موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/140557 :کد

ماتیس: خروج از سوریه به محض پایان جنگ علیه داعش اشتباه است

  شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ — ۰۹:۱۳
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -ماتیس: خروج از سوریه به محض پایان جنگ علیه داعش اشتباه است

وزیردفاع آمریکادرجریان نشست خبری بعدازنشست وزیران دفاع عضوناتودربروکسل اعلام کرد،آتش‌بس نیروهای آمریکایی رادرموقعیت بهتری برای مقابله باگروه‌های افراط گراچون گروه‌های مرتبط باداعش والقاعده قرارمی دهد.

به گزارش تحلیل ایران،وزیر دفاع آمریکا در دومین روز نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو گفت: اگر طالبان از آتش‌بس به نفع مردم افغانستان بهترین استفاده را ببرد، ما می‌توانیم بسیاری از هزینه‌های خود را برای مقابله با داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی که از ابتدای امر هم در افغانستان جایی نداشتند، هزینه کنیم.وزیر دفاع آمریکا در ادامه صحبت‌هایش در این نشست به بررسی همکاری بیشتر با اتحادیه اروپا برای ارسال تجهیزات و اعزام نیروهای نظامی به اروپا صحبت کرد.

 

ماتیس همچنین نسبت به سرمایه‌گذاری‌های ناهماهنگ بین هم‌پیمانان در ناتو ابراز تاسف کرد و آن را هدر رفت امکانات و معیارهای دوگانه در تلاش‌های ناتو خواند.وی از طرح اروپا برای مداخله که فرانسه و دیگر کشورها از جمله آلمان قصد انجام آن را در پایان ماه جاری میلادی دارند، انتقاد کرد.وی همچنین با اشاره به دموکراسی در عراق گفت: آمریکا نقش ناتو را در عراق ارزشمند می‌داند چراکه این کشور توانسته با داعش مقابله کند و در میانه تشکیل دولت جدید است.وی همچنین ادامه داد: ما دموکراسی در عراق را خواه کامل یا ناقص مورد استقبال قرار می‌دهیم.وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پیروزی رهبران حشد شعبی در انتخابات اخیر عراق گفت: در حال حاضر نمی‌خواهم درباره نتایج انتخابات عراق صحبت کنم.

 

وزیر دفاع آمریکا همچنین ادامه داد: با روی کار آمدن دولت جدید عراق ما روی یک اقدام موفقیت آمیز و بلندمدت به منظور مقابله با تروریسم حساب باز خواهیم کرد. به داعش یا سایر گروه‌های تروریستی اجازه نمی‌دهیم که مردم این منطقه را به هراس بیندازند و باعث شوند تا بار دیگر هزاران تن آواره شوند و به اروپا یا سایر کشورها بروند.وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: ما همچنان به مبارزه با داعش در عراق و سوریه ادامه می‌دهیم. این مبارزه هنوز تمام نشده است و تا زمانی که تهدید داعش وجود داشته باشد ما نیز خواهیم بود.وی تاکید کرد: آمریکا هرگز به محض پاکسازی سوریه از داعش از این کشور خارج نخواهد شد چراکه خروج از سوریه به محض پایان درگیری‌ها علیه داعش اشتباه استراتژیک خواهد بود. ما باید آنجا باشیم تا اینکه فرصت بازگشت داعش فراهم نشود.

 

وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد: ما بر حمایت از اداره محلی و نیروهای امنیتی تاکید داریم و بارها به صراحت گفته‌ایم که برای مقابله با داعش در سوریه هستیم نه چیز دیگر.وی درباره نشست وزیران دفاع ناتو نیز گفت: نشست موضوعاتی را که قرار است در اجلاس سران ناتو در ماه ژوئیه بررسی شود، مورد رایزنی قرار داد. ما هر چه لازم باشد برای اینکه ناتو در وضعیت آماده مقابله باشد، انجام می‌دهیم.

 

ماتیس تصریح کرد: تهدیدات علیه امنیت کشورهای عضو ناتو کاهش نیافته و تهدید داعش همچنان در جنوب و خصومت روسیه در شرق ادامه دارد.در همین حال اریک پاهون، سخنگوی پنتاگون حضور و همکاری ناتو را برای مقابله با داعش ضروری دانست و اعلام کرد که نقش ناتو در عراق به نیروهای امنیتی این کشور اجازه می‌دهد تا در آینده همچنان یک نیروی معتبر باقی بمانند.وی ادامه داد: ناتو کمک قابل ملاحظه‌ای را به نیروهای امنیتی عراق ارائه می‌دهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :