موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/140994 :کد

دام آمریکا برای ترکیه در مسئله قبرس و آزمونی برای اردوغان

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ — ۱۴:۰۷
تعداد بازدید : ۴۴۷   
 تحلیل ایران -دام آمریکا برای ترکیه در مسئله قبرس و آزمونی برای اردوغان

ابعاد واقعی سیستم جدید ریاستی ترکیه با مسئله قبرس می‌تواند مورد ارزیابی قرار بگیرد. در عین حال عقب‌نشینی از دستاوردهای ملی ترکیه در قبرس می‌تواند ضربه بزرگی علیه منافع ملی ترکیه محسوب شود.

به گزارش تحلیل ایران،این روزها امپریالیسم با تمام قدرت در حال آماده شدن برای حرکت به سوی قبرس  است. سازمان ملل متحد با چراغ سبز آمریکا و اسرائیل نماینده ویژه جدیدی برای قبرس تعیین کرده است. این نماینده یک خانم آمریکایی به نام «جین هول لوت Jane Holl Lute» است.

 

مجلس سنای آمریکا در حال تصویب طرح لغو تحریم‌های تسلیحاتی بخش یونانی نشین قبرس است.آمریکا به همراه اسرائیل، یونان و بخش یونانی نشین قبرس در حال برگزاری مانور نظامی در دریای مدیترانه علیه ترکیه و بخش ترک‌نشین قبرس است، اما از همه این تحولات که بگذریم بزرگ‌ترین برگ برنده آمریکا در مسئله قبرس، مصطفی آکینجی رئیس‌جمهور بخش ترک‌نشین قبرس است. وی شخص مورد علاقه آمریکاست که توانایی اجرای نقشه‌های این کشور در مورد مسئله قبرس را دارد.

 

آکینجی در مدت ریاست جمهوری خود، مجلس و سیستم حکومتی بخش ترک‌نشین قبرس را به حاشیه رانده و در حال نابودی تمام دستاوردهای مرحوم نجم‌الدین اربکان در مسئله قبرس است. با اینکه حکومت یونانی نشین قبرس مذاکرات صلح قبرس را نیمه‌تمام گذاشته و آن را به هم زده است، اما آکینجی به صورت ملتمسانه پیش پای نیکوس آناستاسیادس رئیس‌جمهور بخش یونانی نشین قبرس رفته و با نادیده گرفتن نقش نظارت ترکیه بر صلح قبرس در مورد خروج نیروهای نظامی ترکیه از قبرس مذاکره می‌کند.

 

حتی آناستاسیادس در آخرین مصاحبه مطبوعاتی خود اعلام کرد: «آکینجی قول داده که نقش نظارت ترکیه بر صلح قبرس برای همیشه حل‌وفصل شود».

 

آیا دولت ترکیه در پشت آکینجی پنهان شده است؟

 

حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری اردوغان آن‌چنان به مصطفی آکینجی اعتبار بخشیده که در افتتاح پروژه تاناپ، وی را به عنوان میهمان ویژه دعوت کرده بود. مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بارها بر هماهنگی مواضع آکینجی با ترکیه تأکید کرده است. آکینیجی نزد دولت ترکیه یک شخص مقدس و وفادار به ترکیه نشان داده می‌شود.دولت ترکیه هیچ زمانی اعلام نکرده که آکینجی با ابتکار خود برای مذاکره به پیش پای آناستاسیادس رفته و ما از وی حمایت نمی‌کنیم. بنابراین می‌توان ادعا کرد که دولت ترکیه پشت آکینجی پنهان شده است.

 

دولت حزب عدالت و توسعه هیچ زمانی عملکرد مناسبی در دریای مدیترانه و مسئله قبرس نداشت. به همین دلیل آلکسیس چیپراس نخست‌وزیر یونان همواره اردوغان را مورد تحسین قرار می‌دهد. در داخل حزب عدالت و توسعه مخالفان سیاست‌های دولت ترکیه در قبال مسئله قبرس وجود دارد، اما از ترس صدایشان درنمی‌آید.

 

قبرس آزمونی برای ترکیه نوین اردوغان

 

سفر اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور دوره جدید حکومت ترکیه به قبرس و پیام‌هایی که در این سفر می‌دهد آزمونی برای ترکیه نوین اردوغان است. در واقع ابعاد واقعی سیستم جدید ریاستی ترکیه با مسئله قبرس می‌تواند مورد ارزیابی قرار گیرد. در عین حال عقب‌نشینی از دستاوردهای ملی ترکیه در قبرس می‌تواند ضربه بزرگی علیه منافع ملی ترکیه محسوب شود. در این شرایط امپریالیسم شروع به تسلط بر منافع ملی و منطقه‌ای ترکیه خواهد کرد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
آمریکا     ترکیه     اردوغان     قبرس        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :