موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/140328 :کد

نمایی از فرش‌ جام جهانی در تبریز/نخستین فرش در دست زین الدین زیدان

  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ — ۰۹:۱۵
تعداد بازدید : ۳۵۸   
 تحلیل ایران -نمایی از فرش‌ جام جهانی در تبریز/نخستین فرش در دست زین الدین زیدان

صاحب اثر فرش جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، از تلاش‌های شهرداری تبریز در برگزاری مراسم رونمایی از فرش‌های نفیس جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تقدیر کرد.

به گزارش تحلیل ایران،استاد حسین کاظمی حامد در آیین رونمایی از فرش‌های نفیس جام جهانی فوتبال 2018 روسیه که در محل سالن اجتماعات شهرداری تبریز برگزار شد، اظهار کرد: فرش جام جهانی 2018روسیه در ایران طراحی و بافته شده است که در نتیجه آن سه تخته فرش نفیس تبریز که هر کدام به موزه های فیفا و فدراسیون فوتبال روسیه و آستان قدس رضوی و سه عدد تابلو فرش که به میزبانان تیم ملی ایران در مرحله نخست اهدا خواهد شد، شامل می‌شود.

وی ضمن تقدیر از اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تبریز، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری و شهردار منطقه دو بابت پیشنهاد برگزاری این مراسم و تدارک مقدمات اجرای این آیین، افزود: بافت این فرشها در طول 6 ماه و 15 روز به اتمام رسیده که این آثار حاصل همراهی تیم چند نفره که از جمله طراحی آن به عهده مهدی شاهی و با همکاری حامد حیدری بوده است.

در ادامه، نظامی‌دوست دیگر عضو این تیم، ضمن اشاره به لزوم حمایت از فرش تبریز افزود: اهالی صنعت فرش با وجود خلاق و ضریب بالای هوشی همیشه مظلوم واقع شده اند که نیاز به حمایت مسئولین دارند.

وی افزود: در بافت این فرش‌ها، نقوش اسلیمی و گل رز که نماد فرش تبریز است، رعایت شده و تارو پود آن از ابریشم و مواد اولیه آن درجه یک که 50 درصد گیاهی و 50 درصد شیمیایی به دلیل براق بودن فرش است، استفاده شده است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز نیز در این مراسم گفت: فرش صلح و دوستی جام جهانی پس از 20 سال در تبریز به همت شهرداری این کلانشهر رونمایی شد.

سعید حاجی‌زاده افزود: فرش های ادوار مختلف جام جهانی از سال 1998 فرانسه تا کنون توسط هنرمندان تبریزی طراحی و بافته شده که متأسفانه مراسم رونمایی از این فرش های نفیس پس از گذشت 20 سال، برای نخستین بار در این کلانشهر برگزار شد.

وی بیان کرد: فرش‌های مختلفی توسط این هنرمندان، در جام های جهانی 1998 فرانسه، 2002 کره و ژاپن، 2006 آلمان، 2010 آفریقا، 2014 بزریل بافته شده که نخستین فرش این هنرمندان در موزه شخصی زین الدین زیدان جای گرفته که امسال نیز این تابلوفرش ها به کاپیتان های تیم های فوتبال پرتغال، اسپانیا و مراکش و همچنین موزه فیفا، موزه روسیه و آستان قدس رضوی تحویل داده می شود.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز همچنین در ادامه اظهار کرد: واقعاً باید قدر تمامی هنرمندان کشور را دانست چرا که اگر قرار است که کشور ما توسعه پیدا کند و حرفی برای گفتن در دنیا داشته باشد، باید به هنر و هنرمند احترام بگذارد.

گفتنی است؛ استاد حسین کاظمی متولد شهر تبریز که صاحب اثر و هنرمند این آثار است، پیش از این هم در پنج دوره جام جهانی در سال های 1998 فرانسه،2002 کره جنوبی و ژاپن، 2006 آلمان و 2010 آفریقای جنوبی، 2014 برزیل فرش های بافته شده خود را به کشورهای میزبان اهدا کرده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :