موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/140966 :کد

تاکتیک‌های آمریکا برای به زانو درآوردن ترکیه

تحلیل ایران

  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ — ۰۸:۴۹
تعداد بازدید : ۶۶۰   
 تحلیل ایران -تاکتیک‌های آمریکا برای به زانو درآوردن ترکیه

در حال حاضر بزرگ‌ترین سلاح آمریکا در برابر ترکیه تهدید اقتصادی است، آمریکا قصد دارد همان فشارهای اقتصادی که بر روسیه وارد کرده است را بر ترکیه نیز وارد کند تا این کشور را تسلیم و به سمت خود بکشاند.

قدسی آذر نوشتاین روزها تیم جدید سیاست خارجی و امنیتی آمریکا فعالیت‌های ویژه‌ای برای ترکیه تدارک دیده است. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه بدون حمایت ترکیه حفظ نخواهد شد. به همین خاطر تاکتیک‌های جدیدی برای ترکیه در نظر گرفته‌اند.آمریکا به دنبال پیدا کردن راه‌های توافق و مصالحه با ترکیه است. به همین خاطر سیاست چماق و هویج را به کار گرفته است و تلاش می‌کند ترکیه را به زانو درآورده و به آغوش آمریکا برگرداند.

 

هدف اصلی آمریکا

 

اولین هدف کوتاه‌مدت آمریکا جدا کردن ترکیه از فرآیند صلح آستانه و همکاری‌های منطقه‌ای این کشور با ایران و روسیه است. به همین خاطر حاضر است امتیازهایی به ترکیه در مناطق کردنشین عراق و سوریه در نظر بگیرد. آمریکا در مقابل دادن این امتیازات انتظار دارد که ترکیه در بلوک آمریکا، اسرائیل و کشورهای عرب سنی قرار بگیرد و از ایران و روسیه دور شود.

 

با یک تیر دو نشان زدن

 

آمریکا به دنبال تصفیه در حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) است و قصد دارد عناصری از گروه تروریستی پ.ک.ک را که منتقد سیاست‌های آمریکا هستند مورد هدف قرار داده و از این حزب تصفیه کند. آمریکا با این اقدام با یک تیر دو نشان میزند و ترکیه را هم از خود خشنود می‌کند.آمریکا در گذشته همین اقدام را در مورد عناصر گروه تروریستی داعش انجام داده و مخالفان آمریکا در این گروه را مورد هدف قرار داده بود. به همین خاطر این روزها از داخل گروه تروریستی پ.ک.ک خبر از عملیات و اعدام‌های درون‌حزبی می‌شود.

 

تهدید اقتصادی

 

در حال حاضر بزرگ‌ترین سلاح آمریکا در برابر ترکیه تهدید اقتصادی است. آمریکا قصد دارد همان فشارهای اقتصادی که بر روسیه وارد کرده است را بر ترکیه نیز وارد کند تا این کشور را تسلیم و به سمت خود بکشاند.روسیه این قابلیت را داشت که با تدابیر دولتمردان خود از زیر فشار اقتصادی آمریکا رها شود اما ترکیه وضعیت متفاوتی با روسیه دارد. بدهی‌های کلان بخش دولتی و بخش خصوصی ترکیه کار آمریکا را برای فشار اقتصادی بر این کشور آسان کرده است. آمریکا شرط اعطای وام‌های کلان برای کمک به اقتصاد ترکیه را منوط به جدایی این کشور از همکاری‌های منطقه‌ای با ایران و روسیه قرار داده است.

 

برگزاری نشست ناتو با حضور ترامپ و اردوغان

 

نشست ناتو 11 الی 12 جولای در بروکسل برگزار خواهد شد. در این نشست دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اولین بار پس از انتخابات ترکیه دیدار خواهند کرد. این دیدار بسیار مهم است. چراکه «وس میچل» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا پس از مشخص شدن نتایج انتخابات 24 ژوئن ترکیه اعلام کرده بود: «اگر ترکیه سامانه پدافند هوایی اس-400 از روسیه بخرد، ممکن است با تحریم‌های آمریکا مواجه شود». پس از آن ترامپ به متحدان خود در مورد رعایت تحریم‌های آمریکا علیه ایران هشدار داد و بلافاصله یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «متحدان آمریکا واردات نفت از ایران را تا ماه نوامبر 2018 به صفر برسانند. کشورهایی که از قطع واردات نفت از ایران امتناع ورزند، از سوی آمریکا مورد تحریم قرار خواهند گرفت».

 

هم‌زمان با این تحولات، مؤسسات اعتباری بین‌المللی هشدارهای پی‌درپی در مورد وضعیت اقتصادی ترکیه می‌دهند و اعلام می‌کنند که اقتصاد ترکیه ظرفیت پذیرش هیچ‌گونه شوکی را ندارد.مطمئناً فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ترکیه افزایش خواهد یافت. باید دید که اردوغان چه واکنشی در برابر این فشارها خواهد داشت.

 

حذف دلار و استفاده از پول ملی

 

بحران اقتصادی کنونی ترکیه شبیه بحران مالی 2014-2015 روسیه است. در آن دوره، دولت روسیه برای برون‌رفت از این بحران بدهی‌های شرکت‌های روسی را به جای دلار با روبل تسویه کرد. ترکیه نیز می‌تواند از این تجربه روسیه استفاده کند.همچنین ترکیه برای برون‌رفت از فشارهای اقتصادی آمریکا می‌تواند با همکاری ایران، روسیه و چین از پول‌های ملی به جای دلار در مبادلات تجاری استفاده کند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :