موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست هواشناسی

a/140540 :کد

هشدار هواشناسی به مردم/ مراقب رعدوبرق باشید؛ کوه نروید

  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ — ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۳۷۵   
 تحلیل ایران -هشدار هواشناسی به مردم/ مراقب رعدوبرق باشید؛ کوه نروید

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: در این روزها که شاهد بارندگی، رعد و برق و آبگرفتگی هستیم مردم به هشدارهای هواشناسی و امدادی توجه بیشتری کنند.

به گزارش تحلیل ایران،مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: پارسال در پاییز و زمستان کم بارش بود اما خوشبختانه در فصل بهار میزان بارش نسبت به 10 سال گذشته بسیار خوب بوده است.احد وظیفه افزود: کمبود بارش در زمستان گذشته در برخی از استان ها با وجود بارش های بهار (97) امسال جبران شد.مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی پیش بینی کرد در 48 ساعت آینده در غرب و جنوب شاهد وزش باد خواهیم بود همچنین در برخی مناطق کوهستانی احتمال وقوع سیل است.

 

او با اشاره به تلفات چند روز اخیر با پدیده ساعقه و بارندگی های لحظه ای توصیه کرد در مناطق حادثه خیز مانند حاشیه رودخانه ه و مناطق کوهستانی قرار نگیرند.وظیفه در جبهه شمالی و جنوبی کشور را در چند روز آینده بارندگی پیش بینی کرد و افزود: تا روز دوشنبه آینده و در دامنه زاگرس بارش های پراکنده ای خواهیم داشت که قابل مقایسه با بارندگی در دامنه البرز نیست. در بخش های مازندران و گیلان بارش ها ممتد و طولانی خواهد بود. موج بعدی از چهارشنبه تا آخر هفته در مناطق شمالی خواهد بود.وظیفه در مورد داشتن تابستان گرم افزود: از روز سه شنبه همین هفته دمای هوا تهران تا 36 درجه افزایش خواهد یافت.

 

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در مورد باروری ابرهای باران آور را رد کرد و افزود: باروری ابرها در مناطق و شرایط خاص میسر است.معاون عملیات سازمان امداد و نجات هم گفت: در 17 روز اخیر و در 17 استان سازمان امداد و نجات فعالیت امدادی و نجات بسیاری را داشته است. نیروهای امدادی در چند روز اخیر 4400 نفر را امداد رسانی کردند که در این میان 760 نفر نیاز به خدمات اسکان اضطراری داشتند.شاهین فتحی افزود: بیشترین مشکلات در این چند روز گذشته ابگرفتگی و سیل بوده است که در مجموع 14 نفر از هموطنان جان باخته اند.

 

او با اشاره به نقش اطلاع رسانی و آموزش مردم گفت : در چند روز گذشته اتفاقی که در یکی از روستای پسوه در آذربایجان غربی افتاد بای اشاره کرد. در این روستا پس از اینکه از احتمال وقع سیل مطلع می شوند از طریق بلندگوی مسجد، اهالی را از وقع سیل مطلع می کنند و از یک فاجعه انسانی جلوگیری می شود. تلفات در این روستا فقط یک نوزاد بود که از دست والدین داخل آب افتاده بود مابقی اهالی این روستا از سکنه تخلیه شده بود.او گفت در سطح کشور 557 پایگاه امداد و نجات فعال داریم همچنین حدود 400 پایگاه شعبه داریم که تمام وقت آماده خدمات هستند.

 

فتحی به هشدار های به موقع هواشناسی اشاره کرد و افزود: توجه مردم به هشدارها، خطرات و حوادث کمتری را شاهد بودیم علاوه بر این پایگه های مستقر سازمان امداد و نجات در سراسر کشور نسبت به موقعیت و حوادث طبیعی در منطقه اطلاع رسانی می کنند و مردم را از قرار گرفتن در مسیر سیلاب نجات داده اند.معاون عملیات سازمان امداد و نجات مشارکت مردمی در فعالیت امداد و نجات و کمک به هموطنان بسیار موثر دانست.

 

وی افزود اگر دانش و اطلاعات مردم نسبت به هواشناسی و مناطق بارندگی افزایش یابد حوادث و تلفات ناگوار کمتری شاهد خواهیم بود. چنانچه آب گرفتگی ها به بیش از 15 تا 20 سانتیمتر برسد احتمال وقوع سیلاب حتمی است.او هشدار داد هنگام ساعقه و رعد و برق از منازل خارج نشوند، از دکل های برق فاصله بگیرند، و از خودرو های خود هنگام رعد و برق خارج نشوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :