موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست بین الملل

a/141533 :کد

وزیر خارجه اتریش: برجام توافقی مهم برای امنیت منطقه است

  ﺳﻪشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ — ۱۰:۲۵
تعداد بازدید : ۱۳۳   
 تحلیل ایران -وزیر خارجه اتریش: برجام توافقی مهم برای امنیت منطقه است

وزیر خارجه اتریش برجام را توافقی مهم برای امنیت منطقه دانست و بر لزوم حمایت کشورش از این توافق تاکید کرد.

به گزارش تحلیل ایران،' کارین کنایسل '  به انجام مذاکرات هسته ای و امضای برجام در پایتخت کشورش اشاره کرد و گفت: ما مسئولیت خاصی برای خود درباره توافق هسته ای ایران احساس می کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که اهمیت توافق هسته ای ایران از منظر امنیت اروپا را چگونه می بینید، اظهار کرد: این توافق برای امنیت به خصوص امنیت منطقه اهمیت زیادی دارد.
وزیر خارجه اتریش با اشاره به نشست دو جانبه با وزیر امور خارجه ایران در مقر سازمان ملل خاطرنشان کرد: ما در دو ماه گذشته دیدارهای زیادی داشته ایم و همیشه این دیدارها خوب بوده است. ما با وزیر امور خارجه ایران درباره برجام صحبت کردیم.
کنایسل که برای شرکت در هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، عصر جمعه دیداری دو جانبه با همتای ایرانی خود در مقر این نهاد بین المللی داشت.
آنها درباره برجام، حرکت آمریکا در نقض آن، همکاری کشورهای اروپایی با ایران برای حفظ این توافق و تامین منافع اقتصادی ایران، مسایل منطقه و مبارزه با تروریسم گفت و گو کردند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در هفتاد و سومین نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد.
ظریف هفته گذشته در نشست ایران و گروه 1+4 حضور یافت و پس از آن به اتفاق فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه حمایت از برجام و ایجاد ساز و کار ویژه برای تامین منافع اقتصادی ایران را قرائت کرد.
توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی 'برنامه جامع اقدام مشترک' یا برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه 23 تیر 1394 (14 ژوئیه 2015) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلیس، آمریکا و آلمان امضا شد.
به دنبال این توافق، قطعنامه 2231 به اتفاق آرا در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب و قطعنامه های تحریمی این شورا لغو شد. آمریکا هم متعهد شد تحریم های ثانویه خود را که به برنامه هسته ای مرتبط بود، اسقاط کند اما با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، دونالد ترامپ در هجدهم اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد دیگر در این توافق باقی نخواهد ماند و به صورت یکجانبه از آن خارج شد.
جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+4 اما بر اجرای این توافق تاکید کردند و خواستار تامین منافع اقتصادی ایران به موجب این توافق شدند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :