موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست بین الملل

a/141793 :کد

همسایه های شرمنده

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ — ۰۸:۴۳
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -همسایه های شرمنده

سوریه می رود که این روزها با آزادی آخرین بخش های تحت اشغال در برخی مناطق باردیگر تمامیت ارضی خود را به دست آورده و پیروزی خود را در پایان بحران هشت ساله جشن بگیرد.

بحران در سوریه از اسفند ماه 1389 به صورت مشخص با تحرکاتی در مناطق جنوبی و نزدیک مرزهای اردن و شهر درعا آغاز شد و پیش از آن با توجه به برخی تحرکات در کشورهای عرب نظیر تونس و مصر مخالفان دولت سوریه نیز برخی تجمع های اعتراض آمیز در بازار حمیدیه دمشق برگزار و برخی از آنان نیز در این ارتباط دستگیر شدند.
با برگزاری مراسم تشییع جنازه برای کشته های اعتراض های مسلحانه روز جمعه آخر اسفند ماه 1389 در درعا رفته رفته برخی از شهرهای مرزی دیگر سوریه شاهد برگزار تجمع های اعتراض آمیز شد و شدت این اعتراض ها در شهرهای مرز شمال غرب سوریه و استان های ادلب و حما و حمص بیش از دیگر مناطق بود.
اوج این اقدامات را با توجه به نزدیکی شهر جسر الشغور به مرزهای ترکیه و فعالیت های این کشور برای حمایت از تروریست ها باید در این شهر دنبال کرد که در جریان اشغال برخی مراکز اداری و دولتی نیروهای پلیس و دیگر ماموران در یک اقدام جنایتکارانه و به صورت فجیع کشته و جنازه های قطعه قطعه شده آنان در بین زباله های این شهر رها شدند.
با افزایش این اقدامات که با حمایت های مالی ، تسلیحاتی ، لجستیک و آموزشی برخی کشورهای همسایه سوریه در چهارسوی این کشور با ایجاد مراکز هماهنگی و برنامه ریزی از سوی افسران عالی رتبه کشورهای عربی و غربی انجام می شد ، در داخل سوریه و به طور مشخص در دمشق نیز برخی تحرکات از سوی سفارتخانه های کشورهایی چون امریکا و کشورهای عربی با سفر به شهرهای مختلف سوریه و دیدار با مخالفان و تحریک آنان افزایش یافت و کار به جایی رسید که شماری از سوری ها در سال 1390 با اجتماع در برابر سفارتخانه های عربستان سعودی و قطر در دمشق نسبت به حمایت های آنان از تروریست ها اعتراض کردند و در کمتر از یک هفته مسوولان این دو سفارتخانه مجبور به ترک دمشق شدند.
این کشورها در زمان ترک سوریه و قطع رابطه با این کشور هیچ وقت فکر نمی کردند که روزی فرا رسد که با چراغ سبز خود بخواهند برخی کشورها را برای از سرگیری روابط با دمشق مامور کنند و همیشه به دنبال این نقشه بودند که در فردای سقوط دولت سوریه و به دست گرفتن امور در آن و برگزاری نماز جمعه در مسجد اموی دمشق با حضور سران برخی کشورهای حامی تروریست ها چگونه با دولتمردان جدید این کشور که برخی از آنان را سال ها مورد حمایت خود قرار داده و پرورانده اند ، برخورد کنند.
این کشورها سرمست از غرور به خاطر برخی دستاوردها و تصرفات اولیه در برخی مناطق سوریه برای رسیدن به اهداف خود در این کشور تا جایی پیش رفتند که کرسی سوریه در اتحادیه عرب را از دست این کشور خارج و آن را برای مدتی حتی به مخالفان دولت سوریه واگذار و پرچم آنان را نیز در مقابل صندلی به نمایش گذاشتند.
در چنین فضایی دولت سوریه و وزارت خارجه این کشور نیز بارها و بارها با صدور بیانیه از کشورهای همسایه و حامیان تروریست ها به صورت سربسته درخواست کرد تا با رعایت حسن همجواری به حمایت های خود از عناصر مسلح و تروریست پایان داده و دست از ادامه اقدامات خود برای ناامن کردن این کشور بردارند.
آنان در چنین فضایی امیدوار به طرح های و نقشه های خود در اتاق های فکر مانند موک در اردن و اضنه در ترکیه همچنان مشغول برنامه ریزی ، هماهنگی و سازماندهی برای اعزام تروریست ها و حمایت های لازم از آنان بودند تا کار دولت سوریه را یکسره کنند.
در جریان بحران هشت ساله سوریه 360 هزار تروریست وابسته به بیش از یکصد و سه گروه تروریستی از 120 کشور که مورد حمایت برخی کشورهای غربی – عربی و رژیم صهیونیستی بودند ، شناسایی شدند که اکنون با قلع و قمع آنان در سراسر این کشور حدود 146 هزار تروریست وابسته به گروه های مزبور از 60 کشور جهان در ادلب مستقر می باشند.
درست در چنین زمانی بود که تروریست ها و حامیان آنان در اوج افزایش مناطق اشغالی خود در سوریه به یکباره با ورود بازیگران جدید به عرصه سوریه شامل ایران و روسیه ورق ها بحران بازگشت و خواب های تروریست ها و حامیانشان پریشان شد و اکنون پس از چند سال امید این تروریست ها در سرزمین سوریه برای به قدرت رسیدن به یاس گراییده و بیشتر به فکر حفظ خودشان در این کشور هستند تا به دست گیری قدرت و حکومت بر سرزمین شام.
در چنین فضایی که برای تروریست ها ایجاد شده است ، کشورهای حامی آنان نیز که همه چیز را به یکباره از دست رفته می بینند و 44 میلیارد دلار هزینه بدون هیچ دستاورد و نتیجه ای برای بحران سوریه صرف کرده اند ، تلاش دارند تا با استفاده از روش ها و فرصت های مختلف رفته رفته باب گفت و گو و مناسبات را با سوریه دوباره از سر گیرند.
بشار اسد رییس جمهوری سوریه در آخرین مصاحبه خود با یکی از روزنامه های کویتی به صورت سربسته به این موضوع اشاره کرد که شماری از کشورهای غربی و عربی اکنون در حال رایزنی برای بازگشایی سفارتخانه های خود در سوریه و از سرگیری روابط با این کشور هستند.
آنان حتی با برخی برنامه ریزی های در جریان برگزاری هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و حضور ولید المعلم وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه زمینه دیدار و گفت و گوی کوتاه وی را با شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین فراهم کردند که این دیدار با توجه به این که اولین دیدار از سال 2011 میلادی و زمان آغاز بحران سوریه بود ، با استقبال رسانه های مختلف مواجه شد و بسیاری از تحلیلگران آن را با چراغ سبز ریاض به بحران برای از سرگیری روابط ارزیابی و تحلیل کردند.
البته عربستان پیش از آن با اعزام نمایندگانی به دمشق و دیدار با برخی از مسوولان امنیتی رده بالای سوریه پیشنهادیی را به این کشور برای بازسازی سوریه و تبدیل آن به روزهای قبل از بحران در ازای قطع رابطه با ایران و خارج کردن حزب الله از این کشور ارایه کرده بود.
در چنین فضایی حتی امریکا نیز با اعزام یک گروه از ماموران خود به دمشق و دیدار با مسوولان امنیتی سوریه تلاش های خود را برای از سرگیری روابط و گرفتن امتیاز در فردای بحران مانند بازسازی مناطق نفتی ارایه کرده است که هر دو پیشنهاد عربستان و امریکا از سوی دمشق رد شده و حتی باردیگر به آنان حمایت های هشت سال گذشته از تروریست ها یادآوری شده است.
در لبنان نیز اکنون در ارتباط با از توسعه روابط با سوریه در مرحله پسابحران و بازسازی این کشور بین مقام های لبنانی اختلاف بروز کرده است و در حالی که برخی به دنبال آماده کردن خود برای ورود به عرصه بازسازی و از سرگیری روابط و توسعه آن برای بردن منافع اقتصادی هستند ، برخی دیگر به خاطر سابقه و پیشینه خود در ارسال سلاح و پول و امکانات از طریق راه های آبی و مدیترانه به بنادر سوریه برای تروریست ها با حمایت عربستان اکنون شرمنده از دیروز خود با توسعه روابط بین بیروت و دمشق مخالفت می کنند.
در همین حال بر اساس برخی گزارش ها طرفداران این نظر در لبنان نیز به خاطر عقب نماندن از دریافت سهم برای بازسازی سوریه با ایجاد شرکت هایی و وارد کردن افرادی در آنها تلاش می کنند تا بتوانند با وجود سابقه گذشته خود در صورت امکان سهمی از بازسازی سوریه بدست آورند.
در اردن نیز تقریبا وضعیت مشابهی وجود دارد و در حالی که دولت این کشور هشت سال از تروریست ها حمایت های مختلف آموزشی و رسانه ای انجام داد ، اکنون با توجه به رسیدن ارتش سوریه به مرزهای مشترک با اردن این کشور روی نزدیک شدن به سوریه را به خاطر پیشینه گذشته ندارد در عین حال به خاطر منافعی که ترانزیت کالا بین اردن و سوریه و راه ارتباط برای کشورهای عربی جهت صدور کالا دارد ، نمی خواهد از این غافله نیز عقب بماند.
لیث شبیلات رهبر برجسته مخالفان دولت اردن روز 22 مهر ماه خواستار آن شده تا دولت این کشور از دولت سوریه عذرخواهی کند.
وی با انتشار یادداشتی خطاب به عمر رزاز نخست وزیر اردن ضمن اشاره به برخی تلاش ها در اردن از سوی مسوولان کشورهای عرب برای هماهنگی و اعزام تروریست ها به سوریه ، خواستار آن شده که دولت کشورش روابط خود را با دمشق به طور کامل برقرار کند، همچنین از رهبران کشورش خواسته است تا از دولت دمشق به خاطر دشمنی در سال های گذشته و همکاری با برخی کشورهای عرب و رژیم صهیونیستی علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه عذرخواهی کنند.
دولت ترکیه نیز که نوک پیکان حمایت از تروریست ها در سوریه در هشت سال بحران این کشور بود ، اکنون از سوی برخی مخالفان خود در داخل به خاطر مشکلات و مسایلی که برای خود ترکیه از بابت حمایت از سران تروریست های فعال در سوریه و قطع رابطه با این کشور ایجاد کرده است مورد سرزنش قرار می گیرد.
حتی در جریان آخرین رقابت های انتخاباتی در ترکیه برخی از رقبا یکی از مواضع خود را در صورت پیروزی در انتخابات از سرگیری روابط با سوریه اعلام می کردند و این خود گویای وجود دو نوع فکر مختلف و مقابل هم در ارتباط با بحران سوریه در کشور همسایه است.
البته مسوولان و مقام های این کشور نیز اکنون به بسیاری از اشتباهات خود در خصوص بحران سوریه پی برده و همین که ترکیه به عنوان یکی از کشورهای ضامن اجرای مناطق کاهش تنش نقش آفرینی می کند و در خصوص راه های سیاسی برای حل بحران سوریه حضور دارد ، خود بهترین گواه بر این است که راه رفته هشت ساله اشتباه بوده است و اکنون به خاطر سنگینی اشتباه گذشته حاضر نیست به فوریت تغییر ریل داده و تلاش دارد تا این مسیر را به صورت تدریجی و با برخی اقدامات انجام دهد.
در ارتباط با عراق یعنی همسایه شرقی سوریه وضعیت تا حدودی متفاوت بود و با توجه به مواضع دوگانه بین دولت این کشور و برخی گروه ها و عشایر طرفدار تروریست ها در مناطق غربی عراق با دیگر کشورهای همسایه سوریه قابل مقایسه نیست.
عراق حتی در زمانی که تروریست ها از طریق سوریه وارد این کشور شدند و بین دو کشور رفت و آمد داشتند با بسیج نیروها و امکانات خود به صورت گسترده با حمایت مراجع و اعلام جهاد برای بازپس گیری شهرهای اشغالی ضمن بستن راه های ارتباطی و تدارکاتی تروریست ها به سوریه به صورت غیرمستقیم نیز کمک کرد تا این کشور بتواند راحت تر به اهداف خود علیه تروریست ها دست یابد.
اکنون نیز ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق برای یک دیدار سه روزه در دمشق بسر می برد و در جریان دیدار با مقام های این کشور از جمله بشار اسد رییس جمهوری سوریه قرار است در خصوص راه های توسعه و گسترش روابط بغداد - دمشق رایزنی کند که بدون شک یکی از محورهای این گفت و گو در خصوص راه های مبارزه با تروریست های حاضر در مرزهای مشترک دو کشور خواهد بود.
بازگشایی گذرگاه های مرزی بین دو طرف برای انتقال کالا و مسافر با هدف رونق اقتصادی دو کشور نیز از جمله دیگر اهداف سفر وزیر خارجه عراق به سوریه است.
نتیجه این که حامیان غربی _ عربی تروریست ها در کنار رژیم صهیونیستی در یک اقدام نسنجیده و بدون تحلیل درست از اوضاع و مناسبات سوریه با برخی کشورهای دوست و هم پیمان با یک اقدام اشتباه موجب شدند تا بسیاری از زیرساخت های این کشور از بین رفته و خودشان نیز با صرف هزینه های هنگفت اکنون سرافکنده از این بحران خارج می شوند و به دنبال آن هستند تا در صورت فراهم شدن برخی زمینه ها برای از سرگیری روابط با دمشق از آن برای رسیدن به احیاء روابط استفاده کنند و همه اینها نتیجه برآوردهای غلط از اوضاع و تحلیل منطقه غرب آسیا و همراهی و همپیمانی با برخی قدرت های خارج از منطقه برای رسیدن به اهداف آنان در منطقه است .
سخن آخر این که بهتر است کشورهای منطقه به جای برخی نقش آفرینی ها برای قدرت های خارج از منطقه که هیچ نفعی برای ملت های منطقه غرب آسیا ندارد ، راه استقلال و همراهی با دیگر کشورهای مستقل آن را در پیش گرفته تا بتوانند در سایه همکاری و همدلی ضمن حل مسایل و مشکلات منطقه در سایه ثبات و امنیت در کنار یکدیگر زندگی کنند.
بی دلیل نیست که برخی کشورهای اکنون اجازه نمی دهند تا بحران سوریه به پایان برسد چون نیک واقف هستند که با پایان بحران این کشور دمشق باردیگر در صحنه منطقه ای نقش آفرینی کرده و طرح ها و برنامه های آنان را که با همدستی در این منطقه در حال اجراست ، برهم خواهد زد.ش

                               

سوریه     ادلب     کشور های عربی     دمشق        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :