موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/139739 :کد

در کنفرانس خبری با ماکرون؛

بن سلمان: اگر لازم شود در تحرک نظامی علیه سوریه شرکت می‌کنیم

  چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ — ۰۹:۳۳
تعداد بازدید : ۳۷۷   
 تحلیل ایران -بن سلمان: اگر لازم شود در تحرک نظامی علیه سوریه شرکت می‌کنیم

ولیعهد عربستان در جریان سفر خود به فرانسه گفت: ریاض احتمالا در واکنش نظامی در سوریه پس از حمله شیمیایی در غوطه شرقی شرکت می‌کند.

به گزارش تحلیل ایران،محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در نشست خبری با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و در پایان سفر سه روزه‌اش به این کشور گفت: اگر ائتلاف شرکای ما به دنبال چنین واکنشی باشند ما در آن شرکت خواهیم کرد.

 

اخیرا عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان به خبرنگاران گفته بود که تعدادی از کشورها رایزنی‌هایی را درباره چگونگی واکنش نشان دادن به حمله با تسلیحات شیمیایی در سوریه برگزار کرده و خواستار واکنشی در این باره شده‌اند.

حمله روز شنبه با تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی سوریه باعث کشته شدن دست‌کم ۶۰ تن و زخمی شدن بیش از ۱۰۰۰ تن دیگر شد.ماکرون نیز اعلام کرد که فرانسه در روزهای آتی درباره واکنشی شدید و مشترک با آمریکا و انگلیس در این باره تصمیم‌گیری می‌کند.وی تصریح کرد: با آمریکا و انگلیس همکاری می‌کنیم تا سازوکاری تدوین شود که غیرنظامیان به هیچ وجه آسیبی نبینند.

 

ماکرون تاکید کرد، عنصر سوم همان خط‌قرمزهای فرانسه است این خط قرمزها مورد توافق قدرت‌های دیگر است و هیچ ارتباطی با رایزنی‌های کنونی در شورای امنیت ندارد.وی افزود: اگر قرار باشد حملاتی صورت بگیرد هرگز هم‌پیمانان دولت سوریه یا شخص خاصی هدف گرفته نخواهد شد اما تاسیسات شیمیایی دولت سوریه هدف گرفته خواهند شد.رئیس‌جمهوری فرانسه در ادامه گفت: ما فعالیت‌های موشک‌های بالستیکی را که عربستان را تهدید می‌کند، تحمل نمی‌کنیم. البته ما به قوانین بین‌المللی و بشردوستانه در یمن احترام می‌گذاریم.

 

ماکرون به انتقادهای وارد شده به ولیعهد عربستان نیز اشاره کرد و گفت: انتقاد کردن از یک رهبر جوان که به دنبال ایجاد اصلاحات در کشورش است بسیار ساده است.وی همچنین گفت: من سوالات مشروعی را از جانب جامعه بین‌الملل و خبرنگاران درباره حقوق بشر و مسائل حساس دیگر عربستان شنیده‌ام و شاهد آنچه در این کشور رخ می‌دهد، هستم. ما رهبر جوانی را داریم که زمام امور کشوری را برعهده دارد که ۷۰ درصد از جمعیت آن زیر ۳۰ سال است. به عربستان فرصتی برای اصلاحات باید داده شود.رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین از فروش تسلیحات به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن نیز دفاع کرده اما به این مساله اشاره کرد که نگران وضعیت حقوق بشری در این کشور است و فرانسه تا پیش از تابستان کنفرانسی را در این باره برگزار می‌کند.

 

فشارها بر ماکرون به دلیل فروش تسلیحات به عربستان و امارات که علیه حوثی‌ها در یمن مبارزه می‌کنند، شدت یافته است.ماکرون در نشست خبری مشترکش با ولیعهد عربستان همچنین گفت: از زمان آغاز جنگ یمن، فرانسه یک روند بسیار ویژه درباره فروش تجهیزات نظامی اختیار کرده و آن را براساس معیارهای اجرا شده و احترام به قوانین حقوق بشری بین‌المللی و خطر آسیب رسیدن به جمعیت غیرنظامی تحلیل کرده است.

 

ماکرون: عربستان و فرانسه تابستان کنفرانس انسانی درباره یمن برگزار می‌کنند

 

رئیس‌جمهوری فرانسه با تاکید بر نگرانی‌های مربوط به اوضاع کمک‌های بشردوستانه در یمن همچنین گفت که کشورش میزبان نشستی در ماه‌های آتی برای بررسی این وضعیت در یمن است.ولیعهد عربستان نیز در پاسخ به سوالی درباره تلفات غیرنظامیان در یمن گفت که کشورش برای مدرنیزه کردن قوانین مربوط به جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در تلاش است اما به این مساله اشاره کرد که در عملیات نظامی در طول تاریخ همواره اشتباهاتی رخ داده است. سوال مهم این است که این عمدی است یا غیرعمدی برنامه‌ریزی شده است یا غیربرنامه‌ریزی شده؟

 

بن سلمان مدعی شد: نیروهای وابسته به دولت منصور هادی و ائتلاف عربی ۲۰ کیلومتر با صنعا فاصله دارند و می‌توانند همین فردا به آنجا حمله زمینی کنند.وی ادعا کرد: ائتلاف عربی قادر است فردا به صنعا حمله کند و پایان درگیری‌ها را ظرف یک هفته اعلام کند اما از کشته شدن غیرنظامیان می‌ترسد!

 

ولیعهد عربستان کشورش را بزرگترین حامی بشردوستانه یمن خواند و گفت: عربستان به این مسیر ادامه خواهد داد.بن سلمان درباره اصلاحات مورد نظر خود از جمله حمایت از حقوق زنان در عربستان و اینکه آیا در راستای چنین حمایتی در سفر آتی‌اش به فرانسه همسرش را همراه خود می‌برد، یا نه افزود: من همسر و چهار فرزند دارم. می‌خواهم زندگی عادی و ساده آنها به دلیل موقعیت و پست من متاثر نشود. می‌خواهم آنها زندگی راحتی داشته و به دور از جنجال باشند. همسر من این را می‌خواهد و من به آن احترام می‌گذارم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :