موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/14299 :کد

0

کره شمالی و عبور از دوره گذار تسلیحات هسته ای

  شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۰۹
تعداد بازدید : ۱۲۰   
 تحلیل ایران -کره شمالی و عبور از دوره گذار تسلیحات هسته ای

کره شمالی که تامدتی پیش کمترکسی به رویدادهاواظهارات مقام های آن درخصوص فعالیت های هسته ای اش توجه جدی نشان می داد،اینک باسخنانی که مقامات این کشوربیان کرده اند،باردیگربه کانون توجهات تبدیل شده است.

به گزارش تحلیل ایران، زمانی که موسسه علوم و امنیت بین الملل موسوم به «آی اس آی اس» در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که کره شمالی فعالیت های هسته ای اش را در سایت «یونگ بیون» از سر گرفته و مقامات پیونگ یانگ نیز آن را تایید کردند، سبب شد تا این کشور مجددا زیر ذره بین آژانس ها و نهادهای بین المللی رفته و متعاقب آن بر نگرانی کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه ای افزوده شود.
موسسه علوم و امنیت بین الملل در گزارش خود یادآور شده بود که تصاویر ماهواره ای 30 ژوئن همراه با سایر اطلاعات و داده های جمع آوری شده نشان می دهد که کره شمالی بر تولید پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی و همچنین غنی سازی اورانیوم برای برنامه سلاح هسته ای همچنان تاکید دارد.
این گزارش همچنین بر حرکت و جابجایی مواد، ایجاد یک سقف جدید و چندین بازسازی دیگر در مجتمع تولید سوخت و سانتریفیوژهای تاسیسات هسته ای «یونگ بیون» اشاره داشته که همه موارد فوق نشان دهنده فعالیت دوباره این مرکز هسته ای است.
پس از انتشار این گزارش بود که اولین واکنش ها و موضع گیریها به این اقدام کره شمالی آغاز و باعث شد بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، چین، کره جنوبی و ژاپن از این کشور بخواهند برنامه تسلیحات هسته ای و فعالیت راکتور خود را متوقف کند.
اما شواهد موجود نشان دهنده این موضوع است که پیونگ یانگ به راحتی از مسیری که در پیش گرفته عقب نشینی نخواهد کرد چرا که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز در گزارشی که اوایل این هفته ارائه کرد گفت که تحرکات و فعالیت های جدیدی در سایت هسته ای «یانگ بیون» مشاهده شده و این کشور در حال بازسازی و ایجاد تجهیزات در این سایت است.
حتی آمریکایی ها اعلام کرده اند که کره شمالی در حال کار بر روی ساخت یک بمب اتمی بسیار قوی است که چنانچه صحت داشته باشد، نشان دهنده درست بودن ادعاهای کره شمالی در ماه های اخیر است که گفت، «به فن آوری ساخت تسلیحات هسته ای پیشرفته تر دست یافته است.»
به نوعی باید گفت که کره شمالی با انجام این کار قصد دارد به جهان اعلام کند که وارد یک دوره گذار و تحول تسلیحاتی هسته ای شده است.
اگرچه آمریکا و متحدانش تلاش زیادی می کنند که نشان دهند کره شمالی به رغم سه آزمایش اتمی هنوز دارای این تسلیحات نیست ولی به نظر می رسد که تحولات آینده آنها را مجبور به چنین اعترافی کند.
بخصوص آنکه روزنامه «چاینا دیلی» چین نیز اخیرا از قول شماری از تحلیلگران کره جنوبی گزارش کرده که کره شمالی در حال آماده شدن چهارمین آزمایش هسته ای است.
کره شمالی هفته پیش به صراحت اعلام کرد که اگر آمریکا دست از خصومت با این کشور بر ندارد علیه این کشور و تلاش های آن دست به سلاح هسته ای خواهد برد.
کره شمالی در سال های 2006 و 2009 و 2013 سه آزمایش اتمی انجام داده است و روزنامه «کوریا هرالد» از کره جنوبی می نویسد که این کشور هنوز راه زیادی برای دستیابی به کلاهک های هسته ای قابل حمل با موشک های دوربرد دارد.
اما برنامه دیگر کره شمالی هم احتمالا پرتاب یک راکت دوربرد در ماه آینده میلادی است، کشوری که قبل از این هم آزمایش راکت «اونها 3» را تجربه کرده است.
این پرتاب در حد حدس و گمان نیست زیرا خبرگزاری کره شمالی این هفته اعلام کرد که چنین پرتابی مد نظر مقام های کره شمالی برای روز دهم اکتبر (18 مهر ماه) است.
از سال 1998 میلادی که موشک های دوربرد کره شمالی توسعه یافت و این کشور تاکنون پنج بار راکت دوربرد آزمایش کرد که برد هر یک از آنها به 10 هزار کیلومتر می رسد که با این حساب حتی از آسمان آمریکا هم عبور می کند.
کره شمالی در حال توسعه سامانه های موشکی زیردریایی با قابلیت های هسته ای هم هست که نمونه ای از آن در اواخر اردیبهشت ماه سالجاری مورد آزمایش قرار گرفت.
با این حساب اگر کار روی مواد پلوتونیم در کره شمالی هم مانند غنی سازی پیشرفته با خلوص بالا پیش برود این کشور مدتی دیگر می تواند از کلاهک های هسته ای خود پرده برداری کند.
برخی تصور می کردند که امضای توافقنامه دو کره در ماه گذشته برای کاهش تنش ها، اوضاع را آرام تر می کند اما ظاهرا این مساله شرایط خوبی را ایجاد کرده که پیونگ یانگ بتواند با آرامش خاطر بیشتری برنامه های هسته ای خود را دنبال کند که از سرگیری فعالیت راکتور «یانگ بیون» که با انتقاد زیادی هم از سوی کشورها واقع نشده، در راستای اجرای همین سیاست ها عنوان می شود.
در واقع تا زمانی که دو کره روابط نسبتا مطلوبی با یکدیگر دارند کره شمالی هم با روحیه بهتر و آرامش کامل تری برنامه های خود را دنبال می کند.
به نظر می رسد که در این راستا کره شمالی موفقیت هایی داشته است و انتقاد کشورهای دیگر بخصوص کره جنوبی از این کشور به رغم این اتفاقات خیلی هم شدید نبوده و تنها این آمریکا بود که لحنی تحکم آمیز علیه این کشور داشت.
کره جنوبی، ژاپن، چین، روسیه، آمریکا و سازمان ملل متحد از سال 2003 مذاکراتی را با هدف عاری ساختن شبه جزیره کره از سلاح های هسته ای آغاز کردند اما این مذاکرات پس از آزمایش های هسته ای کره شمالی در سالهای 2006 ، 2009 و 2013 به حالت تعلیق در آمد.
از سوی دیگر چنین به نظر می رسد کره شمالی قصد انجام گفت وگو با این کشورها را که از سال 2008 قطع شده ندارد و بارها اعلام کرده که نمی خواهد توان هسته ای خود را از دست بدهد مگر با شرط خروج آمریکا از منطقه و گسترش صلح و امنیت در آن.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :