موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/141424 :کد

ولید معلم: از وضعیت ادلب راضی هستیم/لاوروف: روند تحویل اس‌۳۰۰

  شنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۷ — ۰۸:۳۹
تعداد بازدید : ۱۳۵   
 تحلیل ایران -ولید معلم: از وضعیت ادلب راضی هستیم/لاوروف: روند تحویل اس‌۳۰۰

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد، دولت کشورش از وضعیت ادلب بعد از امضای توافقنامه تثیبت وضعیت در این منطقه راضی است و امیدوار است که سامانه‌های اس ۳۰۰ طی دو هفته به دست دمشق برسد.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه بعد از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: همانطور که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت سامانه‌های اس ۳۰۰ ظرف دو هفته به دست ما می‌رسد و امیدواریم این سامانه‌های موشکی روسی حریم هوایی سوریه را در مقابل جنگنده‌های اسرائیلی تحت پوشش قرار دهند.معلم افزود: دمشق به دستیابی به سامانه‌های اس ۴۰۰ از سوی روسیه نیز تمایل دارد و به آنها می‌گوییم منتظر اس ۴۰۰ هستیم.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه ضمن بیان تشکر دولت این کشور از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در زمینه دستیابی‌اش با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای‌اش بر سر ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در استان ادلب همزمان با ۱۵ اکتبر تاکید کرد، گذرگاه‌های انسانی در ادلب شروع به کار کرده‌اند و تروریست‌ها در خروج غیرنظامیان از منطقه از طریق این گذرگاه‌ها مانع تراشی می‌کنند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: افراد مسلح باید ادلب را ترک کنند و نباید این منطقه در دستان خارجی‌ها باقی بماند. امیدوارم تروریست‌ها ادلب را ترک کنند اما من مطمئن نیستم روند خروج آنها آغاز شده باشد.معلم یادآور شد، غیرنظامیان ادلب امیدوارند دمشق تسلط خود را بر این استان بازیابد و ما براساس ارتباط دائمی‌مان با ساکنان ادلب اطلاعاتی از آنها به دست آورده‌ایم مبنی بر اینکه می‌گویند می‌خواهند دولت سوریه به ادلب بازگردد.

 

لاوروف نیز در پی این نشست تاکید کرد: ما به حفظ حاکمیت جمهوری عربی سوریه و حفظ تمامیت ارضی آن و عزم قوی آن برای نابودی نهایی کانون تروریسم جهانی در این کشور پایبندیم.

وزیران خارجه روسیه و سوریه بر لزوم تقویت تلاش‌های جهانی با هدف یاری به سوری‌ها برای بازسازی کشورشان و بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی نابود شده آن به دلیل جنگ و لزوم لغو تحریم‌های یک ‌جانبه غیرقانونی علیه سوریه که در وهله اول به سوری‌ها ضربه می‌زند، تاکید کردند.

 

دو طرف درباره تحولات سوریه و راه حل سیاسی در این کشور بر اساس خروجی‌های کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوری در سوچی روسیه و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت رایزنی و تبادل نظر کردند.

دو طرف بر لزوم اجرای مفاد توافقنامه ادلب تاکید کرده و در این نشست تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و نیز تقویت روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند.سرگئی لاوروف در کنفرانسی خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: روسیه عملا انتقال سامانه‌های اس ۳۰۰ به سوریه را آغاز کرده است.وی تصریح کرد:‌در پی فاجعه سقوط هواپیمای روسی ایلوشین ۲۰ در سوریه عملا روند وارد کردن سامانه‌های اس ۳۰۰ به سوریه آغاز شده است.

مسکو ۲۵ سپتامبر تصمیم گرفت سوریه را به سامانه‌های دفاع هوایی اس ۳۰۰ ظرف دو هفته مجهز کند.

 

لاوروف درباره نحوه برخورد با افراد مسلح جبهه النصره در ادلب خاطرنشان کرد: گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره نحوه برخورد با مشکل آنها وجود دارد حتی مطرح می‌شود آنها احتمالا به نقاط داغ دیگر نظیر افغانستان منتقل شوند اما تمام اینها غیرقابل قبول است آنها باید یا نابود یا محاکمه شوند.لاروف ادامه داد: ترکیه متعهد به جدا کردن مخالفان آماده مشارکت در روند سیاسی از تروریست‌های جهه النصره شود و ما امیدواریم آنکارا به رغم سخت بودن این ماموریت آن را به سرانجام برساند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :