موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/140139 :کد

طبق نتایج اولیه

پیروزی ائتلاف امل وحزب‌الله مقابل المستقبل وجریان وابسته به عون

  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ — ۱۱:۵۶
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -پیروزی ائتلاف امل وحزب‌الله مقابل المستقبل وجریان وابسته به عون

نتایج اولیه انتخابات حکایت از پیروزی قاطع لیست‌های دوگانه شیعه در حوزه‌های جنوب، بقاع، بیروت و بعبدا دارند. در حالی که وزارت کشور میزان مشارکت را ۴۹ درصد اعلام کرد.

به گزارش تحلیل ایران،مراکز اخذ رای در سراسر لبنان راس ساعت هفت عصر یعنی بعد از  ۱۲ ساعت باز بودن، به روی رای دهندگان بسته شدند.طبق نتایج غیررسمی شمارش آرای انتخابات پارلمانی لبنان، ائتلاف دوگانه شیعه پیروزی قاطعی را رقم زده و جریان مسیحی "المرده" (به ریاست سلیمان فرنجیه) و "القوات اللبنانیه" (وابسته به سمیر جعجع) نیز پیشرو هستند، اما جریان آزاد ملی (مورد حمایت ریاست‌جمهوری) و المستقبل (وابسته به سعد حریری) پیشرفتی نداشته‌ و حتی در حوزه‌های انتخاباتی مورد نظر پس‌روی داشتند.

 

طبق نتایج اولیه، حزب میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان به آن آرای مطلوبی که در نظر داشت، دست نیافت. همچنین جریان المستقبل به رهبری سعد حریری، نخست وزیر لبنان در بیروت و حوزه‌های دیگر انتخاباتی پس‌روی داشت، در حالیکه ائتلاف دوگانه شیعه متشکل از امل و حزب الله لبنان در حوزه‌های جنوب، بقاع، بیروت و بعبدا پیروزی چشمگیری را رقم زد.نتایج اولیه همچنین نشان می‌دهند، لیست‌های شیعه متشکل از امل و حزب‌الله لبنان توانستند در جنوب و بعلبک هرمل و بیروت الثانیه (حوزه دوم بیروت) ۲۷ کرسی مورد نظر را به دست آورند.

 

"بعلبک هرمل" پایگاه سنتی حزب‌الله بوده و منطقه بقاع لبنان از نگاه سیاسی و نظامی عمق استراتژیک مقاومت لبنان و حزب‌الله در کنار هم‌پیمانی با سازمان امل تلقی می‌شود. از منطقه بعلبک هرمل در بقاع ۱۰ نامزد انتخاباتی با ترکیب شش نماینده شیعه، دو نماینده از اهل سنت، یک نماینده مسیحی مارونی و یک مسیحی کاتولیک به پارلمان راه پیدا می‌کنند.حضور گسترده خودروها در شهرک‌ها و روستاهای النبطیه در جنوب لبنان در حالی که پرچم این کشور، حزب‌الله و جنبش امل به دست سرنشینان آنها بود حکایت از شادی مردم از پیروزی محور مقاومت داشت. زدن منور و پخش سرودهای حماسی در منطقه بیانگر شادی مردم از پیروزی قاطع لیست "امل و وفاء" بود و مردم حضور گسترده‌ای در خیابان اصلی النبطیه داشتند.نتایج اولیه شمارش آرا اشاره به این دارند که لیست‌های مقاومت و هم‌پیمانانش احتمالا به بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمانی دست یابند. نتایج غیررسمی نیز نشان می‌دهند که امکان دارد سعد حریری بزرگترین فراکسیون پارلمانی را به دست آورد.

 

البته با اعلام نتایج رسمی غیرنهایی از سوی وزارت کشور لبنان طی امروز (دوشنبه) تصویر کلی نتایج این انتخابات مشخص خواهد شد.

 

نهاد مشنوق،‌ وزیر کشور لبنان نیز میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی لبنان را ۴۹.۲ درصد اعلام کرد که در مقایسه با آخرین انتخابات پارلمانی که ۹ سال پیش برگزار شد کاهش داشت چراکه میزان مشارکت در آن انتخابات ۵۴ درصد بود.

 

به گزارش رویترز، مشنوق تصریح کرد، قانون انتخابات جدید بود، رای‌دهندگان به آن عادت نداشتند و مسؤولان مراکز اخذ رای نیز این قانون برایشان تازگی داشت.وی افزود: بعد از ۱۰ سال قانون اکثریتی کنار گذاشته شده و میزان رای گیری کاهش داشت.

این انتخابات برای اولین بار از سال ۲۰۰۹ بعد از اینکه پارلمان دوره فعالیت خود را سه بار به بهانه‌ اختلافات سیاسی و خطرات امنیتی در پی درگیری‌های سوریه تمدید کرد، برگزار شد.گفته شده میزان اقبال شهروندان لبنانی به انتخابات پاسخگوی خواسته‌های احزاب سیاسی نبود.سعد حریری ضمن مثبت ارزیابی کردن فضای انتخابات اعلام کرد،‌ ساعت یک ظهر به وقت محلی درباره انتخابات صحبت خواهد کرد.

 

از آن سو سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز اعلام کرد، عصر امروز راس ساعت ۵ و نیم به وقت محلی سخنرانی خواهد کرد.تاثیرات این انتخابات طبق قانون نسبی طی دو هفته آینده خود را نشان می‌دهند. پایان این دوره پارلمان لبنان ۲۰ مه خواهد بود، به طوریکه پارلمان جدید در این تاریخ همزمان با انتخاب رئیس خود تشکیل می‌شود و تقریبا مشخص است که نبیه بری بیشترین شانس را برای تصدی ریاست پارلمان دارد به طوریکه از سال ۱۹۹۲ در این پست قرار دارد.بعد از آن موضوع انتخاب معاون رئیس پارلمان پیش می‌آید، سپس کمیته‌های پارلمانی شکل می‌گیرند و همزمان سایر اعضای هیئت رئیسه مجلس انتخاب می‌شوند.با آغاز دوره پارلمان جدید هیئت دبیرخانه پارلمان، دولت سعد حریری وارد مرحله دولت موقت می‌شود.

 

لبنانی‌ها با اینکه امروز به زندگی عادی بازگشته‌اند، اما هنوز دورنمای سیاسی کشورشان برایشان مشخص نشده است، البته رئیس‌جمهوری لبنان برای تعیین نخست وزیر رایزنی‌های پارلمانی الزام‌آور خود را آغاز خواهد کرد و تجربه نشان داده تنش سیاسی طولانی در لبنان شاهد خواهیم بود.برخی منابع خبری معتقدند، قانون جدید انتخابات گروه‌های سیاسی را به ایجاد ائتلاف‌هایی خاص در هر حوزه انتخاباتی حتی بین رقیبان ترغیب کرد تا دستاوردهای بیشتری داشته باشند. در برخی مواقع برخی اعضای یک لیست برنامه مشترک یا رویکرد سیاسی یکسانی نداشتند و فقط منافع لحظه‌ای انتخاباتی باعث ائتلاف شده بود که این مساله انتقادات گسترده رای دهندگان را به دنبال داشت.برخی ناظران نیز قانون جدید انتخابات را به نفع حزب‌الله لبنان می‌دانند.

 

این در حالی است که رسانه‌های اسرائیلی در واکنش به انتخابات لبنان اعلام کردند، این انتخابات جایگاه حزب‌الله لبنان را تقویت می‌کند و آمریکا را در تنگنا قرار می‌دهد.

 

رویترز نیز به نقل از یک وزیر اسرائیلی گزارش داد، نتیجه انتخابات نشان می‌دهد لبنان مساوی با حزب‌الله است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :