موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فلسطین

a/141120 :کد

مخالفت فتح با طرح مصر برای آشتی ملی در فلسطین

  یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ — ۰۹:۰۹
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -مخالفت فتح با طرح مصر برای آشتی ملی در فلسطین

اختلافات اساسی میان دو جنبش حماس و فتح درباره طرح پیشنهادی مصر برای آشتی ملی امیدها نسبت به دستیابی به توافقی در این زمینه را از بین برد.

به گزارش تحلیل ایران،در همین راستا عزام الاحمد، مسئول پرونده آشتی در جنبش فتح در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة با اعلام اینکه فتح مخالف پیشنهادات ارائه شده از سوی مصر است، گفت: فتح آماده است اختیارات کامل را به دولت در نوار غزه بدهد تا اختلافات پایان یابند.الاحمد گفت: اظهارات برخی از رهبران حماس درباره پیش‌نویس پیشنهادی مصر "گمراه کننده" بوده و هدف از آن سردرگمی افکار عمومی است. به عنوان مثال موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی حماس در این خصوص گفت، پیشنهاد مصر تحمیل اختیارات داخلی نوار غزه به دولت و اخذ بخشی از آن برای پرداخت حقوق نیروهای امنیتی است اما در واقع این پیشنهاد تحمیل اختیارات داخلی به دولت بدون هیچگونه مساله دیگری است.

 

وی افزود: گفته شده دولت وحدت ملی ظرف پنج هفته آتی تشکیل خواهد شد، اما حقیقت این است که هیچ سقف زمانی وجود ندارد و تلاش‌ها برای تشکیل دولت در مرحله اول و پس از بررسی تشکیل یک دولت یکپارچه بدون تعیین مدت زمانی مشخص است.حماس با فعالیت دولت در غزه مخالف بوده و خواستار تشکیل یک دولت متحد و یکپارچه و لغو تحریم‌های نوار غزه و نیز انتخاب یک کادر رهبری برای سازمان آزادی بخش فلسطین است که دو جنبش حماس و جهاد اسلامی نیز در آن مشارکت داشته باشند.

 

اما فتح بر فعالیت دولت از طریق تحویل ادارات دولتی و وزارتخانه‌ها از جمله دستگاه‌های امنیتی در مرحله اول و اجرای توافق‌های به امضا رسیده پافشاری دارد.عزام الاحمد افزود: پیش‌نویس طرح مصر برای ایجاد راهکارهایی برای اجرای توافق‌های امضا شده و نه ارائه پیشنهادات جدید بوده و این طرح، پیشنهاداتی مشخص نبوده بلکه تنها پیش‌نویسی است که طبق خواسته‌های دو طرف تغییر می‌یابد.

 

وی با اشاره به اینکه برای اعلام مخالفت فتح با پیشنهادات مصر به قاهره خواهد رفت، گفت: مخالفت رهبران فلسطینی را به اطلاع مسئولان مصری خواهم رساند.مسئولانی در جنبش حماس نیز تحقق پیشرفتی در این مسیر را بعید دانستند.

                               

جنبش حماس     جنبش فتح     مصر     فلسطین        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :