۲۰۱۷ اعضای اوپک به همراه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی قرارداد مزبور را تمدید کرده و تولید نفت را کاهش دهند.

 

                               

نفت     تولید     قیمت     افزایش     روسیه    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :