موضوعات ‌مرتبط: فناوری برق رسانی

a/141003 :کد

ارائه راه حلهای مناسب در مصرف برق

علیرضا چگینی

  چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ — ۱۲:۳۶
تعداد بازدید : ۸۳۵   
 تحلیل ایران -ارائه راه حلهای مناسب در مصرف برق

انرژی خورشید یکی از نیروهای قدرتمند و فناناپذیری است که هر روزه بر خانه ها و شهر می تابد. چرا از این منبع غنی استفاده نکنیم؟

همانطور شاهد هستیم با اغاز فصل گرما و تابش شدیدتر نور خورشید و استفاده از سیستمهای سرمایشی با افزایش زیادی در مصرف برق مواجه می شویم.

دولت محترم برا ی کاهش مصرف برق ساعات کاری را از ساعت 6 صبح قرار داد تا در ساعات خنک تر کارکنان مشغول باشند ، این موضوع به خودی خود مطلوب است ولی در کلانشهری مانند تهران که برخی کارکنان از شهرهای حومه به تهران می آیند و با توجه به دشواری تردد و ترافیک در تهران معضلات بزرگی برای برخی شهروندان ایجاد کرده است ضمن اینکه برنامه زندگی برخی خانواده ها را نیز بهم ریخته است

به نظر می رسد این راه حل درستی برای کاهش مصرف برق نیست و باید دنبال راه حلهای مناسب برای مصرف برق بود.

یک راه حل مناسب استفاده از سیستمهای بهینه سرمایشی و عایق کاری ساختمانها  و تدوین دستورالعملها و قوانین مناسب است.

در کشورهای پیشرفته برای کسانی که مصرف بهینه آب و برق و انرژی دارند بسته های تشویقی مانند کاهش مالیات  و عوارض در نظر می گیرند.

اما راه  حل دیگر استفاده از نور خورشید و همچنین درآمدزایی و ایجاد کسب و کارهای کوچک در این زمینه است .

وزارت نیرو پیشتر طرحی برای ارائه نیروگاههای خورشیدی خانگی مشخص کرده بود.

با توجه به اینکه ما در منطقه‌ای افتاب خیز قرار داریم و همچنین زمان اوج مصرف برق هم‌زمان با شدت تابش نور خورشید است ،بنابراین استفاده از نیروگاههای خورشیدی خانگی راه حل بسیار مفیدی برای حل معضل برق و همچنین ایجاد کسب و کارهای کوچک است.

نیروگاههای خورشیدی خانگی به دودسته متصل به شبکه و منفصل از شبکه تقسیم می شوند.

نیروگاههای متصل به شبکه برق خود را به شبکه سراسری برق می فروشند و نیروگاههای منفصل از شبکه هم برق را در باتریهایی جهت استفاده آتی ذخیره می کنند.

دولت می تواند بجای انجام طرحهای پرهزینه  و پیچیده ساخت نیروگاه که محیط زیست را آلوده کرده و باعث انتشار گازهای آلاینده و گلخانه ای  نیز می شود، با ایجاد زیر ساخت مناسب و ارائه تسهیلاتی مانند ارائه آموزش و مشاوره فنی و اعطای تخفیفات و وامهای ارزان و مشوقهای دیگر شهروندان را به ایجاد نیروگاههای خورشیدی خانگی تشویق کرده و خود برق تولیدی آنها را بخرد.

بنا به برآورد سایت برق نیوز برای ساختمان 90 متری بین 5 تا 7 میلیون تومان هزینه نیروگاه خورشیدی خانگی متصل به شبکه است و برای سیستمهای منفصل از شبکه نیز هزینه بین 11 تا 13 میلیون تومان است.

ضمن اینکه نصب سلولهای خورشیدی روی بام ساختمان خود نوعی عایق حرارتی برای ساختمان ایجاد می کند و باعث خنک تر شدن ساختمان و کاهش مصرف برق  می شود.

همچنین می توان از نیروگاههای خورشیدی برای ایجاد کسب وکارهای کوچک هم استفاده کرد.نیروگاه 20 کیلوواتی متصل به شبکه با درآمدی  بین  2 تا 2.5 میلیون تومان نیازمند سرمایه ای بین 110 تا 125 میلیون تومان است .

همچنین دولت می تواند با نصب سلولهای خورشیدی در ادارات و موسسات که خود بزرگترین مصرف کننده برق در سیستمهای سرمایشی هستند ضمن ایجاد عایق در پشت بام ساختمان وخنک تر کردن ساختمان ، به شبکه برق سراسری نیز کمک نماید.

به عکس زیر ساختمانی در استرالیا دقت کنید بجای پرده کل نمای ساختمان با سلولهای خورشیدی پوشیده شده است.

با توجه به اینکه برق خورشیدی الکتریسیته مستقیم است می توان برق تولیدی را ذخیره و برای تجهیزات مختلف خصوصا شبکه های کامپیوتری استفاده است.

به نظر می رسد برای حل مسئله استفاده از راه حلهای هوشمند بهتر از ساده اندیشی و پاک کردن صورت مسئله است.

                               

  علیرضا چگینی
 
  آدرس ایمیل : achegini@ut.ac.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  عبدالرضا امیدی
  یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
اگر شرکتهای تولید کننده این پنل ها و تجهیزات را بصورت اقساطی در اختیار مردم قرار بدهند قطعا از این قبیل طرح ها استقبال میشود در غیر این صورت مردمی که برای ضروریاتشان در مضیغه هستن از این طرحها استقبال نمیکنند


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :