موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/142890 :کد

خطوط ریلی

ترانزیت سالیانه ۱۰ میلیون تن بار پیامد تکمیل خط آهن رشت

  شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ — ۱۳:۰۹
تعداد بازدید : ۱۵۳   
 تحلیل ایران -ترانزیت سالیانه ۱۰ میلیون تن بار پیامد تکمیل خط آهن رشت

ترانزیت سالیانه ۱۰ میلیون تن بار و کالا به همراه جابجایی چهار میلیون مسافر، از ظرفیت های خط آهن قزوین - رشت - انزلی در کریدور بین المللی شمال - جنوب است که هفته گذشته تا مسیر رشت به بهره برداری رسید.

به گزارش تحلیل ایران، تکمیل این پروژه ملی کشور که از مسیر قزوین به رشت ارزش حدود چهار هزارمیلیارد تومانی دارد، از نظر حمل و نقل بار و مسافر و اتصال استان گیلان به شبکه ریلی، ایجاد یک کریدور ریلی بین المللی در مسیر شمال به جنوب برای صادرات و ترانزیت کالا از خلیج فارس به طرف اروپا، روسیه و کشورهای آسیای میانه از اهمیت زیادی برای ایران برخوردار است.
طول این خط ریلی از قزوین تا انزلی 205 کیلومتر است، اما با مجموع خطوط اصلی و ایستگاهی در مجموع 317 کیلومتر باید خط آهن ساخته شود که اکنون 165 کیلومتر آن به صورت آزمایشی افتتاح شده و ادامه آن به بندر انزلی با سرعت بیشتری در دست اقدام است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل هفته گذشته در زمان افتتاح خط آهن قزوین - رشت در مسیر کریدور شمال - جنوب گفت: با تکمیل خط آهن بین رشت تا آستارا، هزینه حمل بار در این مسیر بین المللی بین آسیا تا اروپا 30 درصد کاهش می یابد.
خط آهن 165 کیلومتری قزوین - رشت به صورت یک خطه برای حمل بار و مسافر از ایستگاه سیاه چشمه در قزوین آغاز و با عبور از منطقه کوهین، لوشان، منجیل، رودبار و امامزاده هاشم به شهر رشت می‌رسد.
50 درصد این خط در دشت ، 10 درصد آن در تپه ماهور و 40 درصد در مناطق کوهستانی قرار دارد و 80 پل به طول 13 هزار متر و 53 متر و تونل به طول 22 هزار متر از مشخصات فنی این پروژه ملی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز چهارشنبه گذشته در زمان افتتاح افتتاح آزمایشی خط آهن قزوین - رشت گفت: اگر این خط ریلی به بندرانزلی وصل شود و زمینه تبادل کالا را فراهم کند، آنگاه به بهره مندی اقتصادی رسیده ایم.
«محمدباقر نوبخت» افزود: اتصال راه آهن به رشت اگر چه کار بزرگی بود، اما کافی نیست و دولت هدف بزرگتری در نظر دارد.
وی، قطعه رشت به انزلی در ادامه این خط ریلی را نیز مهم دانست و ادامه داد: زیرساخت ها در بخش هایی از این مسیر فراهم شده و برای ریل گذاری مهیاست اما باید تملک اراضی نیز انجام شود؛ برای ما مهم آن است که این راه آهن به دو بندر شهرستان انزلی وصل شود.
«باید ریل را تا جایی برسانیم که بار از کشتی مستقیم روی قطار تخلیه و بارگیری شود؛ خوشبختانه مسیر رشت به انزلی تا آستارا، مشکلات مسیر قزوین به رشت را ندارد زیرا 40 درصد از مسیر قزوین به رشت کوهستانی بود.
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، باید اعتبارات سالانه برای این پروژه در نظر گرفته شود. «توافق شده که 60 میلیارد تومان تا پایان امسال برای آغاز پروژه رشت به انزلی اعتبار تزریق شود.»
عملیات ریل گذاری این محور از سال 1391 آغاز شد و با تکمیل آن اکنون این مسیر ریلی که مرکز استان گیلان را به شبکه سراسری ریلی کشور متصل می کند، آماده بهره برداری است.
پل شاهرود در مسیر خط آهن قزوین - رشت به طول 600 متر با معماری قدیمی یکی از زیباترین سازه های این خط که با هزینه ای معادل 140 میلیارد ریال توسط شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه راه آهن در کنار آزادراه قزویت - رشت ساخته شده است.
خط آهن 164 کیلومتری قزوین - رشت، در قالب هشت قطعه ساخته شده و از ایستگاه سیاه چشمه به سمت رشت جدا شده است. این مسیر ریلی، از ایستگاه سیاه چشمه تا ابتدای ایستگاه کوهین به طول 30 کیلومتر یک خطه، از ایستگاه کوهین تا ایستگاه لوشان به طول 40 کیلومتر دو خطه و از ایستگاه لوشان تا انتهای مسیر یک خطه است.
در ساخت این خط آهن 53 دستگاه تونل به طول 22 کیلومتر، 62 دستگاه پل خاص به طول 9 کیلومتر و پنج ایستگاه در کوهین، لوشان، منجیل، رستم آباد، امام زاده هاشم و رشت ساخته شده است.
برای ساخت خط آهن قزوین - رشت 14 میلیون مترمکعب خاکریزی، 18 میلیون مترمکعب خاکبرداری و یک و نیم میلیون مترمکعب بتن ریزی شده و حداکثر سرعت قطارهای باری 120 و مسافربری 160 کیلومتر در ساعت خواهد بود و قرار است تا 2 ماه آینده جابجایی مسافر در این مسیر آغاز شود.

** کاهش 11 هزار کیلومتری مسیر آسیا به اروپا
در رابطه با اهمیت این خط ریلی، عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: با اتصال خط آهن رشت - قزوین به بندرانزلی زمان ترانزیت و حمل کالا از آسیا به اروپا از طریق خلیج فارس 22 روز کمتر می شود.
«حسن خسته بند» افزود: در صورتی که در کریدور شمال - جنوب با خط آهن قزوین - رشت به انزلی و از آنجا به آستارا متصل شود، 11 هزار کیلومتر مسیر آسیا به اروپا کاهش می یابد و این ضرورت بزرگی برای توسعه ترانزیت در ایران است.
وی با بیان اینکه توسعه خطوط ریلی و ترانزیت کالا توسط شبکه ریلی در کریدور شمال - جنوب برای ایران اهمیت زیادی دارد، گفت: با تکمیل این مسیر هزینه های حمل کالا از آسیا به اروپا بین 38 تا 50 درصد نیز کاهش خواهد یافت.
نماینده مردم انزلی در مجلس تاکید کرد: کاهش هزینه های حمل و نقل به همراه امنیت در جابجایی کالا از مهمترین مزیت های توسعه شبکه ریلی است و در سال های اخیر به ویژه در دولت دوازدهم تکمیل خط آهن رشت - قزوین با سرعت بیشتری دنبال شد.
این عضو کمیسیون عمران به ضرورت استفاده از توانمندهای بخش خصوصی در صنعت حمل ونقل ریلی اشاره کرد و و افزود: در سال های اخیر دولت در زیر ساخت های ریلی سرمایه گذاری خوبی انجام داده است؛ ضمن اینکه بخش خصوصی داخلی و خارجی می تواند در حوزه تامین ناوگان و یا شرکت های ریلی سرمایه گذاری های خود را توسعه دهد.
نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا چند سال پیش پیشرفت فیزیکی این خط آهن حدود 23 درصد بود اما دولت تدبیر و امید با جدیت این خط آهن را تکمیل کرد و با افتتاح آزمایشی، در آینده شاهد تردد بار و مسافر در این مسیر ریلی خواهیم بود.

** صنعت ریلی نیازمند سرمایه گذاری سنگین
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: تضمین سود سرمایه گذاری و بازگشت آن در افزایش انگیزه سرمایه گذاری در حوزه ریلی کشور بسیار تاثیرگذار است؛ در واقع سرمایه گذاران در این بخش باید متناسب با آورده خود سود ببرند.
«محمدصادق حسنی جوریانی» تاکید کرد، صنعت حمل و نقل ریلی کشور نیازمند سرمایه گذاری های سنگینی است؛ ضمن اینکه سرمایه گذار نیز با ایجاد انگیزه های حمایتی باید سود حاصل از سرمایه گذاری خود را کسب کند.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: دولت با حمایت همه جانبه باید به هرمیزان سرمایه گذاری در این بخش بهاء دهد زیرا هرچه در صنعت حمل ونقل ریلی سرمایه گذاری شود به توسعه اقتصادی و رفاه مردم منجر می شود.
اکنون طول خطوط ریلی کشور 13 هزار کیلومتر است و در چشم انداز 1404 باید طول شبکه ریلی کشور به 25 هزار کیلومتر برسد لذا دولت درصدد است با اتصال همه مراکز استانها به شبکه ریلی، زیرساخت های مورد نیاز این صنعت را گسترش دهد.

                               

رشت ـ قزوین     خط ریلی     ترانزیت            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :