موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/14232 :کد

0

آسمان خراش های شیشه ای دبی کجا و صحراهای خشک یمن کجا!

  شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۳
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -آسمان خراش های شیشه ای دبی کجا و صحراهای خشک یمن کجا!

پایگاه خبری اخبارالساعه امارات با انتشار گزارشی از خبرگزاری رویترز نوشت: نظامیان اماراتی از برج های آسمان خراش شیشه ای دبی و ابوظبی به صحنه جنگ و خون در صحراها و کوه های سنگلاخی یمن آمده اند.

به گزارش تحلیل ایران ، پایگاه خبری اخبارالساعه امارات با انتشار گزارشی از خبرگزاری رویترز نوشت: نظامیان اماراتی از برج های آسمان خراش شیشه ای دبی و ابوظبی به صحنه جنگ و خون در صحراها و کوه های سنگلاخی یمن آمده اند.

در گزارش روز شنبه این پایگاه خبری می خوانیم: چقدر تفاوت است بین زندگی راحت و غرق در تجملات در برج های قرن 21 دبی با تپه های رملی خشک و سوزان در شهر مآرب در وسط یمن که اکنون به صحنه درگیری های منطقه ای بین کشورهای خلیج (فارس) تبدیل شده است.
اتومبیل های شیک مدل بالا همراه با پخش آهنگ های آمریکایی کجا و حضور جوانان 20 ساله اماراتی در حال جنگ در فقیرترین کشور عربی در جهان کجا؟.
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی و نخست وزیر امارات گفته که چیز زیادی از یمن نمی داند اما شیخ محمد بن زاید بیشتر می داند و ما باید به وظیفه خود عمل کنیم.
یک جوان اماراتی با موهای ژل زده و عینک آفتابی گران قیمت می گوید: من فقط می دانم یمن یک کشور مهم همسایه است و نمی توان آن را نادیده گرفت چون هر چه در آنجا اتفاق بیافتد به امارات و عربستان هم کشیده خواهد شد.
سربازان کشورهای عربی خلیج فارس با جدیدترین سلاح های غربی از ششم فروردین ماه گذشته در جنگ یمن شرکت دارند و استان نفت خیز مآرب یمن در فاصله 120 کیلومتری صنعا پایتخت این کشور اکنون به صحنه مقابله گروه انصارالله با کشورهای عرب ائتلاف حمله به یمن از جمله امارات، عربستان و بحرین تبدیل شده است.
کشورهای ائتلاف می خواهند دولت منصورهادی که پیش از این استعفا داده بود (و فراری) را به حکومت یمن بازگردانند و بیش از شش ماه است که این کشورها برای تحقق آن می جنگند که البته اهداف دیگری پشت این قضیه مخفی شده (که دستیابی به منابع نفتی یمن مهم ترین آنها) است.
همین هفته گذشته بود که شلیک یک موشک توسط جنبش انصارالله موجب کشته شدن دهها سرباز اماراتی، عربستانی و بحرینی شد که این اقدام به نوبه خود برای کشور کوچکی مثل امارات، خسارت بزرگی محسوب می شود.
این کشورها ابتدا به حملات هوایی اکتفا کردند اما این جنگ اکنون به زمین و دریا نیز کشیده شده و این کشورها به رغم برتری توان نظامی اکنون به این نتیجه رسیده اند که کار به این آسانی هم که فکر می کردند، نیست.
سیف الکعبی یکی از فرماندهان اماراتی حاضر در جنگ یمن می گوید: از پنج هزار سربازی که با عنوان یک لشگر اماراتی برای جنگ به یمن اعزام شده اند، حدود چهار هزار نفرشان یمنی الاصل هستند که در امارات و عربستان آموزش دیده اند.
وی در پاسخ به این سئوال که ارتش های کشورهای شرکت کننده در ائتلاف حمله به یمن چرا تاکنون به نتیجه ملموسی دست نیافته اند و آیا ممکن است یمن به باتلاقی برای اماراتی ها تبدل شود، گفت: ما کشور کوچکی نیستیم (؟!) و تجربه های نظامی خوبی داریم بخصوص که امارات در برخی عملیات های نظامی در برخی کشورها مثل جنگ عراق و کویت، حفظ صلح در سومالی و کوزوو و جنگ افغانستان حضور داشته است.
او همچنین گفت که با نزدیک شدن نیروهای ائتلاف به کوههای بلند و صعب العبور در اطراف صنعا، انتظار افزایش خسارت های جانی و مادی می رود که این برای کشور (کوچکی) مثل امارات خیلی دردناک خواهد بود.
این در حالی است که جنبش انصارالله، حمله کشورهای مرتجع و متجاوز عرب را در قالب هزاران سورتی پرواز جنگنده که تاکنون به کشته شدن بیش از پنج هزار یمنی از جمله زنان و کودکان انجامیده محکوم کرده و آن را جنایت جنگی دانسته اند.
این پایگاه اماراتی به نقل از رویترز نوشت: سربازان کشورهای ثروتمند جهان عرب مثل عربستان و امارات به جنگ جوانان فقیرترین کشور عربی جهان یعنی یمن آمده اند تا حکومت عدن را به منصورهادی رییس جمهور در تبعید این کشور بازگردانند.
پیش از این نیز پایگاه خبری امارات 71 در تحلیلی درباره حضور سربازان اماراتی در جنگ یمن در کنار عربستان نوشت: مردم امارات در آن جمعه سیاه که بیش از 50 اماراتی در خاک یمن کشته شدند خواستار بازگشت فوری سربازان این کشور شدند که برخی از آنها ماهها و روزهای آخر سربازی شان را سپری می کردند، این عمل مانند کابوس ماتمی خانه اماراتی ها را فراگرفت و خیمه حزن و اندوه را میان مردم این کشور برپا کرد.
عربستان با همراهی 9 کشور عربی و حمایت آمریکا حمله به یمن را به بهانه بازگرداندن حکومت به منصورهادی رییس جمهور مستعفی و فراری این کشور آغاز کرد و از فروردین گذشته تاکنون هزاران یمنی از جمله زنان و کودکان را به خاک و خون کشانده است.
در اثر این حملات تجاوزکارانه تاکنون 80 درصد تاسیسات زیربنایی و خدماتی از جمله بیمارستان ها و انبارهای دارو و غذا منهدم و موجب بروز بحران انسانی در این کشور شده، اما عربستان تاکنون به هیچ یک از اهداف خود در یمن نرسیده است.
کشور کوچک امارات یکی از این کشورهاست که تنگاتنگ نیروهای عربستانی در حملات هوایی و دریایی به یمن شرکت کرده و اخیرا به فکر اعزام نیروهای زمینی خود برای اشغال شهر عدن و صنعا افتاد که با شلیک موشک توسط نیروهای جنبش مردمی انصارالله یمن به یک مرکز فرماندهی در شهر مآرب بیش از 300 نفر از نیروها و فرماندهان نظامی عربستان و امارات به هلاکت رسیدند.


منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :