موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/143 :کد

داعش و مشکلی بنام هویت فرهنگی

تحلیل ایران

  شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۶۷۵   

آمریکا از سال ۲۰۰۳ میلادی یعنی همان سالی که عراق را به اشغال خود درآورد ، به دنبال طرحی بود که نظم جدیدی را بر خاورمیانه تحمیل نماید ، نظمی که در آن اسرائیل امنیت یابد و یک دولت ضعیف فلسطینی نیز در کنار آن موجودیت پیدا کند .

از طرفی عراق و افغانستان نیز پس از اشغال به عنوان دو کشور الگوی دموکراتیک در منطقه ، بازسازی شوند تا مانند مهره ” دومینو ” به مابقی کشورهای خاورمیانه تسری یابد .اما آمریکایی ها در طول یک دهه نه تنها موفق به انجام چنین امری نشدند ، بلکه در مبارزه با تروریسم مقدس تکفیری در عراق و افغانستان شکست خورد ، بطوریکه طالبان بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ میلادی در افانستان مجدد بازسازی شد ، به طوری که آنان توانستند به پاکستان نیز نفوذ پیدا کرده و تروریسم – تکفیری خود را به این کشور هدایت نمایند .

در عراق نیز پس از اشغال این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی و پیروزی شیعیان در انتخابات پارلمانی این کشور ، تروریسم – تکفیری سلفی سنی ها به شدت رشد و تکوین پیدا کرد و ابومصعب الزرقاوی گروه توحید و جهاد را در سال ۱۳۸۳ با بیعت با اسامه بن لادن سرکرده اسبق القاعده در جهت مبارزه با آمریکا در عراق تشکیل داد .
این گروه با گسترش عملیات های تروریستی خود در عراق به یکی از گروههای مخوف تروریستی عراق تبدیل شد که بیشتر غیرنظامیان و شیعیان را به قتل می رسانند تا آمریکایی ها و این مقدمه ای شد تا این گروهک در بین تروریست های تکفیری جای پایی برای خود پیدا کنند . نکته قابل توجه این بود که آمریکایی ها به رغم شعارهای متعدد ، نتوانستند ریشه تروریسم را بخشکانند و پس از هلاکت الزرقاوی در سال ۱۳۸۵ ، دولت به اصطلاح اسلامی عراق به ریاست ابوعمرالبغدادی تشکیل گردید که نطفه داعش از همین جا ریخته شد تا پس از هلاکت ابوعمر البغدادی نیز ، ابوبکر البغدادی در ۳۰ فروردین ۱۳۸۹ پس از اقدام گروههای تروریستی النصرت در سوریه با عراق ، در اواخر سال ۱۳۹۰ دولت اسلامی در عراق و شامات تشکیل شود .
بی شک جنگ سوریه که از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد ، فضای مناسبی را برای ابوبکر البغدادی و گروهک تروریستی داعش فراهم کرد تا خود را از لحاظ لجستیکی ، نیروی انسانی و تجهیزات نظامی آماده و تقویت نمایند که مسلح کردن شورشیان سوریه به طور پنهانی و با همکاری متحدان منطقه ای خود یعنی عربستان سعودی و ترکیه ، بهترین راه برای مقابله با نظام بشار اسد است و این همان سناریویی بود که آمریکا پاکستان و عربستان در دهه ۱۹۸۰ علیه شوروی در افغانستان بکار بستند و حمایت آنان از جهادیون سلفی – وهابی سبب شد تا یک دولت طالبان در افغانستان پدید آید .
لذا این سناریوی مشابه را ابوبکرالبغدادی در دولت اسلامی عراق و شام بوجود آورد و این گروه پس از شکست در سوریه ، عناصر داعش در ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ (ژوئن ۲۰۱۴) در اقدامی بی سابقه به موصل مرکز استان نینوا یورش برده و با تصرف این شهر خلافت دولت اسلامی خود را اعلام نمودند تا اشتباه راهبردی آمریکا در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مجددا در خاورمیانه و جنوب آسیا تکرار گردد.
بی شک غفلت آنان در مبارزه با تروریسم در عراق و راه اندازی جنگ داخلی در سوریه و حمایت ترورست های داعش در این کشور جهت مقابله با جمهوری اسلامی ایران و سوریه ، سبب گردید تا این گروهک تروریستی با حمایت بعثیون سابق در عراق و سنی های سلفی در استانهای الانبار و نینوا ، موصل را تحت اشغال خود در آورد تا به سمت بغداد نیز یورش برند .
اما نکته قابل توجه این است که آمریکایی ها در راهبردهای امنیتی خود به هیچ وجه پیش بینی آینده را نمی توانند بکنند همان اشتباه استراتژیکی در مورد طالبان افغانستان متوجه داعش شده است .یعنی متحدان دیروز به دشمنان امروز تبدیل گشته اند .
داعش نیز از یک فرصت طلایی که همان غفلت آمریکایی ها از نیت آنان در تشکیل خلافت اسلامی در عراق و شامات بود ، استفاده کردند تا خود به دشمن آمریکا و غرب تبدیل شوند .
بی شک نقش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد ثبات و نظم در منطقه ، بی بدیل خواهد بود چرا که هر زمان ایران راهبردی را برای منطقه ترسیم نمود ، این راهبرد به واقعیت تبدیل گردید و مبارزه با تروریسم سلفی – تکفیری در عراق و سوریه از همان ابتدا در راهبرد ایران قرار داشت ، اما آمریکایی ها از این امر غافل بودند که این تروریست ها روزی آنان را گرفتار خود خواهند کرد و سبب بحران و ناامنی در خاورمیانه خواهند شد .
در این ارتباط می توان اذعان داشت که نقش جمهوری اسلامی ایران در جهت دفع فتنه داعش بسیار اثر گذار خواهد بود چرا که آمریکایی ها خود به اشتباه راهبردی اشان صحه گذاشته اند و از رشد تروریسم مقدس تکفیری در منطقه بیمناک هستند و تنها راه جلوگیری و سد کردن نفوذ این گروهک تروریستی را نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه می دانند .
نویسنده : احسان ایوبی پژوهشگر مسائل سیاسی

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :