موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرامنطقه ای

a/14260 :کد

0

روسیه، لهستان را تهدید کرد

  شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۲
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -روسیه، لهستان را تهدید کرد

در پی آغاز تخریب بنای یادبود مربوط به یک ژنرال دوران اتحاد جماهیر شوروی در لهستان، مسکو نسبت به پیامد جدی این اقدام هشداری جدی به ورشو داد.

در پی آغاز تخریب بنای یادبود مربوط به یک ژنرال دوران اتحاد جماهیر شوروی در لهستان، مسکو نسبت به پیامد جدی این اقدام هشداری جدی به ورشو داد.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنای یادبود ژنرال "ایوان چرنیاخوفسکی" در لهستان به مناقشه‌ای جدید میان مسکو و ورشو تبدیل شده است تا روابط آنها بیش از پیش تیره شود.

حذف بنای یادبود ژنرال مذکور که مربوط به دهه 1970 است، در شهر پیه‌نیئزنو در شمال لهستان انجام شد. آن مکان محل مرگ ژنرال چرنیاخوفسکی بر اثر جراحات وارده در فوریه 1945 بود. وی در روسیه دفن شده است.

مقام‌های محلی بر این باورند که چرنیاخوفسکی یگان‌های ارتش مخفی را در دوران جنگ مذکور در هم کوبیده است و همچنین نماد کمونیسم در لهستان بوده است.

در پی تخریب بنای چرنیاخوفسکی، سفیر لهستان به وزارت خارجه روسیه احضار شد و سفارت روسیه در ورشو نیز اعتراض خود را اعلام کرده و آن را اقدامی توهین‌آمیز خوانده است. در بیانیه سفارت روسیه آمده است: روسیه بارها به طرف لهستانی هشدار داده بود و گفته است که حذف بنای مذکور بدون تبعات باقی نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه لهستان روز جمعه تاکید کرد که این اقدام مطابق توافقهای دوجانبه بوده است.

                               

روسیه     لهستان     تهدید     ارتش        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :