موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/142291 :کد

باید تفهیم کنیم آمریکایی‌ها بازبان زور وفشار با ملت ایران حرف نزنند

  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ — ۰۹:۵۲
تعداد بازدید : ۱۸۴   
 تحلیل ایران -باید تفهیم کنیم آمریکایی‌ها بازبان زور وفشار با ملت ایران حرف نزنند

رییس جمهور در نشست با مدیران وزارت امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها در رابطه با اقدامات آمریکا تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید تفهیم شوند که با زبان زور و فشار با ملت

به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست با مدیران ارشد وزارت امور اقتصاد و دارایی اظهار کرد: نظارت بانک مرکزی ما باید به مراتب افزایش یابد، نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها ضعیف است. دیدیم که یک موسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور و سر مردم آورد و چه هزینه سنگینی بر دوش ما گذاشت.

وی خاطر نشان کرد: 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی امروز مربوط به موسسات غیرمجاز است. اینها باعث شدند که از پایه پولی بیش از 30 هزار میلیارد تومان پول پرداخت کنیم؛ چرا یک عده متخلف و یک عده افرادی که به مردم خیانت کردند باید باعث این کار شوند. معمولا این خائنین آدم‌هایی دور و برشان دارند.

رییس جمهور تصریح کرد: دکتر سیف یکی از کارهای بزرگی که انجام داد بستن این موسسات غیرمجاز بود و همیشه در تاریخ نامش به نیکی یاد خواهد شد.

روحانی با بیان این‌که مدیران بانک‌ها رسالت سنگینی بردوش دارند، اظهار کرد: این مدیران بهتر از ما می‌توانند کمک کنند و بهتر از ما راهش را می‌دانند، بیایید بانک‌هایمان را اصلاح کنیم و فعلا در شرایطی قرار داریم که فرصت خوبی برای اصلاح امور بانک‌ها است.

وی ادامه داد: در همین راستا اختیارات وسیعی به بانک مرکزی داده شده و در چند هفته گذشته دست بانک مرکزی را باز گذاشتیم تا امور بانک‌ها اصلاح شود، بعضی از بانک‌ها روزانه برای ما گرفتاری درست می‌کنند نه ماهانه و هر روز و هر ساعتی برای ما مشکل درست می‌کنند.

رییس جمهور تاکید کرد: بحث بانک‌ها بسیار مهم است. تولید ما بدون بانک راه نمی‌افتد باید امور بانک‌ها اصلاح شود و روابط ما با دنیا چه بانک به صورت تابلودار و چه به صورت غیرتابلودار؛ در شرایط تحریم که ما در آن قرار داریم بانک‌ها باید فعالیت کنند ان‌شاءالله به کمک مردم و اتحاد و وحدتی که در جامعه است این اتفاق می‌افتد.

روحانی ادامه داد: باید به آمریکایی‌ها تفهیم کنیم که با زبان زور، فشار، تهدید و تحریم با ملت بزرگ ایران حرف نزنند. باید برای همیشه تاریخ تنبیه شوند، باقلدرمآبی در برابر یک ملت بزرگ با سابقه کهن فرهنگی ایستاده‌اند و هر روز بهانه‌ای را درست می‌کنند که این برای ملت ما غیرقابل قبول است.

رییس جمهور تصریح کرد: امروز کاری که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند فشار بر مردم است فشار به هیچ جایی نیست و امروز تنها ما نیستیم که از سیاست آمریکا عصبانی هستیم حتی دولت‌ها و شرکت‌های دیگر و اروپایی هم عصبانی هستند.

وی ادامه داد: فکر نمی‌کنم در تاریخ آمریکا کسانی به کاخ سفید آمده باشند که تا این حد ضد قوانین و معاهدات بین‌المللی باشند. البته شاید من به یاد ندارم اما همه آنها تخلفات قانونی داشتند و اینهای دیگر سرآمد تخلفات هستند. ندیدم در کاخ سفید کسانی روی کار آیند که مثل این دوره نژادپرست بوده و توجهی به معاهدات بین‌المللی نداشته باشند. این ما نیستیم که می‌خواهیم این دوره حکومت آمریکا کوتاه‌تر شود بلکه متحدین اروپایی خودشان هم این مساله یکی از آرزوهایشان است.

روحانی همچنین بیان کرد: بعد مرتب برای ما پیغام می دهند که که بیایید مذاکره کنیم، مذاکره برای چه؟ شما به مذاکره‌ای که انجام دادیم و به نتیجه رسید احترام بگذارید تا زمینه برای مذاکره بعدی فراهم شود.

                               

حسن روحانی     وزارتخانه     وزرا            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :