موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فلسطین

a/140152 :کد

شیخ الاسلام: آمریکایی‌ها هیچ‌ نقشی در آینده فلسطین نمی‌توانند داشت

  ﺳﻪشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ — ۰۸:۵۱
تعداد بازدید : ۴۰۶   
 تحلیل ایران -شیخ الاسلام: آمریکایی‌ها هیچ‌ نقشی در آینده فلسطین نمی‌توانند داشت

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر این‌که فلسطینی‌ها با راهپیمایی حق بازگشت را زنده کردند،‌ گفت: آمریکایی‌ها چه بخواهند و چه نخواهند مبارزات مقاومت ادامه خواهد داشت .

به گزارش تحلیل ایران،حسین شیخ الاسلام در ارزیابی خود از اقدام آمریکا برای انتقال سفارت از تل آویو به قدس اظهار کرد: انتقال سفارت خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت و خلاف تمام تصمیم‌هایی است که در مذاکرات فلسطینی ‌ها با صهیونیست‌ها بوده است البته به نظر می‌رسد آمریکا در حال پیش دستی است تا آن ر ا به عنوان مساله حل شده قلمداد کند.

 

وی افزود: در واقع آمریکا در تلاش است تا به عنوان تحمیل امر واقع این مساله را به فلسطینی‌ها تحمیل کند اما فلسطینی‌ها هم بهترین روش را برای مقابله با این توطئه آمریکا در پیش گرفتند و آن راهپیمایی بازگشت است.این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه بیان کرد: براساس قطعنامه‌های پیشین  سازمان ملل حق بازگشت حق مسلم فلسطینی‌ها است، اما به خاطر سازش‌کاری‌های مختلف این حق بازگشت از فلسطینی‌ها گرفته شده بود ، لذا فلسطینی‌ها با این راهپیمایی‌های خیلی دقیق و مخالفت آمیز حق بازگشت را برگرداندند و آن را زنده کردند.

 

شیخ الاسلام همچنین اظهار کرد: برای همین است که تا این اندازه اسرائیلی‌ها عصبی برخورد می‌کنند، زیرا فلسطینی ها مسالمت آمیز و بدون اسلحه وارد عرصه شده ‌اند اما آن ها فلسطینی‌ها را شهید و تعداد زیادی را هم مجروح کرده اند به دلیل این که آن چیزی را که فکر می‌کردند تمام شده، فلسطینی ها درحال زنده کردن آن هستند.

 

وی با اشاره به سه مساله مهم قدس، حق بازگشت و مرزها تاکید کرد: اعتقاد ما این است که اسرائیل باید نابود شود، آن‌ها می‌خواهند با انتقال سفارت مساله را تمام شده تلقی کنند اما فلسطینی‌ها با روش راهپیمایی مقاومت حق بازگشت، مرزها و قدس را زنده می‌کنند،‌ این اقدام روش خوبی برای مقابله است و ان شالله نتیجه می‌گیرند.

 

این کارشناس مسائل سیاسی درباره این‌که آیا راهپیمایی‌های فلسطینی‌ها می‌تواند بر اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی تاثیرگذار باشد؟ گفت: آمریکایی‌ها در این منطقه شکست خورده‌اند و نقش موثری نمی‌توانند داشته باشند در واقع در مسایل سوریه،‌عراق و یا لبنان هم جایی ندارند، انتخابات لبنان شکست بزرگی برای آمریکایی‌ها،‌سعودی و طرفدارانشان بوده است.وی خاطرنشان کرد: در واقع از نظر نظامی، سیاسی و حتی اجتماعی شکست خورده‌اند و مقاومت پیروز همه این‌ها است و آن‌ها کاری نمی‌توانند کنند. مبارزات مقاومت در داخل فلسطین و یا فلسطینی‌های خارج از سرزمین‌های اشغالی ادامه خواهد داشت؛ آمریکایی‌ها چه بخواهند و چه نخواهند، چه سفارت منتقل کنند و چه این کار را انجام ندهند.

 

شیخ الاسلام همچنین بیان کرد: البته در مورد مساله قدس و فلسطین از ابتدا رویکرد این بوده صهیونیست‌هایی که خارج از سرزمین‌های اشغالی به این منطقه می‌آیند بتوانند با عرب‌ها در آرامش زندگی کنند اما اکنون شرایط به گونه‌ای نیست که آن‌ها می‌خواستند. ممکن است شاه عربستان سران رژیم صهیونیستی را به خانه خودش راه دهد یا شاهان عرب سران صهیونیست‌ها را در خانه خود جای دهند اما مردم عرب صهیونیست‌ها را به خانه‌های خود راه نمی‌دهند و آن‌ها را از فلسطین بیرون خواهند کرد.

 

این کارشناس مسائل غرب آسیا درباره این‌که  در صورت عملی شدن تصمیم آمریکا چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اظهار کرد: مقاومت فلسطینی ها پایدارتر شده و مشخص می‌شود آمریکایی‌ها نمی‌توانند ضامن هیچ مذاکره‌ای باشند، گرچه هیچ نقشی نباید و نمی‌توانند در آینده فلسطین داشته باشند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :