موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/143022 :کد

بیداری اسلامی

آغاز رایزنی‌های حل بحران یمن در سوئد

  پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ — ۱۶:۳۶
تعداد بازدید : ۲۳۷   
 تحلیل ایران -آغاز رایزنی‌های حل بحران یمن در سوئد

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از آغاز رایزنی بین طرف‌های درگیر در یمن در سوئد خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از الجزیره، "مارتین گریفیث" نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن در نشستی خبری از آغاز رایزنی‌های حل بحران یمن در پایتخت سوئد خبر داد.

وی افزود: تصمیمات دشواری به منظور حضور طرف‌ها در این رایزنی‌ها اتخاذ شد و ما امروز روند سیاسی را برای اولین بار طی دو سال گذشته از سر خواهیم گرفت.

گریفیث گفت: دو طرف طی هفته‌های گذشته اقداماتی برای کاهش تنش نظامی اتخاذ کردند و توافقی به منظور تبادل اسرا و بازداشت شدگان به امضای آنها رسید.

نماینده ویژه سازمان ملل اظهار داشت: ما در جریان این رایزنی‌ها تلاش خواهیم کرد که آنچه را که بر سر آن توافق شده اجرا کنیم.

گریفیث گفت: ملت یمن با اوضاع ناامید کننده‌ای همچون قحطی و بحران اقتصادی مواجهند.

وی در ادامه افزود: ما برای رسیدن به توافقی مبتنی بر طرح شورای همکاری و قطعنامه شورای امنیت تلاش خواهیم کرد. ما امیدواریم که طی روزهای آینده برخی از مشکلات برای کاهش درد و رنج یمنی‌ها حل شود.

گریفیث تصریح کرد: ما در این رایزنی‌ها درباره مشکل فرودگاه بین‌المللی صنعاء گفت‌وگو خواهیم کرد. 

نماینده ویژه سازمان ملل گفت: شکی نیست که آینده یمن در دستان مشارکت کنندگان در این رایزنی‌ها است. 

گریفیث گفت: شکی نیست که در صورت وجود اراده سیاسی بحران یمن قابل حل است و این بحران باید حل شود زیرا درد و رنج یمنی‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.

وی افزود: اگر نتوانیم بحران را حل کنیم نیمی از مردم یمن در معرض خطر قحطی، وبا و بیماری‌های دیگر خواهند بود. 

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن در ادامه گفت: ما هنوز مذاکرات را آغاز نکرده‌ایم و آنچه در اینجا در حال رخ دادن است رایزنی‌هایی به منظور تعیین ساز و کار روند سیاسی است.

دفتر مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز چهارشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد گفتگوهای سیاسی میان طرف های یمنی از روز 6 دسامبر از سر گرفته خواهد شد.

بعد از ظهر چهارشنبه یک هیئت 12 نفری از دولت مستعفی یمن وارد استکهلم شد. پیش از این و در روز سه شنبه نیز یک هیئت به نمایندگی از دولت نجات ملی یمن از صنعا به سوئد رفته بود.

پیش از این قرار بود مذاکرات صلح در ششم سپتامبر در ژنو برگزار شود که با مانع‌تراشی عربستان سعودی این نشست برگزار نشد و عربستان به هواپیمای عمانی برای انتقال هیئت انصارالله از صنعا به ژنو، اجازه پرواز و فرود در فرودگاه صنعا را نداد.

عربستان سعودی از ششم فروردین 94 با تشکیل ائتلافی متجاوز از رژیم‌های مرتجع عربی، جنگی ویرانگر را علیه یمن با هدف تسلیم کردن مردم این کشور در برابر سیاست‌های خود و جلوگیری از تشکیل دولت مستقل و غیروابسته به خود آغاز کرده است که این حملات هیچ نتیجه‌ای به‌جز قربانی شدن میلیون‌ها انسان بیگناه و ویران شدن زیرساخت‌های حیاتی یمن نداشته است.

                               

بین الملل     رایزنی     بیداری اسلامی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :