موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سوریه

a/141396 :کد

وزیر خارجه در سفری غیرمنتظره به دمشق

ظریف: تروریست‌ها باید از ادلب خارج شوند

  ﺳﻪشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ — ۰۹:۰۰
تعداد بازدید : ۳۵۰   
 تحلیل ایران -ظریف: تروریست‌ها باید از ادلب خارج شوند

وزیر خارجه ایران در سفری غیرمنتظره وارد دمشق شد و از جمله با همتای سوری خود دیدار کرد. ظریف خواستار "پاکسازی تروریست‌ها" از شهر ادلب شد.

 

محمد جواد ظریف که در رأس یک هیئت سیاسی به سوریه سفر کرده با ولید معلم، همتای سوری خود، دیدار کرد. علاوه بر این وزیر امور خارجه ایران با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و عماد خمیس، نخست وزیر این کشور، نیز مذاکراتی را انجام می‌دهد. 

دیدار ظریف از سوریه در زمانی صورت می‌گیرد که نیروهای ارتش سوریه برای آغاز حمله‌ای وسیع به شهر ادلب آماده شده‌اند. شهر ادلب واقع در شمال‌ غربی سوریه آخرین پایگاه شورشیان "هیئت تحریر شام" (HTS)، از هواداران سابق "جبهه نصرت" در این منطقه است.

به گفته استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در ادلب نزدیک به ۱۰ هزار نفر از شورشیان حضور دارند.

ادلب سه میلیون جمعیت دارد که تقریبا نیمی از آن را آوارگان سوری از سایر مناطق سوریه تشکیل می‌دهند. ترکیه نگرانی شدید خود را از راهی شدن موج جدید آوارگان به این کشور ابراز کرده است. در ترکیه در حال حاضر حدود ۳ میلیون و۵۰۰ هزار نفر از آوارگان سوری اسکان داده شده‌اند.

 

حمایت از شرکت‌های خصوصی ایران در سوریه

به گزارش ایسنا، محور دیدار یک روزه محمد جواد ظریف از دمشق مذاکره در باره آخرین تحولات سوریه و  مناسبات دوجانبه ایران و سوریه است.  

ظریف در دیدار با ولید معلم از مشارکت شرکت‌های خصوصی ایرانی در بازسازی سوریه استقبال کرد و گفت که ایران در این زمینه تسهیلات لازم را در اختیار شرکت‌های خصوصی ایرانی قرار خواهد داد.

 

محمد جواد ظریف در دیدار با عماد خمیس، نخست وزیر سوریه گفت: «شرکت های خصوصی ایران از توانایی بالایی برخوردار هستند و در مرحله جدید پسا بحران در سوریه این شرکت‌ها آمادگی کاملی برای بازسازی این کشور دارند.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز "حمله به تروریست‌ها و پاک کردن سوریه از آنان" را "حق قانونی دولت سوریه" خواند. او گفت تا زمانی که دولت سوریه بخواهد، ایران به "کمک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انساندوستانه خود به این کشور" ادامه خواهد داد.

موضوع مذاکره در دیدار روز جمعه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) حسن روحانی، رئیس جمهوری با رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ترکیه و روسیه، در تبریز به طور عمده وضعیت شهر ادلب خواهد بود.

روسیه پیشنهاد داده است که با خروج گروه‌های شورشی از سوریه زمینه روند مذاکرات صلح در این کشور و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان فراهم شود. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :