موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/139733 :کد

در مراسم روز ملی پاکستان؛

امنیت مرزی ایران و پاکستان از اهداف راهبردی ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ — ۲۳:۳۸
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -امنیت مرزی ایران و پاکستان از اهداف راهبردی ایران

وزیر کشوربا بیان اینکه امنیت مرزی و توسعه اقتصادی دو کشور ایران وپاکستان از اهداف راهبردی ما است، گفت: گشایش گذرگاه‌های مرزی جدید، افزایش ظرفیت بازارچه‌های مرزی، کنترل ترددها از همکاری هاست.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایسنا،  عبدالرضا رحمانی فضلی طی سخنانی در مراسم روز ملی پاکستان اظهار کرد: افتخار داریم که امسال در هفتادمین سال روابط بین دو جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، دو کشور برخوردار از اشتراکات فرهنگی، تمدنی، مذهبی و تاریخی گسترده را گرامی داریم.

 

وی تصریح کرد: دو کشور ایران و پاکستان همواره در طول ۷۰ سال گذشته در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن، مبتنی بر اصول احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده‌اند. همگان آگاهند که با وقوع انقلاب اسلامی و به دلیل ماهیت دینی دو کشور اسلامی، این روابط از عمق و گسترش بیشتری برخوردار شد. علاقه و تاکید، مقام معظم رهبری به توسعه همه‌جانبه و عمیق روابط با پاکستان بر استحکام این روابط بیش از پیش افزوده است.وزیر کشور همچنین ادامه داد: اهتمام به توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با همسایگان از راهبردهای جدی سیاست خارجی تمامی دولت‌های جمهوری اسلامی ایران به ویژه دولت جناب آقای روحانی بوده و خواهد بود. از همین رو است که هر روز شاهد تعمیق بیشتر پیوندهای دوستانه و برادرانه میان دو کشور هستیم.

 

رحمانی فضلی افزود: علیرغم برخی موانع در گسترش روابط اقتصادی دو کشور که امیدوارم به زودی شاهد رفع آن باشیم، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور در سال گذشته با ۳۳ درصد افزایش همراه بوده است. همچنین برگزاری موفق کمیسیون‌های مشترک اقتصادی، مرزی و امنیتی نیز حاکی از گسترش روابط است. توافق دو دولت برای توسعه همکاری‌ها در تمامی زمینه‌ها باعث شد تا در سال گذشته شاهد حضور بیش از پیش هیات‌های عالی رتبه از بخش‌های مختلف باشیم که خود مبین همدلی و نزدیکی بیشتر در روابط برادرانه میان دو کشور می‌باشد.وی در ادامه بیان کرد: اطمینان دارم افزایش مبادلات تجاری به بیش از۵ میلیارد دلار در سال‌های آتی، که مورد تایید مقامات عالیه تهران و اسلام‌آباد قرار گرفته است با اهتمام مقامات دو کشور قابل دستیابی است.

 

وزیر کشور همچنین با ارائه پیشنهاداتی برای تحقق بخشیدن به خواسته‌های تجاری دو کشور ایران و پاکستان گفت: امضای موافقتنامه تجارت آزاد و اجرای مطلوب موافقتنامه تجارت ترجیحی، زیرساخت‌های اولیه گسترش روابط اقتصادی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم خواهد کرد. اسناد همکاری توافق شده میان مقامات دو کشور، چراغ راهی برای پیمودن مسیر در جهت دستیابی به اهداف روابط تجاری و اقتصادی است و با برطرف کردن مشکلات موجود و احتمالی، می‌توانیم اهداف تعیین شده را محقق نماییم.وی تصریح کرد: توسعه بنادر چابهار و گوادر که مکمل یکدیگر می‌باشند، به گسترش تجارت میان دو کشور و همچنین اشتغال‌زایی و افزایش رفاه ساکنین استان‌های مرزی، و در نهایت امنیت بیشتر و رونق اقتصادی منطقه کمک خواهد کرد.

 

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برقراری هر چه سریع‌تر روابط بانکی و استفاده از ارزهای معتبر بین‌المللی و همچنین پول‌های ملی دو کشور در تجارت دوجانبه به منظور تسهیل مبادلات و ارتقای سطح روابط اقتصادی از جمله مواردی است که در جهت توسعه همکاری‌های ضرورت دارد. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در این زمینه با برداران پاکستانی همکاری کند.رحمانی فضلی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که بزرگترین ذخایر تثبیت شده گاز جهان را در اختیار دارد، آماده است نیازهای انرژی کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی پاکستان را تامین کند. به این منظور بر اساس توافق به عمل آمده، خط انتقال گاز IP را تا نزدیکی مرزهای پاکستان رسانده‌ایم و منتظر اقدامات دولت دوست و برادر پاکستان در این زمینه هستیم.

 

وی با بیان اینکه ایران در حال حاضر ۱۰۴ مگاوات برق به پاکستان صادر می‌نماید و برای تامین برق مورد نیاز پاکستان تا ۳۰۰۰ مگاوات نیز اعلام آمادگی کرده است، گفت: پروژه کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) در صورت اجرای کامل می‌تواند باعث شکوفایی اقتصاد پاکستان شود. همانطور که وزیر محترم امور خارجه کشورمان در سفر خود به پاکستان اعلام کردند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد، در زمینه‌های مختلف این طرح مشارکت کند.وزیر کشور خاطرنشان کرد: امنیت مرزی و توسعه اقتصادی مناطق و استان‌های هم‌مرز دو کشور از دیگر اهداف راهبردی ما است. گشایش گذرگاه‌های مرزی جدید، افزایش ظرفیت بازارچه‌های مرزی کنونی، کنترل ترددهای غیرقانونی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کالا و انسان و همچنین همکاری نزدیک دو کشور برای مبارزه مشترک با گروه‌های تروریستی و اشرار از مهمترین موارد همکاری در این زمینه است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :