موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/139765 :کد

رویترز؛

کاهش قیمت نفت علیرغم افزایش تنش های خاورمیانه

  چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ — ۲۰:۱۰
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -کاهش قیمت نفت علیرغم افزایش تنش های خاورمیانه

روز چهارشنبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه کاهش یافت و به ۶۵.۳۸ دلار رسید.

 از دلایل کاهش قیمت نفت در روز جاری می توان به افزایش موجودی و تولید نفت خام آمریکا اشاره کرد. قیمت نفت در روز جاری در حالی کاهش یافته که با احتمال حمله ی هوایی به سوریه تنش ها در خاورمیانه افزایش یافته است. امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه با کاهشی ۲۶ سنتی (۰.۴ درصد) ۷۰.۷۸۸ دلار در بازار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت (۰.۲ درصد) کاهش بشکه ای ۶۵.۳۸ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که روز گذشته قیمت نفت برنت با افزایش ۳ درصدی بشکه ای ۷۱.۳۴ دلار معامله شد و بدین ترتیب به بالاترین حد خود از اواخر سال ۲۰۱۴ تا کنون رسید.

 

بر اساس گزارش های منتشر شده، پس از وقوع حمله ای شیمیایی در سوریه در روزهای گذشته، آمریکا و متحدانش در حال بررسی گزینه ی انجام حملات هوایی علیه ارتش سوریه هستند. اخبار حاکی از آن است که ظرف ۷۲ ساعت آینده احتمال هدف قرار دادن نیروهای تحت کنترل بشار اسد با موشک های هوا به زمین و زمین به زمین (کروز) وجود دارد. علیرغم آنکه کشور سوریه یکی از تولید کنندگان عمده ی نفت در دنیا نیست، منطقه ی خاورمیانه مهمترین منطقه در دنیا در خصوص صادرات نفت محسوب شده و افزایش تنش ها در این منطقه می تواند باعث افزایش قیمت نفت شود.

 

علیرغم افزایش تنش ها در خاورمیانه، افزایش موجودی نفت خام و پیش بینی ها در خصوص افزایش تولید این محصول توسط آمریکا باعث شده که بازار نفت در روز جاری شاهد کاهش قیمت ها باشد. در این خصوص، گزارش غیر رسمی منتشر شده توسط موسسه ی نفت آمریکا نشان می دهد که در هفته ی منتهی به ۶ اپریل موجودی نفت خام این کشور با افزایشی ۱.۸ میلیون بشکه ای به مجموع ۴۲۹.۱ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی است که پیش از این تحلیلگران بازار نفت در این رابطه پیش بینی کاهش ۱۸۹،۰۰۰ بشکه ای را انجام داده بودند.این در حالی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز گذشته اعلام کرد که انتظار می رود تولید نفت این کشور بیش از آن چیزی که سابقا پیش بینی می شد افزایش داشته باشد. این اداره در گزارشی که در خصوص چشم انداز ماهیانه ی کوتاه مدت نفت شل آمریکا منتشر کرده اذعان داشته است که سال ۲۰۱۹ میلادی آمریکا با افزایش ۷۵۰،۰۰۰ بشکه ای تولید نفت خام مجموع تولیدات خود را به ۱۱.۴۴ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. لازم به ذکر است که این میزان از تولید نفت توسط آمریکا این کشور را با پشت سر گذاشتن روسیه به بزرگترین تولید کننده ی نف خام دنیا تبدیل خواهد کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :