موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فلسطین

a/140324 :کد

اردوغان: جهان در آزمون قدس شکست خورد

  شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ — ۱۳:۵۶
تعداد بازدید : ۸۸   
 تحلیل ایران -اردوغان: جهان در آزمون قدس شکست خورد

رئیس‌جمهوری ترکیه از ناکامی جهان در پایان دادن به خشونت‌های رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان ساکن نوار غزه انتقاد کرد.

به گزارش تحلیل ایران،رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه در یک گردهمایی مردمی تحت عنوان "محکومیت ظلم، حمایت از قدس" در حمایت از فلسطینیان گفت: صادقانه بگویم جهان اسلام در آزمون قدس شکست خورد. نه تنها جهان اسلام بلکه کل جهان در آزمون قدس شکست خورده است.اردوغان در این گردهمایی که با حضور رهبرانی از کشورهای خارجی و همچنین نخست وزیر دولت توافق ملی فلسطین برگزار شد، تاکید کرد: قدس تنها یک شهر نیست. قدس یک نماد است، یک آزمون، یک قبله. اگر ما نتوانیم از قبله اول خودمان حفاظت کنیم، نمی‌توانیم اطمینانی درباره آینده آخرین قبله خودمان داشته باشیم. ما با صهیون و صهیونیسم مواجه هستیم. متاسفانه حتی چنین فاجعه‌ای هم برای مسلمانان کافی نیست تا متحد شوند. من صهیونیست را از یهودی جدا می‌کنم. هدف اصلی مقابله با صهیونیسم و صهیونیست‌هاست. خصومت آنها علیه مسلمانان اصلا بخشودنی نیست.

 

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: اسرائیل از ۱۹۴۷ هر کاری دلش خواسته، کرده است و امروز هم بی‌پروا به کارش ادامه می‌دهد. نمی‌توانیم چشمانمان را روی این حقایق ببندیم. با تازه‌ترین تصمیم آمریکا، بار دیگر به حریم قدس تجاوز شد.به گفته اردوغان، در حالی که مسجد الاقصی به صورت روز افزونی با حضور صهیونیست‌های رادیکال آلوده می‌شود، مسجد الخلیل هنوز در اشغال است و تمام کاری که مسلمانان می‌کنند، محکوم کردن است.او تاکید کرد: تنها زبانی که یک "مجرم بی وجدان" می‌فهمد، زبان قدرت است. اگر در کل جهان مسلمانان علیه این ظلم متحد شوند، حتی حمایت لابی‌هایی که اسرائیل به حمایتشان نیاز دارد، نمی‌توانند آن را حفظ کنند.اردوغان از مردم اسرائیل و آمریکا خواست تا علیه این ظلم قیام کنند و هشدار داد که ممکن است "دولت تروریستی اسرائیل" روزی ضربه‌ای به آمریکا بزند.  

 

بیش از ۲۰۰۰ افسر پلیس در محل گردهمایی مستقر شدند و مراسم تحت تدابیر امنیتی نسبتا شدید برگزار شد. در ادامه مراسم پرچم‌های ترکیه و فلسطین میان شرکت‌کنندگان توزیع شد.در تظاهرات فلسطینی‌ها در دوشنبه گذشته همزمان با هفتادمین سالروز تشکیل رژیم اشغالگر قدس و جابجایی سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس دست‌کم ۶۲ معترض فلسطینی کشته و صدها تن دیگر به دست نیروهای اسرائیلی مستقر در امتداد حصار غزه با اسرائیل زخمی شدند. از زمان آغاز راهپیمایی‌های غزه در ۳۰ مارس، بیش از ۱۰۰ معترض فلسطینی در جریان تیراندازی‌های ارتش رژیم صهیونیستی کشته شدند.  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :