موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آمریکا

a/141579 :کد

در پی رای دیوان لاهه به نفع ایران

ایالات متحده آمریکا از «عهدنامه مودت» با ایران خارج شد

  چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ — ۱۹:۴۴
تعداد بازدید : ۱۸۶   
 تحلیل ایران -ایالات متحده آمریکا از «عهدنامه مودت» با ایران خارج شد

مایک پمپئو با بیان اینکه «ایران از عهدنامه مودت به عنوان ابزاری برای حمله به آمریکا استفاده کرده است»، اظهار داشت: «امروز در اینجا اعلام می‌کنم که ایالات متحده عهدنامه مودت با ایران را باطل کرده است».

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ مهر از خروج ایالات متحده از «عهدنامه مودت» بین ایالات متحده و ایران خبر داد.وزیر خارجه آمریکا گفت عهدنامه مودت باید ۳۹ سال پیش فسخ می‌شد.

پیمان مورد نظر ایران با نام کامل «عهدنامه مودّت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» در ۲۳ مرداد ۱۳۳۴ شمسی در تهران بین ایالات متحده و دولت شاهنشاهی ایران به امضا رسید.

در بند ۳ از ماده ۲۳ این عهدنامه پیش‌بینی شده که هر یک از طرفین می‌توانند با «اخطار کتبی به مدت یک سال» آن را خاتمه داده و فسخ کنند.

تصمیم دولت آمریکا به خروج از این پیمان ساعاتی پس از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه به نفع ایران صورت می‌گیرد. این دادگاه با صدور قراری موقت حکم داد که ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که تحریم‌های یک‌جانبه‌اش علیه ایران بر کالاهای اساسی یا ایمنی پروازهای مسافری اثر منفی نخواهد داشت.

ایران در شکایت خود به دیوان بین‌المللی دادگستری دولت دونالد ترامپ را متهم کرد که با خروج از توافق اتمی تهران و شش قدرت جهانی، عهدنامه مودت بین ایران و آمریکا را نقض کرده است.

مایک پمپئو در سخنان روز چهارشنبه خود ایران را متهم کرد که از دیوان لاهه برای مطامع سیاسی و تبلیغاتی خود سوء‌استفاده می‌کند.

«ما سرخورده شدیم از اینکه دیوان نتوانست رای دهد که در زمینه تحریم‌های ایالات متحده صلاحیت اظهارنظر ندارد، چرا که اقدامات آمریکا در قبال ایران در راستای حفظ منافع حیاتی امنیتی خود است».

او تاکید کرد که آمریکا تلاش خواهد کرد تا کمک‌های بشردوستانه را برای مردم ایران فراهم کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که ایران برای سال‌ها عهدنامه مودت را نقض کرده و افزود که این عهدنامه باید ۳۹ سال پیش فسخ می‌شد.

ظاهرا اشاره این مقام آمریکایی به زمان گروگانگیری دیپلمات‌های این کشور توسط نیروهای «پیرو خط امام» در سفارت آمریکا در تهران است که روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ بوقوع پیوست.

این رویداد نخستین موردی بود که دو کشور با استناد به آن به عهدنامه به دیوان بین المللی لاهه مراجعه کردند.

در خلال بحران گروگان‌گیری، آمریکا با توسل به ماده چهار عهدنامه مودّت ۱۹۵۵و حقوق کنسولی مورد اشاره در آن، در دیوان دادگستری بین‌المللی شکایتی علیه ایران مطرح کرد و دادگاه با صدور رأی به نفع آمریکا، خواستار آزادی فوری گروگان‌ها شد.

در طول یک دهه بعد، ایران نیز دو بار با استناد به این عهدنامه در دیوان لاهه علیه آمریکا طرح دعوی کرد. نخست پس از حمله به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس که به کشته شدن ۲۹۰ سرنشین این هواپیما انجامید، و بار دوم در ۱۹۹۲ و به دلیل حملات نیروهای آمریکایی به دکل‌های نفتی ایران در خلیج فارس.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش، ایران را متهم کرد که «منبع تهدید» علیه آمریکایی‌ها در عراق است.

آمریکا روز جمعه گذشته گفت که به دلیل تهدیدهای ایران و گروه‌های شبه نظامی شیعه هوادار آن، کنسولگری خود در بصره را بسته و کارکنان دیپلماتیک خود را از این شهر جنوب عراق خارج می‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :